kamu işçi maaş

Konu: Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

 1. #11
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  122

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  Merhaba,
  Sayın Oktaykarakoç,
  Kanunu yorumlayış tarzınızı beğendim. Her kanunu bu şekilde yorumlarsak işin içinden nasıl çıkarız bilmiyorum. Amortisman ayırmak, Muhasebe Sistemi ve Gelir tablosu İlkeleri göz önüne alındığında zorunludur. Ama Vergi mevzuatı açısından ele alındığında ise ihtiyaridir. İster ayır isterse ayırma. Aynı yeniden değerleme gibi. İster yeniden değerleme yapıp değerlenmiş değer üzerinden amortisman ayır, istersen değerleme yapmadan ayır, veya değerleme yapıp amortisman ayırma. Karar tamamen sana kalmış. Biz KKEG'i nasıl vergi mevzuatına göre belirliyorsak ve Muhasebe sistemine göre Gider yazabiliyorsak, amortismanları da öyle değerlendirmemiz gerekir.
  Burada kanun bize; Amortismanların ancak ilgili yılda ayrıldığında gider yazabileceğimizi söylüyor değil mi? Öyleyse ilgili yılda biz amortisman ayırdık mı? Hayır? Ayırsaydık o kadar eksik matrahta bulunacaktık. Ayırdığımız halde zarar olmuş olsaydı bu durumda bu yılın karından mahsup edecektik. Ayırmadık ve maddi duran varlığımızın defter değerini koruduk. Yani ihtiyarilik hükümlerine göre bir seçimde bulunduk. Satış karımızı da defter değeriyle satış fiyatımız arasındaki farka göre belirlediğimizden vergi mevzuatına ters düşen bir tarafımız kalmadı. Muhasebe sistemine ve Gelir tablosu ilkelerine ters düştük. Olsun oda Maliyenin bir seçimi. :lol: Onlar önümüze koydu, bizde birini seçtik.


 2. #12
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.112

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  Sayın Semizoğlu iyi bağlamış.

  Bakış açımız

  1-Muhasebe Sistemi ve Gelir tablosu İlkeleri ,
  2-Vergisel Risk,

  olacaktır.

  Vergisel açıdan geçmiş yıllarda gider yazılamayan amortisman gideri cari yılda gider yazılmayacağına göre satış anında da yazılamaz.

  Daha ötesi var mı?

 3. #13
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  193

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  Sayın Erol;

  Benim yazdığım bölümün özetini aşağıdaki gibi yapmışsınız;

  "zamanında ayrılmadığı için gider kabul edilmeyen amortismanın, demirbaşın satışı halinde ayrılması gerekir. Zira aksi bir uygulama, bir taraftan muhasebe ilkeleri gereği demirbaşın aslında olması gerekli değerini, yani aşınma nedeniyle halihazır değerini yansıtmaması, diğer taraftan maliyenin indirim olarak kabul etmediği bir giderin satış halinde yürürlüğe konması”

  Afedersiniz ama, bunları ben mi dedim?
  Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

 4. #14
  Anonymous - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Anonymous Guest

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  yazılanları okudum.Sayın Karakoç, Sayın Kurdoğlu, Sayın Genç...Sizi kutlarım...Diğer arkadaşlara gelince...Sayın Karakoç son yazısında bu ko
  nuyu iyi toparlamış.

  Vergisel açıdan geçmiş yıllarda gider yazılamayan amortisman gideri cari yılda gider yazılmayacağına göre satış anında da yazılamaz.
  butterfly effect böyle demiş...Peki bunu derken, acaba ayrılmayan amortisman kadar vergisel avantaj sağlandığının ve bundan da 2006 yılında faydalanıldığının farkında mı acaba...Amortisman hesaplanacak ama KKEG olarak değerlendirilecek...Doğrusu budur...Uzatmaya gerek yok

 5. #15
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.112

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  Sayın misafir

  öyle derken bir önceki yıl amortisman ayırmayarak vergisel dezavantaj sağlandığının da gayet farkındayım. Hem amortisman ayırmayarak fazla vergi ödeyeceğim hem de KKEG yazarak bir daha vergi ödeyeceğim.

  Konu ayrılmayan amortismanın satılırken KKEG olup olmayacağı mevzuuna dayandı.

