kamu işçi maaş

Konu: 2.snf mükellef perakende fiş ile gider yazabilirmi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    179

    2.snf mükellef perakende fiş ile gider yazabilirmi?

    2.sınıf bir işletme yaptığı gider karşılığı fatura yerine perakende fiş almışsa bu giderleri deftere kaydedebilirmi?bu konuda bir kanun yada vb. bir dayanak varmıdır.?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    2.snf mükellef perakende fiş ile gider yazabilirmi?

    204 Seri No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile açıklamıştır. Anılan tebliğin ilgili bölümü aşağıdaki gibidir.
    "Mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak işyerlerinde kullanmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (Kırtasiye, büro ve temizlik maddeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen Kanuni haddi aşmayan diğer bir anlatımla perakende satış fişi (veya yazar kasa fişi) düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi 213 Sayın Vergi usul Kanunu'nun mükerrer 257. maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak uygun görülmüştür.
    işletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir.


    celal elibuyuk
    smmm-ist

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    134

    2.snf mükellef perakende fiş ile gider yazabilirmi?

    işletme-büyük defter ayırımı yapılmaz. yazılabiliyorsa herkes yazar.
    celal beyin cevabı çok güzeldi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Perakende Satış Fişi
    Konu Sahibi KAROSEV Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Kasım.2009, 12:52
  2. Mükellef Olmayan İnşaat Taşeronu Gider Uygulaması
    Konu Sahibi ugur6666 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 24.Ekim.2009, 09:32
  3. Mükellef Kendine Gider Pusulası Kesebilir mi?
    Konu Sahibi bayramsa71 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Ağustos.2008, 15:36
  4. Perakende Fatura
    Konu Sahibi cemoja Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Temmuz.2007, 18:49
  5. Perakende Satış Fişi Gider Belgesi Olarak Kabul Edilir mi?
    Konu Sahibi Detay Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Haziran.2006, 12:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36