kamu işçi maaş

Konu: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2007
    Mesajlar
    40

    6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    2009 /1. dönem için ba bs formunun geç verilmesi nedeniyle özel usulsüzlük cezasının ihbarnamesi 19 02 2011 tarihinde düzenlenmiş.İhbarnameyi 26.02.2011 de tebliğ aldık. 6111 / 3.maddeden yararlanıp % 25 ini öderiz düşüncesi ile Ek 4/A dilekçesi ile dün başvuruyu yaptık. Vergi dairesi dilekçenin sisteme girişini yaptı fakat cazanın tamamını gösteren tahakkuk fişi ile cezanın %75 nin silindikten sonra çıkacak cezanın ödeme tablosunu sistem yapmadı.Sistemin verdiği uyarı şöyle idi. ''ihbarnamenin teslim alındığı tarih (26.02.2011) kanunun yürülüğü girdiği tarihten (25.02.2011) sonra olduğu için kapsam dışındadır.

    2009 yılına ilişkin düzenlenmesi gereken bir ceza 2011 de düzenlendiği ve tebliğ de kanunun yayımlanmasından 1gün sonra alındığı için ceza affından yararlanamıyoruz. Acaba sistemde mi bir gariplik vardı, yoksa bu tip durumlar gerçekten kapsam dışımı ?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    269

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    BİRİNCİ KISIM
    Genel Hükümler
    Kapsam ve tanımlar
    madde 1
    3) 31/12/2010 tarihinden (bu tarih dâhil) önce yapılan tespitlere ilişkin olarak vergi aslına
    bağlı olmayan vergi cezaları,


    6111 sayılı yasa madde 1 deki açıklama bu şekilde. Yayınlanan tebliğ taslağında da aynı şekilde 31.12.2010 tarihine kadar yapılan tesbitler için diyor.

    iii) 31/12/2010 tarihinden (bu tarih dahil) önce yapılan tespitlere ilişkin olarak vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları Kanun kapsamındadır.
    Buna göre; vergi aslına bağlı olmayan vergi cezalarında 31/12/2010 tarihinden (bu tarih dahil) önce yapılan tespitlere ilişkin olarak kesilen ve Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla; kesinleştiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi geçmemiş, dava açılmış veya dava açma süresi geçmemiş ya da tespit edildiği halde ceza ihbarnameleri düzenlenmemiş veya düzenlendiği halde tebliğ edilmemiş olanlar kapsam dahilindedir.
    Örneğin; Kasım/2010 dönemine ait olup 31/12/2010 tarihi saat 00:00?a kadar elektronik ortamda verilmesi gereken mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim formu (Form Ba) ile mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim formunun (Form Bs) bu tarihte verilmemesine ilişkin tespitler en erken bu tarihin bittiği 00:00 saatinden sonra dolayısıyla 1/1/2011 tarihinde yapılabileceğinden, bu tespitlere ilişkin vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları Kanun kapsamına girmemektedir. Kasım/2010 döneminden önceki dönemlere ait söz konusu bildirimler nedeniyle kesilecek cezalar ise Kanun kapsamına girmektedir.
    Vergi aslına bağlı olarak kesilen vergi cezalarında ise verginin ait olduğu dönem dikkate alınarak kapsama girip girmediği tespit edilecektir.


    Ama sizin deyiminizle 25.02.2011 den önce olduğu için diye bir uyarı vermiş. Yani 31.12.2010 tarihine kadar olanlar mı yoksa 25.02.2011 tarihine kadar olanlar mı kapsamda anlayamadım.
    Daha henüz stajer.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2007
    Mesajlar
    40

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    Hem yasa metninden hem de tebliğ taslağından kapsam dahilinde olması gerektiği anlaşılıyor.Fakat sistemin verdiği uyarının ''ihbarnamenin teslim alındığı tarih kanunun yürülüğü girdiği tarihten sonra olduğu için kapsam dışındadır'' şeklinde olduğunu söyledi memur. Belki de sisteme dilekçenin girişini yaptığı seçenekte bir hata yaptı bilemiyorum. çünkü bir sürü seçenek olduğunu, kanunun her maddesinin her bendine göre giriş seçeneği düzenlenmiş olduğunu söylemişti.


  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.007

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    Bizim bir firmamıza da 08/2010 tarihine ait geç verilen ba bs formu ile ilgili olara 1000 tl ceza geldi. ( zarftaki tarih 15.02 ama postadan dün alındı, süreler nasıldır?)

    1) 6111 sayılı kanundan faydalanabilirmiyiz, nasıl?
    2) Normalde boş verilen bir form, antalyada vergi mahkemesinden boş verilen ba bs'lere ceza olmaz diye karar çıkmış bu konuda bir bilginiz var mı? Boş verieln bir beyanname için ceza ödemek istemiyoruz

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    1

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    Üstadlar;
    Bugün elime ulaşan 09/2008 dönemine ilişkin ba bs formunun gec verilmesinden dolayı 1490,00 TL öucz gelmiştir.
    Şimdi ben 6111 sayılı kanundan yararlanma imkanım varmı yukarıda İlker beyin yazdığı kapsamda 31/12/2010 tarhinden önce tespit edilen diyor.
    Ancak örnekte anladığım kadarı ile Kasım/2010 döneminden önce olanlar önceden tespit edilebileceği için kanundan yararlanabileceğini söylemiş yanlış anlamıyorsam bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
    İyi çalışmalar.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    269

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    31.12.2010 dan sonra tesbit edilenler kapsama alınmıyormuş. İstanbul da 3 vergi dairesine de sordum almıyorlar.
    Daha henüz stajer.

