kamu işçi maaş

Konu: Kesin mizan Vuk 403 sayılı tebliğdeki üçlü kod sistemi hk.?

Kesin mizan Vuk 403 sayılı tebliğdeki üçlü kod sistemi hk.?

Tebliğin üçüncü bölümünde kesin mizan bildirimi verme zorunluluğu getirilen ve 2 Sıra Numaralı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği8 doğrultusunda serbest olarak açılan üçlü kod defteri kebir hesaplarını kullanan mükelleflerin kesin mizan bildirimlerini bu Tebliğ ekinde yer alan standart formata uygun olarak elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir. Bu mükelleflerin bildirimlerini kesin mizan standart formatına uygun şekilde göndermeleri için serbest olarak açtıkları üçlü kod defteri kebir hesaplarını, hesap planında yer aldığı hesap grubunun altında düzenlenen "Diğer ....... Hesabı" bulunması halinde bu hesaba aktarmaları, bu hesabın bulunmaması halinde ise aynı hesap grubunun altında uygun olan başka bir hesaba aktarmaları gerekmektedir. Mükellefler bu aktarma işlemini muhasebe kayıtları yapmadan sadece kesin mizan düzenlerken dikkate alacaklardır.

burdan anladığım
    120 01 yurtiçi alıcılar 50
    120 01 01 20
    120 01 02 30

120 02 yurtdışı alıcılar 50
    120 02 01 30
    120 02 02 20

mizan bildirimi yapılırken
    yurtiçi alıcılar 50
    yurtdışı alıcılar 50
    şeklinde yapacağız doğrumu acaba teşekkürler?

Ynt: kesin mizan vuk 403 sayılı tebliğ

Alıntı karakaya_ Nickli Üyeden Alıntı
    Bu mükelleflerin bildirimlerini kesin mizan standart formatına uygun şekilde göndermeleri için serbest olarak açtıkları üçlü kod defteri kebir hesaplarını, hesap planında yer aldığı hesap grubunun altında düzenlenen "Diğer ....... Hesabı" bulunması halinde bu hesaba aktarmaları, bu hesabın bulunmaması halinde ise aynı hesap grubunun altında uygun olan başka bir hesaba aktarmaları gerekmektedir.
    Benim bu maddeden anladığım şu, bildiğim kadarıyla tek düzen hesap planı uygulamasında mükellefler faaliyetlerinin gereği olarak aşağıdaki şartlarla yeni bir hesap açarak kullanabilirler

- Ana hesap grubu ile grup hesaplarının işleyiş ve mantığına uygun olmak;

- Niteliği ve kapsamı itibariyle hesap planında belirlenmiş benzeri bir hesap bulunmamak;

- Kullanıldığı takdirde ana hesap grubu ve hesap gruplarının bütünlük ve tutarlılığını bozmamak;

Bu kurallar göz önünde tutulmak kaydıyla, hesap planında boş olarak görülen büyük defter hesapları serbestçe kullanılabilir.

Maddede kastedilen büyük defter hesabı bu olmalıdır
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Ynt: Kesin mizan Vuk 403 sayılı tebliğdeki üçlü kod sistemi hk.?

yok onu biliyorumda
    excele girerken mizana diyelimki carileri girerken a da z ye hepsini yazmak yerine grup grup yazarak bildirimi göndericez şeklinde yorumladım ben aktarma dediği için mesela 120 01 le başlayanlar toplamı.. 120 02 yle başlayanlar toplamı..

