kamu işçi maaş

Konu: Yevmiye ve Kebir defteri

Ynt: Yevmiye ve Kebir defteri

Alıntı turkasia Nickli Üyeden Alıntı
    hata=üzüntü, kaygı,stres
    hata+hata = mutluluk ;D
    Çok güzel açıklamışsınız. İlginize teşekkürler

Ynt: Yevmiye ve Kebir defteri

ya fazla çalışıyorsun yada dağınık.(:

Merhabalar
    ben 2014 yılı yevmiye defterini yazdırdıktan sonra fark ettim ki 9 ayda ki kayıtları hatalı yapmışım. Şimdi fazladan sayfamda var bu kayıtları düzeltsem ve 9 aydan sonraki defter dökümlerini yeniden yazdırıp öncekileri iptal etsem sorun olur mu?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı nalan doğan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar
    ben 2014 yılı yevmiye defterini yazdırdıktan sonra fark ettim ki 9 ayda ki kayıtları hatalı yapmışım. Şimdi fazladan sayfamda var bu kayıtları düzeltsem ve 9 aydan sonraki defter dökümlerini yeniden yazdırıp öncekileri iptal etsem sorun olur mu?
    Selamlar
    Hadi gelir,gider etkilenmedi diyelim.
    Bilanço ve kesin mizan ne olacak?
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

bilanço ve kesin mizanda etkilenmiyor sadece yevmiye defteri ve kebir defteri etkileniyor. Mal satış faturaları tek tek değilde toplu olarak fatura numarası ve fatura tarihi tek yazılarak toplu olarak girilmiş.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bunu pek tavsiye etmem.
    Bir ihtimal şöyle yapabilirsiniz.(Bu bana daha mantıklı geliyor)
    Kayıtları düzeltin,mahsup fişi olarak doğru şekilde çıktılarını alın.Fatura dosyasında ilgili yerlerine ekleyin.Sonra kayıtları tekrar şu anki haline getirin.
    9.aydan sonraki defteri yeniden yazdırmaktansa bu şekilde (mahsup fişi) çıktılarını alıp dosyalamak bana daha doğru geliyor.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

cevabınız için teşekkür ederim.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Bu başlıkta ilginç soru ve cevaplar gelişmiş. Hiçbirinin hafif yanı yok aslında. Özellikle kapanış maddesinin tarihi. Esasen kapanış maddesi düzenleyici bir madde olsada ocak ayına yazılmış olması defterin süresinde yazılmadığını göstereceğinden en az usulsuzlük cezası içerir. İnceleme elemanının böyle bir konuya bakışı da ayrı.

2010 yılı defterinin 2011 yılı defterine yazılmış olması res'en takdir sebebidir. Yazan arkadaşımın en çok defteri geç onaylatmış olacağım sevincine hayret ettim yeniden defter onaylatacağını düşünüyor herhalde. Maliye de niye iki tane defter onaylattın diye sormayacak tabi. Yada giderlere kaydettiği noter makbuzlarını da yok etmeyi nasıl başaracaksa.
    Bu bilgilerin tamamı VEDOP kanalıyla görülebiliyor bilgi vermiş olayım. Ayrıca herhalde hiç karşı incelemelerle de işi yok demekki.

Toplu girilmiş faturalar için birşey yapmayın sadece bunların detayını gösteren bir evrak yaratıp Yevmiye defterinin baş tarafına iliştirin. Vergicilik açısından değil de özel ususlsüzlük cezası oluşabilir. Aslında bunun tek doğrusu defterlerin zamanında yazılmasıdır. Ama kim yapıyorki ?
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Arkadaşlar,

Bu başlıkta ilginç soru ve cevaplar gelişmiş. Hiçbirinin hafif yanı yok aslında. Özellikle kapanış maddesinin tarihi. Esasen kapanış maddesi düzenleyici bir madde olsada ocak ayına yazılmış olması defterin süresinde yazılmadığını göstereceğinden en az usulsuzlük cezası içerir. İnceleme elemanının böyle bir konuya bakışı da ayrı.

2010 yılı defterinin 2011 yılı defterine yazılmış olması res'en takdir sebebidir. Yazan arkadaşımın en çok defteri geç onaylatmış olacağım sevincine hayret ettim yeniden defter onaylatacağını düşünüyor herhalde. Maliye de niye iki tane defter onaylattın diye sormayacak tabi. Yada giderlere kaydettiği noter makbuzlarını da yok etmeyi nasıl başaracaksa.
    Bu bilgilerin tamamı VEDOP kanalıyla görülebiliyor bilgi vermiş olayım. Ayrıca herhalde hiç karşı incelemelerle de işi yok demekki.

Toplu girilmiş faturalar için birşey yapmayın sadece bunların detayını gösteren bir evrak yaratıp Yevmiye defterinin baş tarafına iliştirin. Vergicilik açısından değil de özel ususlsüzlük cezası oluşabilir. Aslında bunun tek doğrusu defterlerin zamanında yazılmasıdır. Ama kim yapıyorki ?
    e defterle en azından 3 ayda bir yazacağız artık üstadım . mesleğe bir faydası dokunacak inşallah

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)