  Bu durumda Ayrılmayan amortisman bedelini KKEG olarak dikkate almak hiç aklıma yatmıyor.

  Sonuçta MDV'nin değeri benim için kayıtlı değerdir. Eğer MDV'nin net değerini KKEG yazarak saptayacaksak, sırf bu yüzden MDV'yi satmam. El altından hurdacıya satarım, kayıtlardan da silmeyeceğim için en azından aktifim güçlü gözükür.

  Ya da ikinci yıl sehven hatalı olarak bu malın MDV hesaplarına alındığını belirterek düzeltme maddesi ile ticari mallara çekerim (amortisman ayırmadığım için problem yaratmaz) öyle satarım yine de KKEG yazmam.

 6. #16
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  403

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  Değerli Arkadaşlar,

  Ne olur bu kadar önemli bir konu "ben haklıyım o kadar" a gelip dayanmasın.

  Bakın Sayın Kurdoğlu'nunda belirtiği gibi bu konu uzun zamandır tartışılan bir konu.Ve buna rağmen hiçbir tartışmada (benim izlediğim) ortaya yorumlardan başka ne bir tebliğ ne bir mukteza nede bir yargı kararı konabilmiş değil.

  Vergi konusunda neredeyse tek söz sahibi diyebileceğimiz hesap uzmanlarının kaynaklarındada tartıştığımız konunun es geçildiğini görmekteyiz.

  Bizim mesleğimizde sabit fikirli olmak sıkıntı yarartır zira hergün değişen ve hergün yeniden yorumlanabilen geniş bir mevzuatla içiçeyiz.

  Bu tartışamada büyük ihtimalle kesin bir sonuca ulşamayacak, kaldıki ondan daha önemlisi burda temel mantalitemizi-yorum gücümüzü geliştirmek asıl amacımız olmalıdır.

  Ben bizlere göre çok daha deneyimli Sayın Kurdoğlu hocamıza tamam hocam öyle yapalım diyebilirdim.Ama her uygulamada yukarıda bahsetiklerim aklıma takılırdı.

  Bu tarışmanın;

  -Amortismanların ne olduğu ne olması gerektiği,
  -Gerçek bedelin ne olduğu,
  -İşletmelerin işleri için satın alıp kullandıkları ve kullanma sonucu aşınan duran varlıkların satışında nasıl oluyorda kar oluştuğu,
  -Bu durumun amortisman oranlarının gerçeğin çok uzağında kalmasındanmı kaynaklandığı,
  -VUK.na dayanılarak çıkartılan MSUGT de amortismanlar "ayrılmalıdır" denirken neden aynı yasada amortisman ayırmanın ihityari bırakıldığı, VUK.da birçok değişiklik yapılırken bu uyumun halen neden sağlanmadığı,

  Gibi konularla ve bulabildiğimiz her türlü yazılı kaynak ve mevzuatla devam etmekte yarar görüyorum.

  Yoksa VUK.nun bir tek maddesi etrafında döner dururuz.
  aygılarımla
  <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

 7. #17
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  731

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  bende mustafa kemal ekici beyin fikrine katılıyorum. konu genelde bir mantıki çözüm içerisinde tartışılıp duruyor. iki düşünce tarzı var, düşünüş tarzına göre 2 side doğru yada 2 side yanlış oluyor. yani 1. görüşe göre 10.000 ytl ye alınmış bir ATİK in kullanım süresi dolmuş diyelim ama zamanında ayrılmayan amortisman olduğu için birikmiş amortismanı 8.000 ytl görünüyor ve 5.000 ytl ye satıyorsak diyoruzki kayıtlarımıza göre 3.000 ytl kar bildiririz olur biter, ama kanunda diyorki amortisman süresinin son yılında ayrılmayan amortisman o yıl tümüyle ayrılacaktır. yine bir başka madde diyorki, yil içinde ayrılmayan amortisman bir sonraki yıl gider olarak düşülemez, zaten bu kargaşayı kanun kendi kendine oluşturmuş oluyor. yani bu kanuna görebizim kullanım süresi dolumunda kalan bu 2000 ytl yide amortisman ayırmamız gerekiyor ve maliyet 0 satış 5000 kar 5000 olacak ve bu 2000 ytl yide zamanında düşmediğimiz için matraha ekleyeceğiz. bu durumda 5000 ytl net kar olmuş olacak, bunu birde şöyle düşünürsek bizim kar/zararımız düşmemiz gereken sene 0 dersek, o sene düşmüş olsaydık 2000 ytl zarar olacaktı, ATİK i sattğımız sene kara 0 dersek atik karından dolayı 5000 ytl karımız olacak ve 2000 ytl geçmiş yıl zararını düşüp 3000 ytl üzerinden vergi ödeyecektik. ama şimdi 5000 ytl üzerinden vergi ödeyeceğiz buda fazla ödeme doğruyor. konuyu biraz dağıttım galiba kısaca demek istediğim, bu kanunlarla yoruma göre nasıl yaparsak yapalım bizce doğru olacak, bizim yaptığımızın terside inceleyen denetim elemanının yorumuna göre doğru olacak. bu yüzden bununla ilgili bir tebliğ yayınlanması şart diye düşünüyorum. bu durumda ise, bir düzenleme gelene kadar vergimizi çok çıkaracak şekilde değerlendirip işlemlerimizi ona göre yapmamız gerekir diye düşünüyorum.

