kamu işçi maaş

Konu: Basit Usul Hes.Özeti

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    53

    Basit Usul Hes.Özeti

    Arkadaşlar benim sorum basit usul mükelleflerinin yıl sonu hesap özeti çıkarılırken aldığı gider faturaları hesaplanırken kdv hariç mi kdv dahil mi hesaplanacak. cevaplarsanız sevinirim hepinize iyi çalışmalar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    137

    Basit Usul Hes.Özeti

    Sayın Fatih2006,
    Hesap özetini oluştururken,tabiki bütün kalemler kdv hariç tutarlardır.
    Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    127

    Basit Usul Hes.Özeti

    Sayın SMMM Davut GENÇ

    Basit usulde KDV kalktığından mal alımına ilişkin ödedekleri KDV'yi gider yazabilirler diye biliyorum.

    Yazabilirler se hesap özetine dahil edilmez mi ?

    Teşekkür Ederim
    Yİ GÜNLER

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    137

    Basit Usul Hes.Özeti

    Sayın auditer,
    Soruyu yanlış algılamadan dolayı verilen bir cevap oldu uyarınız için teşekkür ederim.
    Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    53

    Basit Usul Hes.Özeti

    Sayın SMMM Davut GENÇ


    kdv yi gider yazabiliyormuyuz yani

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    137

    Basit Usul Hes.Özeti

    Sayın Fatih2006,
    Gelir Vergisi Kanunu’na göre basit usulde vergilendirilen mükelleflerin 01.07.2003 tarihinden sonra yaptıkları teslim ve hizmetlerde işlem bedeli üzerinden KDV hesaplanmayacak, bu işlemlerle ilgili olarak düzenlenecek belgelerde KDV gösterilmeyecek veya “KDV dahildir” mealinde bir şerhe yer verilmeyecektir. Ancak, istisna uygulamasının başladığı 01.07.2003 tarihinden itibaren, düzenledikleri belgelerde KDV veya “KDV dahildir” mealinde bir şerhe yer veren basit usulde vergilendirilen mükellefler, belgede ayrıca gösterilen veya iç yüzde yoluyla hesaplanacak vergi tutarını KDVK’nın 8/2. maddesi gereğince vergi dairesine beyanname ile yatırmak zorundadır. Vergi dairesine ödenecek tutardan, alışlar dolayısıyla yüklenilen vergiler indirilmeyecek, yüklenilen bu vergi tutarı, Gelir Vergisi Kanunu’nun izin vermesi halinde gider veya maliyet olarak dikkate alınacaktır.
    Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    53

    Basit Usul Hes.Özeti

    [quote="Fatih2006"]Sayın Smmm Davut GENÇ

    Yani gider faturalarında kdv'yi dahil etmeden hesaplarsam herhangi bir sorun çıkmaz dimi gelir faturalarında zaten kdv yok doğrumu

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    11

    Basit Usul Hes.Özeti

    sn, Fatih2006

    Evet, kdv dahil rakamları gider olarak işlenecek.

    Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Basit usul hk.
    Konu Sahibi beyhanserin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Ekim.2008, 12:25
  2. Basit Usul
    Konu Sahibi habibe Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 05.Haziran.2007, 17:49
  3. Basit Usul-gerçek Usul
    Konu Sahibi MetinTacer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Şubat.2007, 17:34
  4. basit usul
    Konu Sahibi sultan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Nisan.2006, 13:27
  5. Basit Usul
    Konu Sahibi Yeniyurt Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Aralık.2005, 16:21

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36