Bakan Şimşek, Adana?da düzenlenen ??Vergi Rekortmenleri, Başarılı İhracatçılar ve Yüksek Tescil Yaptıranlar?? ödül töreninin açılışındaki konuşmasında, verginin Anayasal bir görev olduğunu belirterek, bunu zamanında ödeyenler, yatırım yapanlar, istihdam yaratanlar ve rekortmen olanları da ??kaplanlar?? olarak tanımladı.

Bakanlık olarak en önemli konularından birisinin kayıtdışıyla mücadele olduğunu, kayıtdışının sadece bir vergi kaybı meselesi değil, ülkenin kalkınıp kalkınmaması, hangi hızla gelişeceği meselesi olduğunu vurgulayan Şimşek, ??Vergisini ödeyenlerle gurur duyarken, ödemeyenlerle ilgili mücadelemize hiç ara vermeyeceğiz?? dedi.

Bakan Şimşek, 2008?de kayıtdışıyla mücadele konusunda bir takım stratejiler uyguladığını, yoğun çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

??Ancak, şimdi yeni bir çalışmanın içindeyiz. Daha etkin mücadelenin çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu kapsamda, yakında başbakanımızın imzasıyla yeni kayıtdışılıkla mücadele stratejisi çıkacak. Vergi denetmenlerini, gelir uzmanlarını, sosyal güvenlik müfettişlerini boşu boşuna almıyoruz. Şu anda Gelir İdaresi bünyesinde muazzam bir vergi tabanı var. Vergisini günü gününe ödeyenlerin hiç kuşkusu olmasın haksız rekabete de neden olan kayıtdışı ile mücadeleye ara vermeyeceğiz. Biz kayıtdışılığı sadece Maliye Bakanlığının bütçe dengesi anlamında eksik olarak görmüyoruz.??

Bakan Şimşek, kendisinden önce söz alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu?nun, konuşması sırasında, ??Kayıtiçi olun ki taleplerinizi açık yüreklilikle ifade edin, taleplerinizi iletmede taşeron kullanmayın. ?Defterim mi incelenecek? diye korkuya kapılmayın?? şeklindeki sözlerini anımsatarak, vergi denetimi konusunda hiç kimsenin korkuya kapılmasına gerek olmadığını bildirdi.

Bakanlık olarak özellikle mükellef haklarına yönelik son derece önemli düzenlemeler gerçekleştirdiklerini, hiç kimsenin keyfi bir uygulamada bulunma şansının olmadığını vurgulayan Bakan Şimşek, ??Hiç kimsenin korkmasına gerek yok, artık hangi mükellef denetime tabi tutulacaksa onu risk analizi modeline göre belirliyoruz. Bunun yanı sıra hiç bir vergi denetmeni artık ?ben bu yasanın şu maddesini böyle yorumluyorum? diyemez. Çünkü, bir yandan kanunları daha anlaşılır hale getirirken, bir yandan da ortak akılla ortak yorumu benimsiyoruz. Bu konuda, mali müşavirlerimizden, muhasebecilerimizden kanunun yorumu konusunda gelen soruları da dikkate alıyoruz.??

Bakan Şimşek, Türkiye?nin ekmeğini taştan çıkartmaya çalışan bir ülke olduğunu belirterek, yıllık 40 ile 50 milyar dolar enerji ithalatı olmasa, cari açık sorunu da yaşamayacağını bildirdi.

Şimşek, ??Son 9 yılda enerji ithalatını çıkartın bir ya da iki yıl hariç her yıl Türkiye?nin cari fazlası vardır. Enerji ithalatının neden olduğu cari açık sadece son 9 yılda yaşanmış da değildir?? dedi.