  7. #7
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.810

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    09/2008 dönemi ba-bs si için kanundan yararlanabilirsiniz. EK 5 dilekçeyle müracaat edebilirsiniz. İdarenin geç tespit etmesi sizi bağlamaz. Ben geçen hafta ekim/2010 ba-bs için müracaat ettim, henüz ceza bile kesilmemişti. Önce cezasını kestiler, sonrada 250 tl ödeyip kapattım.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    10

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    Alıntı erdoğan Nickli Üyeden Alıntı
    2009 /1. dönem için ba bs formunun geç verilmesi nedeniyle özel usulsüzlük cezasının ihbarnamesi 19 02 2011 tarihinde düzenlenmiş.İhbarnameyi 26.02.2011 de tebliğ aldık. 6111 / 3.maddeden yararlanıp % 25 ini öderiz düşüncesi ile Ek 4/A dilekçesi ile dün başvuruyu yaptık. Vergi dairesi dilekçenin sisteme girişini yaptı fakat cazanın tamamını gösteren tahakkuk fişi ile cezanın %75 nin silindikten sonra çıkacak cezanın ödeme tablosunu sistem yapmadı.Sistemin verdiği uyarı şöyle idi. ''ihbarnamenin teslim alındığı tarih (26.02.2011) kanunun yürülüğü girdiği tarihten (25.02.2011) sonra olduğu için kapsam dışındadır.

    2009 yılına ilişkin düzenlenmesi gereken bir ceza 2011 de düzenlendiği ve tebliğ de kanunun yayımlanmasından 1gün sonra alındığı için ceza affından yararlanamıyoruz. Acaba sistemde mi bir gariplik vardı, yoksa bu tip durumlar gerçekten kapsam dışımı ?
    Yasanın yayınlanmasından öne tebliğ edilenler için Ek-4, sonra tebliğ edilenler için Ek-5 dilekçe ile başvuracaksınız.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    10

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    Alıntı fugenc Nickli Üyeden Alıntı
    Bizim bir firmamıza da 08/2010 tarihine ait geç verilen ba bs formu ile ilgili olara 1000 tl ceza geldi. ( zarftaki tarih 15.02 ama postadan dün alındı, süreler nasıldır?)

    1) 6111 sayılı kanundan faydalanabilirmiyiz, nasıl?
    2) Normalde boş verilen bir form, antalyada vergi mahkemesinden boş verilen ba bs'lere ceza olmaz diye karar çıkmış bu konuda bir bilginiz var mı? Boş verieln bir beyanname için ceza ödemek istemiyoruz
    Cevap 1) 6111'den yararlanabilirsiniz.Tebliğ tarihi 25.02.2011'den sonra ise ek-5 ile başvuru yapacaksınız. 250 TL ödeyeceksiniz. Peşin ya da 6 taksitte ödeme seçeneğiniz var.
    Cevap 2) B formunu boş da verseniz süresinde vermezseniz ceza kesilir. Artık vergi mahkemelerinden de dönüyor bu tür cezalar. Mükellef kaybediyor yani.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    10

    Ynt: 6111 Sayılı Kanunun Yayımlanmasından sonra Tebliğ Alınan Öucz

    Alıntı manush Nickli Üyeden Alıntı
    Üstadlar;
    Bugün elime ulaşan 09/2008 dönemine ilişkin ba bs formunun gec verilmesinden dolayı 1490,00 TL öucz gelmiştir.
    Şimdi ben 6111 sayılı kanundan yararlanma imkanım varmı yukarıda İlker beyin yazdığı kapsamda 31/12/2010 tarhinden önce tespit edilen diyor.
    Ancak örnekte anladığım kadarı ile Kasım/2010 döneminden önce olanlar önceden tespit edilebileceği için kanundan yararlanabileceğini söylemiş yanlış anlamıyorsam bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
    İyi çalışmalar.
    Kanundan yararlanabilirsiniz. Kasım/2010 ve sonrası için yararlanamazsınız. Önceki dönemlerin cezası ne zaman kesilirse kesilsin kapsama girer.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 6111 sayılı yasa işe alınan personel hk
    Konu Sahibi kdryksk83 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Eylül.2014, 15:28
  2. Cevap: 20
    Son Mesaj : 27.Haziran.2013, 13:07
  3. Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Mayıs.2011, 09:23
  4. Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Mart.2011, 17:24
  5. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6111 Sayılı Kanunun Uygulama
    Konu Sahibi ebru şener Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Şubat.2011, 17:18

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36