 8. #18
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  3

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  Değerli arkadaşlar,
  Sabit kıymet alımı için ödenen para işletme için bir GİDER dir. (oppala buda nerden çıktı demeyin)
  Büronuza 510 YTL ödeyerek aldığınız bir çalışma masasını ne yapıyorsunuz. Doğrodan gider yazarak (yokediyor) matrahtan düşüyorsunuz. Peki bu bedel 510 değil de 530 YTL olsaydı.... İşte ozaman Kanun koyucu " DUUUR arkadaş " diyor .. " Benim belirlediğim bir ölçü var bu ölçü YTL cinsinden 520 YTL dir. Eğer sen Demirbaş niteliğinde bir gider yapıyor ve bedeli de 520 YTL nin üstüne çıkıyorsa bunu ben doğrudan vergi matrahından düşürtmem...... Zira benim ölçülerime göre bu yaptığın harcama bir yılda bitip tükenmeyecek . Sen bunu birkaç yıl kullacaksın.... Dolayisiyle harcama bedelini , yine benim belirleyeceğim kullanım süresine böleceksin çıkan rakamı doğrudan GİDER yazabilirsin. ........ Ama eğer sen bu harcamanı gider olarak yazmak istemiyorsan ona da eyvallah....... sen bilirsin .......
  Bir parantez"açayım ;
  "Evet arkadaşlar, ben, büyük bir cesaretle şu meşhur Enflasyon düzeltmesi döneminde S.Kıymetlerde yer alıp ta amortisman yoluyla sıfırlanmış bu kabil '' GİDER '' lerimi tamamen ortadan kaldırdım.... Şimdi listemde yok... Bilançomda da yok ...... (( tescile tabiler değil tabiki....)) "

  Kanun koyuca bana ihtiyarilik hakkı vermiş... " İster gider yazarak yoket..... ister etme.... Eğer hiç giderleştirmiyorsan, canıma minnet . Bana daha fazla vergi ödemiş olursun. Bunun için sana minnettarım. O zaman o harcama bedeli senin için maliyet bedelidir. (Aksi iddianın umarım kanıtı olur) Eğer sen bu Sabit Kıymet niteliğindeki GİDER ini elden çıkarmak, satmak istiyorsan- eğer varsa- Maliyet bedeli ile Satış bedeli arasındaki müsbet farkın vergisini alırım haa....."
  Biraz sayın karakoçun isteğini de göz önüne alarak 6 yaşındaki cocuğun anlayacağı şekilde, bazen kanun koyucunun dili, bazende kendi dilimle yazmaya çalıştım.. Bunun için üstadlarımdan özür dilerim...
  Muhabbetlerimle......
  A Cihat Oğuzoğlu
  SMMM
  .CİHAT OĞUZOĞLU

 9. #19
  oktaykarakoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  oktaykarakoc Guest

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  Sayın ACİHAT şöyle demiş :Kanun koyuca bana ihtiyarilik hakkı vermiş... " İster gider yazarak yoket..... ister etme.... Eğer hiç giderleştirmiyorsan, canıma minnet . Bana daha fazla vergi ödemiş olursun. Bunun için sana minnettarım

  Sayın ACİHAT....Meseleyi 6 yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatmaya çalışmışsınız ama başaramamışsınız.Yetersiz kalmış...6 yaşındaki çocuk esprisini de anlamamışsınız, neyse....Ben kanun koyucunun ağzından konuşmaya devamediyorum....Yukarıda kanun koyucunun ne dediğini yazmışsınız....O kanun koyucu konuyu orada kapamıyo işte....Devam ediyo konuşmaya....

