kamu işçi maaş

Konu: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    37

    Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

    Bir organizasyon firması tarafından düzenlenen tiyatro gösterilerinde Belediye Tiyatro Oyuncuları kullanılmakta . Bu gösteriler karşılığında belediyenin personeli olan oyunculara yapılan ödemeleri gider pusulası vasıtası ile giderleştirmek istiyoruz . Düzenlenen pusulalarda stopaj kesintisi vergiden muaf esnaftan alınan hizmet olarak %10 stopajlamı kesilecek yoksa serbest meslek erbabına yapılan ödeme olarak 2. bentteki oranlarmı uygulanacak ?


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

    Yapılan işin mahiyetine bakılır. Bu bir serbest meslek faaliyetidir. Bu nedenle %20 kesilmelidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    37

    Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

    Serbest meslek faaliyeti olabilmesi için Gelir vergisi kanunu 65. maddedeki tanıma göre kendi nam ve hesabına yapılmış olması gerekiyor. Burada organizasyonu yapan firma . Bu oyuncular senede bir yada iki kere bu gösterilere katılıyor yani bir devamlılıkta söz konusu değil . Maalesef bu konuyla alakalı net bir düzenleme yada tebliğe rastlayamadım .

  4. #4
    SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

    Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

    Yapılan iş serbest meslek kazancına girdiği için oran %20 olmalı.


  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

    Ödemeleri organizasyona yapmıyorsunuz oyuncuların şahsına yapıyorsunuz. %20 kesmelisiniz. Ayrıca organizasyona yaparsanız mutlaka geçerli faturası olmalıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    37

    Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

    Nizam bey ve Sibel hanım cevaplarınız için teşekkür ederim .

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    16

    Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

    Karsi taraf serbest meslek erbabi ise maddede acikcasi tiyatro oyuncusu gecmese bile %17 stopaj 18 KDV olmali sanki. Gvk 18 madde
    İLGİ PAYLAŞILDIKÇA GÜZELLEŞİR

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Tiyatro sanatçılarına gösteri karşılığı ödenen tutarların vergilendirilmesi hk.

    Bakınız eğer bir tiyatro sanatçısı bir yerde ücretli değilse , bağımsız çalışıyorsa "Serbest Meslek Erbabı" dır.
    Bu nedenle serbest meslek makbuzu kesmesi gerekir. Serbest meslek stopajı da %20 dir . Gider makbuzu buna pararlel kesildiği için stopaj %20 olmalıdır. (aynı turist rehberleri gibi)
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Hastalık Nedeni ile Çalışılmayan Günlerde Ödenen Ücretlerin Vergilendirilmesi
    Konu Sahibi Zerrin59 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Şubat.2019, 20:02
  2. Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Eylül.2016, 00:48
  3. Kat Karşılığı İçin Arsa Sahibene Ödenen Kira
    Konu Sahibi ÜNAL ÇORA Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 27.Ocak.2015, 17:05
  4. Tiyatro Oyuncularına Ödenen Ücretler Hk.
    Konu Sahibi okahraman Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Aralık.2012, 22:08
  5. Kat Karşılığı İnşaatlarda Gayrimenkul Sahiplerine Ödenen Kiralar
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Eylül.2008, 13:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36