kamu işçi maaş

Konu: Özvarlık tespit davası hk.

Özvarlık tespit davası hk.

işletme defteri tutan bir müşterimiz özvarlık tespit davası hk mahkeme kararıyle işletme varlıklarının vergi ödenmeksizin yeni açılan bir limited şirkete devrolduğunu bildirdi. böyle bir durumu yeni duydum. bu gibi durumlarda ne gibi husulara dikkat etmemiz gerekir. daha önce faturaları işletme defteri olduğu şekliyle kesilmişti. müşteri firma şimdi yeni açılan şirketin çeki ile ödeme yaptı bize. bu durumda yeni cari hesap açıp çeki o hesaba girip daha sonrasında işletme defrteri hesabı ile ltd şriket hesabı arasında virman yaptım. muhasebe kaydına mahkeme kararının eklenmesiyle işlemi sorunsuz tamamlamış oluruz diye düşünüyorum. bu konuyla ilgili atladığım bir husus varmıdır?

Ynt: özvarlık tespit davası hk.

Alıntı batlı Nickli Üyeden Alıntı
    işletme defteri tutan bir müşterimiz özvarlık tespit davası hk mahkeme kararıyle işletme varlıklarının vergi ödenmeksizin yeni açılan bir limited şirkete devrolduğunu bildirdi. böyle bir durumu yeni duydum. bu gibi durumlarda ne gibi husulara dikkat etmemiz gerekir. daha önce faturaları işletme defteri olduğu şekliyle kesilmişti. müşteri firma şimdi yeni açılan şirketin çeki ile ödeme yaptı bize. bu durumda yeni cari hesap açıp çeki o hesaba girip daha sonrasında işletme defrteri hesabı ile ltd şriket hesabı arasında virman yaptım. muhasebe kaydına mahkeme kararının eklenmesiyle işlemi sorunsuz tamamlamış oluruz diye düşünüyorum. bu konuyla ilgili atladığım bir husus varmıdır?
    işletme defterine tabi olanların şirkete devir olamıyacağını sanıyorum. sanırım 1. sınıf defter tutması lazım.

çünkü yaptığım bütün araştırmalarda bir şahsın vergisiz olarak bir şirkete devri olması ancak bütün aktif ve pasifinin olduğu gibi aktarılması yoluyla yapılabiliyor. işletme defteri için aktif ve pasif diye bir kavramı oluşturabilirmiyiz oluşturamazmıyız? mesele burada
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

Ynt: Özvarlık tespit davası hk.

elimde buna istinaden mahkeme kararı var. mahkeme kararında x ferdi işletmesinin yeni kurulacak ltd şirkete tüm aktif ve pasifi ile birlikte aynı sermaye olarak koymak istediğini bu nedenle işletmenin 30.06.2010 tarihi itibariyle çıkarılan bilançoya göre öz sermayesinin tespitinden bahsediliyor. bir de davacının öz sermayesinin bilirkişi raporuna göre x tutarında olduğu anlaşılmış gibi ibareler mevcut.

Alıntı batlı Nickli Üyeden Alıntı
    elimde buna istinaden mahkeme kararı var. mahkeme kararında x ferdi işletmesinin yeni kurulacak ltd şirkete tüm aktif ve pasifi ile birlikte aynı sermaye olarak koymak istediğini bu nedenle işletmenin 30.06.2010 tarihi itibariyle çıkarılan bilançoya göre öz sermayesinin tespitinden bahsediliyor. bir de davacının öz sermayesinin bilirkişi raporuna göre x tutarında olduğu anlaşılmış gibi ibareler mevcut.

mahkeme bilirkişi raporuna göre yazar o kısmını incelemez. ama muhtemelen ileride bir inceleme olduğunda size sıkıntı çıkaracak kurum vergi dairesidir.
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

İlgili bilirkişi ile görüşmenizi öneririm.Bilmediğimiz ya da atladığımız bir konu olmalı.Sonucu ben dahil çok arkadaş merak ediyordur diye düşünüyorum.

Madde 0081: Vergilendirilmeyecek değer artışı kazançları

(07.01.2003 tarih ve 4783 sayılı Kanunun 5 inci maddesiyle başlığı ile birlikte değiştirilen ve 01.01.2003 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe giren şekli.) Aşağıdaki yazılı hallerde değer artışı kazancı hesaplanmaz ve vergilendirilmez:

1-Ferdi bir işletmenin sahibinin ölümü halinde, kanuni mirasçılar tarafından işletmenin faaliyetine devam olunması ve mirasçılar tarafından işletmeye dahil iktisadi kıymetlerin kayıtlı değerleriyle (bilanço esasına göre defter tutuluyorsa bilançonun aktif ve pasifiyle bütün halinde) aynen devir alınması.

2- Kazancı bilanço esasına göre tespit edilen ferdi bir işletmenin bilançosunun bir sermaye şirketine aktif ve pasifiyle bütün halinde devrolunması, devir alan şirketin bilançosuna aynen geçirilmesi ve devredilen ferdi işletmenin sahip veya sahiplerinin şirketten, devir bilançosuna göre hesaplanan öz sermayesi tutarında ortaklık payı alması (Bu ortaklık payını temsil eden hisse senetlerinin nama yazılı olması şarttır.).

3-Kollektif ve adi komandit şirketlerin bu maddenin (2) numaralı bendinde yazılı şartlar dahilinde nev?i değiştirerek sermaye şirketi haline dönüşmesi (Kollektif ve adi komandit şirketlerin şekil değiştirerek anonim şirket haline dönüşmesi halinde şekil değiştiren kollektif ve adi komandit şirketlerin ortaklarının anonim şirketteki ortaklık paylarını gösteren hisse senetlerinin nama yazılı olması şarttır.).
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Alıntı muhasebe Nickli Üyeden Alıntı

Madde 0081: Vergilendirilmeyecek değer artışı kazançları

2- Kazancı bilanço esasına göre tespit edilen ferdi bir işletmenin bilançosunun bir sermaye şirketine aktif ve pasifiyle bütün halinde devrolunması, devir alan şirketin bilançosuna aynen geçirilmesi ve devredilen ferdi işletmenin sahip veya sahiplerinin şirketten, devir bilançosuna göre hesaplanan öz sermayesi tutarında ortaklık payı alması (Bu ortaklık payını temsil eden hisse senetlerinin nama yazılı olması şarttır.).

teşekkürler sayın muhasebe anlatmak sitediğim buydu.

evet müşteri firma bilanço usulune göre defter tutuyor. peki o zaman benim yukarıda anlattığım usul doğrumudur, başka dikkat etmemiz gereken unsur varmıdır?

evet olay aydınlandı bu işlem için bilanço defteri tutması gerekir. hesabın virmanı için mahkeme kararı yetmez çünkü bu karar işin neticelendiğini göstermez yeni kurulan ltd. şti. nin kuruluş gazetesi gerekir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)