kamu işçi maaş

Konu: Zayi veya ziyan edilen kargolarda fatura düzenlenmesi

Zayi veya ziyan edilen kargolarda fatura düzenlenmesi

Merhabalar,

X Spor Mağaza A.Ş, A Lojistik Ltd.Şti'ne 90 adet şemsiyeyi son kullanıcıya göndermek üzere teslim ediyor.

Bunun karşılığında A Lojistik Ltd.Şti, X Spor Mağaza A.Ş'ye KDV dahil 90,00 TL. olmak üzere nakliye hizmet bedeli faturası kesiyor.

A Lojistik Ltd.Şti. de malları B Paket Servisi A.Ş'ye taşıtıyor. B Paket Servisi A.Ş. de A Lojistik Ltd.Şti.'ne KDV dahil 70,00 TL. nakliye hizmet bedeli faturasını kesiyor.

Ancak şemsiyeler son kullanıcıya giderken taşıma esnasında B Paket Servisi A.Ş. tarafından zayi veya ziyan ediliyor.

Şemsiyelerin değeri ise KDV dahil 1.800,00 TL. olmaktadır.

Şimdi sorum şu; bahsettiğim A, B ve X firmasının mağdur oldukları ve birbirilerinin mağduriyetlerini de gidereceklerinden dolayı faturaların tekrardan kesilmesi gerekiyor. Faturalar kesilecek ama kim kime ne faturası kesecek. Kim kimin kestiği faturanın KDV'sini indirebilecek. A Lojistik Ltd.Şti. elde ettiği KDV dahil 20,00 TL'yi ne şekilde ifade edecek veya önemi var mı. Özellikle bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

İyi akşamlar.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Zayi veya ziyan edilen kargolarda fatura düzenlenmesi

Yanlış yorumluyorsunuz. Kesilen faturalar bir mal veya hizmet karşılığı bedel değildir. Bu nedenle KDV tahakkuku yapılmaz.
    Hangi firmaya ne kadar ödeme yapılacaksa o firma ödeme tutarı kadar tazminat bedeli olarak fatura kesmelidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Şu şekilde bol bol ayrıntısını verdiğim bir soruya yorum yapmadığım halde yanlış yorumluyorsunuz diyerek başladığınız cevap benim için pek bir tatmin edici olmadı.

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Yanlış yorumluyorsunuz. Kesilen faturalar bir mal veya hizmet karşılığı bedel değildir. Bu nedenle KDV tahakkuku yapılmaz.
    Hangi firmaya ne kadar ödeme yapılacaksa o firma ödeme tutarı kadar tazminat bedeli olarak fatura kesmelidir.
    Yorum yapmam gerekirse eğer;

A ve B firması için dediğiniz araştırdığım kadarıyla doğru tazmin faturası kesilecek fakat akla gelen ve henüz cevabını bulamadığım şey X firması KDV dahil 1.800,00 TL değerindeki ticari malını zayi ettirdi, mal elinden öyle veya böyle çıkmış oldu ve bu nedenle de malın çıkışını muhatabı bulunan A firmasına yaparak faturasını kesmesi gerekir. Çıkışı yaparken de bunun KDV'si hesaplanmadan çıkış yapabilir mi? Bu husus devleti ilgilendirmez mi? Çünkü X firması malın girişini yaparken KDV'sini indirmiştir. Bu durumda burada mal karşılığı bir bedel oluşmaz mı?

Teşekkürler.

Bakın yine aynı yerdesiniz.
    Aslında bu cevabınız karşısında en ufak bir yorum yapmamam daha doğru olurdu.
    Ancak iyi niyetli olduğunuza inandığım için tekrar söylüyorum.
    Ortada mal alışverişi yoktur. Ödeme bir "tazminat" tır. Bu nedenle kdv olmaz.
    Malları stoktan çıkarmanın usulu farklıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Elbette iyi niyetliyim, şüphesiz siz de öylesiniz... Zaten ilginize teşekkürümü ederek sorumun devamını da size yönlendirdim. Ancak burası bir forum, paylaşım ve tartışma platformu yani, burada olduğunuz sürece bu tarz sorulara daha çok cevap vereceksiniz, sabırlı olacaksınız, hoşgörülü olacaksınız ya da hesabınızı sileceksiniz.

İyi günler dilerim.

Öylemi?

Siz benim mesaj sayımı bir göz atın isterseniz. Açılından beri bu forumdayım ben. ;D
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Bilginin paylaşılmasından yanayım. Bu sebepten ötürü sorularımı olabildiğine açık şekilde sorma gayreti gösteririm ve aynı şekilde olabildiğince net cevabı bulana kadar uğraşırım. Burası herkes için faydalı bir yer, yoksa benim aklıma takılanları sorup cevap alabileceğim onlarca üstadım var. Şu durumda sizin farklılığınız, herkes için üstad olabilmeniz.

Umarım iyi niyetimden zerre kuşku duymamanızı sağlayabilmişimdir.

Çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim. ;D
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Ben teşekkür ederim. ;D
    Size rica ederim.

Ancak şu ana kadar soruma henüz doğru bir cevap gelmedi, diğer üyelerin yorumlarını da bekliyorum. Çünkü burada birden fazla olmak üzere KDV tahakkuku yapılması gerekmektedir.

İyi akşamlar.

Ancak şemsiyeler son kullanıcıya giderken taşıma esnasında B Paket Servisi A.Ş. tarafından zayi veya ziyan ediliyor.

Şemsiyelerin değeri ise KDV dahil 1.800,00 TL. olmaktadır.

Şimdi sorum şu; bahsettiğim A, B ve X firmasının mağdur oldukları ve birbirilerinin mağduriyetlerini de gidereceklerinden dolayı faturaların tekrardan kesilmesi gerekiyor. Faturalar kesilecek ama kim kime ne faturası kesecek. Kim kimin kestiği faturanın KDV'sini indirebilecek. A Lojistik Ltd.Şti. elde ettiği KDV dahil 20,00 TL'yi ne şekilde ifade edecek veya önemi var mı. Özellikle bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

İyi akşamlar.
    [/quote]

Şimdi olayı tek tek inceleyelim.
    Yukarda sorunuzun nakliye bedelleri ile ilgili bölümlerini sildim. Çünkü olayımız artık nakliye bedeli değil.
    Bizim burdaki sorunuzmuz tazminat bedeli:

A firması ana taşımacı B firması ise taşaron taşıyıcı.

B firması şemsiyeleri taşırken kaybediyor.
    Bu firmalar birbirlerine yük taşıtırlarken her halde matbu bir taşıma sözleşmesi imzalatıyorlar.

Malın sahibi X firması 18000 tl mal bedelini tazminini aralarındaki taşıma sözleşmesine istinaden taşıyıcı A firmasından isteyecek.
    A firması da bu bedeli sözleşmeye dayanarak taşıma tazminatı olarak X firmasına ödeyecek. Burda faturaya bile gerek yoktur. Eğer illa kesilmek istenirse kdv siz 1800 tl lik fatura X tarafında A ya kesilir.
    Bu tazminatı taşıtana ödeyen A firması da kendi sözleşmesine dayanarak B firmasına rücü edecektir
    Yukardaki prosedür aynen B için de geçerlidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)