Merhaba, umarım sorumu doğru kategoride açıp siz değerli üyelerin kıymetli zamanlarını gasp etmemişimdir.

Soruma gelince,

USA da yeni kurulacak bir şirketin (LLC tipide = limited liability corporation) ek sözleşmesinde %20 oranında pay sahibi olacağım.

Şimdi ileri de bu şirketteki kazancımı banka yolu ile TR ye getireceğim, bu durumda vergilendirme nasıl olacak ? yada TR de bu gelen paralarla sıkıntı yaşamamam için nasıl bir yol izlemeliyim ?

(büyük ihtimalle USA daki şirketten parayı çekerken zaten şirket orada USa ya bir vergi verecek)

2. sorum ise Türkiyede ikamet ederken (çalışmalarımı internet yolu ile göndereceğim) yurtdışındaki bir şirkette resmi olarak nasıl çalışan olabilirim ? SGK açısından durumum ne olmalı yada ben nasıl haraket etmeliyim. Gelirlerimin vergisini en kolay yoldan nasıl vererek TR kanunları açısından zor duruma düşmeden hayatımı devam ettirebilirim.

İşin aslı kendimi ihracat yapan biri olarak görüyorum, bilgisayar kodları yazarak ülkeme doviz getiriryorum, bu durumları göz önüne alınca en mantıklı çözüm olarak ne önerirsiniz ?

- Şahış şirketi kurarak yurtdışındaki müşterilere TR firmasıymış gibi hizmet vermek
- Ltd şirketi kurarak yurtdışındaki müşterilere TR firmasıymış gibi hizmet vermek
- Yurtdışındaki şirketin ülkesindeki sosyal güvenlik kurumuna üye olmak vs..

Umarım sorularımı açıklayabilmişimdir.

Şimdiden çok teşekkrüler.