kamu işçi maaş

Konu: Geçici Vergi Fatura Bilgileri

Geçici Vergi Fatura Bilgileri

Merhaba herkese kolay gelsin

Geçici vergi beyanında fatura bilgilerini girerken, 4.dönem geçici vergi beyanı yapsam dahi eğer şirket en son ocak ayında fatura kesmiş ise bu fatura bilgisini beyan etmek durumundayım, benim bilgim bu şekilde.

Arkadaşım ile uyuşmazlığa düştük ve ben bu savunduğum uygulamanın dayanağını bulamıyorum

Hangi kanun maddesi, tebliğ, sirkü..nerde geçtiğini hatırlayan var ise yazabilir mi

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Geçici Vergi Fatura Bilgileri

Geçici vergi beyan döneminde tarihi ne olursa olsun en son kesilen fatura bildirilecektir. 4. dönemi beyan ederken son fatura ocak-2010 da kesilmişse o faturayı bildireceksiniz.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Eğer bu şekilde ise, ben yanlış yapıyormuşum.

2010/04.dönemi yaparken; 12.ayın son faturasını girerim, eğer yok ise, 11.ayın faturasını onda da yok ise 10.ayın son faturasını girerim, onda da yok ise daha önceki fatura bilgilerini girmem, boş bırakırım.

Dayanakları bulan paylaşırsa bende sevinirim.Yanlışa devam etmeyelim.

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

Dayanak; Gelir İdaresinin Geçici vergi Beyannamesinde fatura bilgileri tablosu hakkında açıklamalarında bulunuyor..

Fatura Bilgileri kısmı için;
    Bu tabloya, geçici vergi dönem sonu itibarıyla merkezde ve varsa şubelerde kullanılan her bir seriye ait en son faturada yer alan bilgiler yazılacaktır.

ben bu cümleden ilgili geçici vergi döneminde fatura kesilmişse yazılır, kesilmemişse yazılmayacaktır sonucuna ulaşıyorum.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,37204.0.html

Aynı Başlık..Daha önce tartışılmıştır.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Dönem den kasıt, 01-03/01-06/01-09/01-12' mi yoksa, 01-03/04-06/07-09/10-12' mi kastediliyor, belli değil.Cümle net değil.Kim cümleden ne yorum çıkarıyorsa, ona göre yapıyor sanırım.!
    İkisi de mantıklı geliyor banada açıkçası.!
    Teşekkürler.

İrem35 Guest

Dönemden kasıt, içinde bulunulan geçici vergi dönemi olması pek muhtemel.

Daha once aynı baslık acılmıs, ben bulamadıgım ıcın tekrar gundeme getırdım..
    O tarıhte yazılanlarıda okudugum zaman hangı donemı beyan edersek edelım faturanın tarıhını dıkkate almaksızın en son kesılen faturanın bıldırılmesı gerektıgı sonucuna varıyorum.

Herkese ıyı calısmalar dılıyorum, cevaplar ıcın de tesekkur ederım.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sanırım çoğunluğumuz şu konuda tereddüt yaşıyor.Geçici verginin beyan dönemi ile kapsama dönemi arasındaki farklılık,sanırım tereddütün nedenini oluşturuyor.Örneğin aralık sonu için ödenecek vergi son 3 aylık faaliyetten oluşmasına rağmen beyanın kapsadığı dönem 01.01-31.12 dönemidir.Yani 12 aylık faaliyettir.Bu şekilde düşünürsek olayı daha iyi kavrayabileceğimizi sanıyorum.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

İrem35 Guest

Ewet sizin bu yorumunuzuda düşündüm..
    O zaman şu ortaya çıkıyor. Bu bilgilerin dönem geçince bildirilip bildirilmemesi aslında o kadar önemli değil.

Örneğin 6 aylık kümülatif toplamlardan hareket ettiğimizde; 30.06 da son kesilen faturayı bildirdik.
    3.dönem yani 9 aylık yada 4.dönem yani 12 aylığa geldiğimizde; eğer satış, kesilen fatura yoksa zaten 12 aylık satış rakamı ile 6 aylık rakam aynı oluyor..

Geçici Vergi Beyannamesinin arka yüzünde Fatura Bilgileri kısmı için diyorki;
    Bu tabloya, geçici vergi dönem sonu itibarıyla merkezde ve varsa şubelerde kullanılan her bir seriye ait en son faturada yer alan bilgiler yazılacaktır

Şimdi 2.dönemdeki 30.06.. tarihli fatura bilgisi girilmiş ve beyan edilmiş, 4.dönemde bu faturanın tekrar girilmesi yada girilmemesi aslında o kadar önemli değil, çünkü o bilgi zaten 2.dönemde beyan edilmiş.
    İdareninde kalkıp, sen niye 4.dönemde beyan etmedin diye tebligat vereceğini sanmıyorum.
    Yani fatura bilgisi; dönem içinde yoksa bile bildirilsede olur, bildirilmese de.. çünkü o bilgi zaten ilgili geçici vergi döneminde bildirilmiş.

Bence şöyle bir durum gerçekleşirse sıkıntı yaratabilir. Örneğin 2.dönemde fatura bilgisi yanlış verildi. 29.06 tarihli bildirildi, halbuki son kesilen fatura 30.06... 3.dönemdede 7-8-9. aylarda fatura yok. Bu sefer son kesilen fatura 30.06 bildirilirse sıkıntı olabilir. Çünkü 2. dönemde bu bildirilmemiş.. Ama bana kalırsa burada boşta geçilebilir yani bildirilmeyebilinir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)