Yoksa sadece ana hesapları mı yazacağız ?
    SMMM

Sayın meslektaşlar ilgili tebliğden benim anladığım
    Yalnızca Defteri Kebir Hesapları mizan da bildirilecek.
    İlgili TEbliğde şöyle yazıyor.
    . Tebliğin üçüncü bölümünde kesin mizan bildirimi verme zorunluluğu getirilen ve 2 Sıra Numaralı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (8) doğrultusunda serbest olarak açılan üçlü kod defteri kebir hesaplarını kullananmükelleflerin kesin mizan bildirimlerini bu Tebliğ ekinde yer alan standart formata uygun olarak elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir.
    İlgili tebliğin atıf yaptığı;
    2 SIRA NO' LU MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ A/2 Bölümü
    . Hesap Planında boş olarak görülen 3'lü kod defteri kebir (büyük defter) hesapları, ise, ana hesap grubu ile grup hesaplarının işleyiş ve mantığına uygun olmak, niteliği ve kapsamı itibariyle Hesap Planında belirlenmiş benzeri bir hesap bulunmamak, kullanıldığı takdirde ana hesap grubu ve hesap gruplarının bütünlük ve tutarlılığını bozmamak şartıyla serbestçe kullanılabilir.

Bu açıklamalara göre mesela
    100 Kasa Üçlü kod sisteminde bir hesaptır. (Defteri Kebir Hesabı) buna göre bildirim yapılacaktır.
    Diğer tarafdan 100 01 Merkez Kasa Şeklinde (muavin Hesap)ki hesaplara mizanda yer verilmeyecektir.
    Tabi bu benim görüşüm...
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sadece ana hesaplar yazılacak. Eğer tebliğ ekinde yer alan hesaplar dışında bir hesap açılmışsa, o hesap ait olduğu hesap grubundaki en yakın hesap içerisinde gösterilecek. Örnek vermek gerekirse sen 123 nolu bir hesap açmışsın, bunu mizanda 121 hesaba dahil ederek bildirimde bulunacaksın. (Muhasebe kayıtlarını değiştirmeksizin.)

mohicans sizinkisi doğru bencede
    3 lü kod diyince bende 3 karekterli değilde 120 01 56 şeklinde düşünmüştüm
    ana hesabı beyan edeceğiz yani

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ben ilk başta alt hesapları da istiyorlar sanmıştım.Belki de öyledir, net bir bilgi vermemişler açıkçası.İnşallah alt hesaplar yoktur.Bir de onlarla uğraşmayız.
    Ayrıca Alt hesapları istemiyorlarsalar bunu neden Kurumlar Beyannamesinin ekindeki Bilançoda yapmıyorlar.Neden ayrı bir bildirim şeklinde istiyorlar anlamış değilim, bize iş çıkarmak için uğraşıp duruyorlar.
    Oldu olacak aktif ve pasifi ayrı ayrı bildirim yapsınlar.!
    Birileri vermeyi unuturda bizde ceza keseriz diye mi yapıyorlar bunları anlamak mümkün değil.

evet hocam aynen katılıyorum
    bilançodanda bakabilirler hesap bazında giderek zorlaşıyor bu işler düşünsenize
    birde internet üzerinden envanter istiyorlarmış falan

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
    Ben ilk başta alt hesapları da istiyorlar sanmıştım.Belki de öyledir, net bir bilgi vermemişler açıkçası.İnşallah alt hesaplar yoktur.Bir de onlarla uğraşmayız.
    Ayrıca Alt hesapları istemiyorlarsalar bunu neden Kurumlar Beyannamesinin ekindeki Bilançoda yapmıyorlar.Neden ayrı bir bildirim şeklinde istiyorlar anlamış değilim, bize iş çıkarmak için uğraşıp duruyorlar.
    Oldu olacak aktif ve pasifi ayrı ayrı bildirim yapsınlar.!
    Birileri vermeyi unuturda bizde ceza keseriz diye mi yapıyorlar bunları anlamak mümkün değil.
    4-Bildirim Şekli
    4.3. "Tekli" yada "ikili" kod defteri kebir hesap gruplarının hiçbirine kesin mizan bildiriminde yer verilmeyecektir.

Ben mi dikkat etmedim acaba ama bu tebliğin yürürlülük tarihi yok, olması gerekmez miydi.

Bide inşallah B formları gibi bu kesin mizan bildirmini aylığa dönüştürmezler.. Yani ileride KDV beyannamesi ekinde istemezler. Yada üç aylık geçici vergi dönemlerinde

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)