  İster gider yazarak yoket..... ister etme.... Eğer hiç giderleştirmiyorsan, canıma minnet . Bana daha fazla vergi ödemiş olursun. Bunun için sana minnettarım.....FAKAT....Bunu giderleştirmemen demek, ilgili dönemde bana daha fazla vergi ödemen demek evet....Bu benim avantajıma....Yalnız sonraki dönemlerde bu varlığı satmaya kalkarsan, o varlık için ayırmadığın amortismanı (geçmiş dönemde) bu dönemde ayırmalısın...Çünkü bunu yapmadığın zaman varlığın maliyetini olması gerekenden daha fazla göstermiş olursun....Amortisman ayırmak senin hakkındı ama ayırmadın....Şimdi bunu yapmadın diye, bana daha fazla vergi ödedin diye, ben ayırmadığın amortismandan satış anında istifade etmene izin vermem....


  Bunu demeyen kanun koyucunun aklına şaşarım ben...Bun demeyen kanun koyucu kanun koyuculuğu bıraksın, kendine başka bir iş bulsun....Bunu demeyen kanun koyucuıya ben kanun koyucu demem...Hatta bunu demeyen kanun koyucunun olduğu yerde, kimse insanların vergi kaçırmasından, düşük kar göstermesinden şikayet etmesin...Bunu demeyen kanun koyucu......**********kardeşim ******....

  Not : Mesaj içeriği (TB) tarafından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir. Sayın Karakoç, lütfen hakaret içerecek kelimeleri kullanmayın.

 10. #20
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  403

  Araç Satışında Ayrılmayan Amortismanın Durumu.....

  Sayın Karakoç,

  Bir ricada bulunmuştum,"Ne olur bu kadar önemli bir konu "ben haklıyım o kadar" a gelip dayanmasın." Diye ama Değerli Bir meslektaşımız olan Sayın Oğuzoğlu'na cevaben yazdığınız yazınızda uslubunuz bununda ötesine geçmiş.TB gerekli düzeltmeyi yapmasaydı cevap vermeyecektim.


  Şimdi son noktayı koyalımmı;Ne diyor VUK.nun 328 maddesi bir bakalım;

  Madde 0328: Amortismana tabi malların satılması

  (2365 sayılı Kanunun 56 ncı maddesiyle değişen şekli) Amortismana tabi iktisadi kıymetlerin satılması halinde alınan bedel ile bunların envanter defterinde kayıtlı değerleri arasındaki fark kar ve zarar hesabına geçirilir. İşletme hesabı esasında defter tutan mükelleflerle serbest meslek kazanç defteri tutan mükellefler bu farkı defterlerinde hasılat veya gider kaydederler.

  Amortisman ayrılmış olanların değeri ayrılmış amortismanlar düşüldükten sonra kalan meblağdır.
  ..............
  Eğer kanun koyucu sizin düşüncenizde olsaydı İkinci fıkrada "Ayrılmış Amortismanlar" kelimesi yerine "Ayrılmış ve Ayrılmış sayılan/zamanında ayrılmayan Amortismanlar" der idi yada ikinci fıkrayı hiç yazmazdı.
  aygılarımla
  <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Atik’lerin Satılmasında Geçmiş Dönemde Ayrılmayan Amortismanların Durumu Ve Muhasebe Uyg.
  Konu Sahibi ferhat Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2015, 13:54
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Aralık.2014, 11:32
 3. Binek Araç ve İlk Yıla İlişkin Amortismanın Muhasebe Kaydı
  Konu Sahibi kubra.ay Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Temmuz.2014, 10:15
 4. Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2013, 11:46
 5. Cevap: 4
  Son Mesaj : 26.Ekim.2012, 18:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36