kamu işçi maaş

Konu: Kira Düşer mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    60

    Kira Düşer mi?

    merhabalar,

    Şirket ortağının evinin bir bölümünde faaliyet gösteren ( adresi orası ), bir şirketin ödediği (aslında hiç ödemediği) kira dan şimdiye kadar düzenli stopaj ödemesi yapıldı. Şirket şimdilerde faaliyetsiz sayılır. Kirayı düşürsek bir problem yaşarmıyız. Ne yapabiliriz.


    Birol KAYA
    birolkaya72@hotmail.com


  2. #2
    SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

    Kira Düşer mi?

    Merhaba,

    Gelir Vergisi Kanunu’nun, 94. maddesinin ilk paragrafındaki “nakden veya hesaben yaptıkları sırada” ifadeye göre, paragrafta belirtilen mükelleflerin stopaj kesintisi yapmak zorunda oldukları belirtilmiştir.

    Yine, Aynı yasanın, 96. maddesinde ise hesaben ödeme kavram ”hesaben ödeme deyimi, vergi tevkifatına tabi kazanç ve iratları ödeyenleri istihkak sahiplerine karşı borçlu durumda gösteren her türlü kayıt ve işlemleri ifade eder.” Olarak tanımlanmıştır.

    Bu durumda, şirketin ortağına herhangi bir şekilde nakit kira ödemesi veya kira borçlanması ile ilgili bir kayıt olmaması şartıyla, stopaj ödemesini kesebilirsiniz. Bu durumla ilgili olarak Vergi Usul Kanunu’nun bildirimlerle ilgili hükümleri incelendiğinde, vergi dairesine herhangi bir dilekçe ile müracaatta bulunulmasına gerek olmamasına rağmen, konuyu bir dilekçe ile vergi dairesine bildirmenizde yarar vardır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    Kira Düşer mi?

    Sayın Gümüş haklıdır.

    Stopaj yapılması ödemeye bağlıdır.Kira ödemesi yapılmıyorsa Muhtasar beyannamede verilmemelidir.Ancak uygulamada (kira ödemesi yapılmadığı durumlarda) GVK.nun 73.maddesi gereği emsal kira bedeli (Mahkemelerce belirlenmiş bir tutar yoksa Gayrimenkulün vergi değerinin %5'i yıllık emsal kirası kabul edilir) üzerinden mülk sahibinin GMSİ beyan etmesi gerektiğinden kira ödenmiş gibi muhtasarla beyan edilmektedir.
    Bu durumu GVK.nun 86.maddesinin 1-d bendinde yer alan istisna (beyan edilmeyecek gelir=2005 yılı için 800 YTL,2006 için 875 YTL) ilede birlikte değerlindirerek karar vermenizde yarar vardır diye düşünüyorum.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Emekli Maaşı Düşer mi?
    Konu Sahibi keithas Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Ocak.2019, 13:23
  2. Brüt Ücret Neden Düşer ?
    Konu Sahibi tancam Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mart.2017, 11:09
  3. Ödenen Borç Hangisinden Düşer?
    Konu Sahibi stajyeradayi Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Ocak.2015, 18:16
  4. Yeni ttk uygulamaları ile şirket kuruluş maliyetleri düşer mi?
    Konu Sahibi hamdilevent Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 06.Ekim.2011, 18:01
  5. 1.568 YTL maaş, 124 YTL'ye düşer mi?
    Konu Sahibi nane Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Kasım.2008, 10:35

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36