kamu işçi maaş

Konu: Çalınan Demirbaşlarda Amortisman

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  197

  Çalınan Demirbaşlarda Amortisman

  selam.
  şahıs işletmemize kayıtlı(işletme defteri tutan) 2 demirbaşımız hırsızlarca çalındı.bu demirbaşlar sigortalı idi.bu durumda demirbaş tablosunda görünen 2 demirbaşı nasıl silebilirim...?gelen sigorta tazminatı gelire işleyecem biliyorum ama sonuçta artık olmayan demirbaşı nasıl yok etmem gerekir.bilgi verirseniz sevinirim.saygılar

  SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  304

  Çalınan Demirbaşlarda Amortisman

  GVK’nun bilanço esasına göre kazancın tanımıyla ilgili 38.maddesi ve VUK'nun tazminatlarla ilgili 329 ve 330.maddelerini değerlendirdiğimizde,

  1, 2, 3 - Alınan sigorta tazminatlarının hırsızlık dolayısıyla meydana gelen zaiyattan fazla olması durumunda, malın değerinden fazla olan kısmının kara alınması gerekmektedir. Ancak, bu olayda, tahsil edilen tazminat tutarı, malın değerinden az olduğu için, “söz konusu malı 689 nolu hesaba gider olarak atıp, KKEG olarak dikkate almanız, tahsil edilen tazminatın tamamını ise 679 hesapta takip etmeniz gerekir. Yani, Alınan sigorta tazminatının, malın değerinden az olması durumunda, malın tamamı KKEG, tazminatın da tamanının gelir olarak yazılması gerekmektedir.

  4- KDV'sinin 30/c maddesi hükmü gereğince bu mallara ait yüklenilen KDV'nin, çalınma tarihi ile ilgili dönemin KDV beyanına eklenerek beyan edilmesi gerekir.

  5) VUK’nun, 229. maddesi’nde faturanın tanımı yapılmıştır. Bu maddeye göre Fatura; “satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.”

  VUK’nun 242. maddesine göre, “Tüccarlar evvelki maddelerin dışında kalan ve bir hüküm ifade eden veya icabında bir hakkın ispatına delil olarak kullanılabilen mukavelename, taahhütname, kefaletname, mahkeme ilamları gibi hukuki vesikalarla ihbarname, karar örnekleri, vergi makbuzları gibi vergi evrakını dosyada muhafaza etmeye mecburdurlar.”

  Yukarıdaki 229 ve 242. madde hükümlerini değerlendirdiğimizde, olayda herhangi bir mal teslimi veya iş teslimi söz konusu olmadığından, sigorta şirketi ile firma arasında düzenlenen yazılı evraklar yeterli olup, ayrıca fatura düzenlenmesi zorunlu değildir. KDV’nun 1. maddesine göre, olay KDV’nin konusuna girmemektedir
  aygılarımla,
  <br />
  <br />SMMM R.Sema sinangil

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  304

  Çalınan Demirbaşlarda Amortisman

  Çalınan malın vergisi mi olur?
  Şükrü Kızılot - 17 Haziran 2004 Perşembe - Hürriyet

  İSTER inanın ister inanmayın, çalınan malın vergisi var. Mal satılmayıp da tezgahta durursa vergi yok. Aynı mal çalınırsa, vergisi var.

  Bu vergi, malı çalınan esnaf, tüccar ya da şirket tarafından zamanında ödenmezse, ayrıca cezası da var, gecikme faizi de...

  ‘Olmaz böyle şey, adam zaten zarara uğramış, bu neyin vergisi?’ demeyin, yasada bununla ilgili madde bile var. Bilmeyenler için, hem olayı hem de ilgili yasa maddesini açıklayalım.

  YANAN MALA DA VAR

  Sadece çalınan değil yanan mala da vergi var. Bu verginin adı; Katma Değer Vergisi... İşyerinden mal çalındığında, karakola başvuracaksınız. Polisler gelip kontrol edecek, parmak izi vs. delillere bakacak, olayla ve çalınan mallarla ilgili tutanak tutacak. Moraliniz bozulacak, mallar sigortalı değilse iyice canınız sıkılacak. Tam o sırada, çalınan mal için, bir de vergi ödeyeceğinizi öğrenince, kimbilir ne hale geleceksiniz.

  Neyse... yasalar böyle. Üstelik, olay işyerine gece ya da tatil günü giren bir hırsızla sınırlı değil. İşyerinde şu ya da bu şekilde kaybolan mallar varsa, o mallar için de vergi ödenecek.

  Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 30/d maddesi uyarınca, çalınan ya da yanan malın, alış faturasında gözüken KDV, diğer KDV’lerle birlikte beyan edilerek, vergi dairesine ödenecek. Çalınan ya da yanan mal, henüz yeni alınmış ve KDV’si de indirilmemişse indirim konusu yapılamayacak (Bkz. Şükrü KIZILOT, Katma Değer Vergisi Kanunu ve Uygulaması, Cilt : 4, Yaklaşım Yayınları, s.1565-1581).

  ZARAR DA YAZILAMAYACAK

  Çalınan ya da yanan malların, KDV’sinin ödeneceğini ya da indirim konusu yapılamayacağını yukarıda belirttik. Peki... bu malların bedeli zarar yazılabilecek mi? Yanıt:Hayır!..

  Malı çalınan ya da yanan esnaf, tüccar veya şirket, bu malların bedelini zarar veya gider yazamayacak. Malın bedeli zarar ya da gider yazılamayacağı gibi, bu mallar için ödenen KDV’ler de, gider veya zarar kaydedilemeyecek.

  YANAN DEFTERE DE VAR

  İşyerinde yangın çıktığında, defter ve belgeler de yanmışsa, asıl felaket o zaman başlıyor. Defterlerin ve belgelerin yandığına ilişkin, Ticaret Mahkemesi’nden ‘zayi belgesi’ şeklinde karar alınsa dahi o defterlere yani yanan defterlere yazılmış olan mal alış, demirbaş ve masraf faturalarının, kimlerden alındığı soruluyor.

  Örneğin son üç yılın defterleri ve belgeleri yanmışsa, son üç yılın tüm alış ve masraf faturalarının listesi hatta karşı taraftan alınacak fatura fotokopileri isteniyor. Aksi halde, belgelendirilemeyenlerin, KDV’si faiziyle isteniliyor.

  Danıştay’ın süregelen kararlarına göre de; defter ve belgelerin yanmış olması, mükellefin mal alımlarına ilişkin belgelerin örneklerini, satıcıdan temin ederek, ibraz etmesine engel değil (Dn. 7.D. 19.11.2001 Tarih ve E.2000/6105, K.2001/3521, Bkz. Yaklaşım Dergisi, Sayı:119, s.252-253).

  Aman dikkat, malları çaldırmamaya, defter ve belgeleri de korumaya, en azından bilgisayardan bir kopya alıp saklamaya özen gösterin... Aksi takdirde, çalınan malın ve yanan defterlerin, vergisi var.. Bir anda herşey bitebilir!..
  aygılarımla,
  <br />
  <br />SMMM R.Sema sinangil

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  197

  teşekürler ama yanlış cevap

  arkadşlar her ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim. ancak sorduğum soru ile verdiğiniz cevaplar arasında bir ili yok.biriniz faturanın zayiinden bahsetmiş diğeriniz de emtianın zayiinden. benim sorumu tekrar okursanız anlarsınız ben çalınan demirbaşları listeden nasıl silecem onu sordum.önceden var olan demirbaş kayıtları ile gelecek olan sigorta tazminatı nasıl mahsuplaşacak yada.bilgi veren olursa sevinirim....saygılar
  SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

 5. #5
  Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  2.171

  Çalınan Demirbaşlarda Amortisman

  Merhaba,
  Sayın Zahiri, çalınan demirbaşları, polis tutanağı v.s. gibi belgelerle listeden silecek ve net değerini "689-Olağandışı giderler" hesabına yazacaksın. Alacağınız tazminat tutarını ise "679-Olağandışı Gelirler" hesabına yazacaksınız.

  Demirbaş kayıtlı bedeli, birikmiş amortisman ve tazminat bedelini bilmediğim için değerleri kendime göre yazdım. İlgili değerleri kayıtlar üzerinde değiştirirsin.

  Çalınma olayı meydana geldiğinde;
  Kod:
  257- Birikmiş Amortismanlar     100,00
  689- Olağandışı Gider ve Zararlar  150,00
     255- Demirbaşlar            250,00
  Sigorta Tazminatı Alındığında;
  Kod:
  102- Bankalar            250,00
     689- Olağandışı Gelir ve Karlar    250,00
  Not : Olay 2005 yılında meydana geldiyse 2005 yılı için amortisman hesaplaması yapılmaması gerekir.
  [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  197

  sayın tamer,

  sayın tamer söz konusu
  demirbaş değeri: 1635,00 ytl
  bir.amort.: 411,25 ytl
  net değer: 1223,75 ytl
  gelecek tazminat da yaklaşık demirbaş değeri kadar olduğunu düşünürsek ve söz konusu işletme 2. sınıf deftere tabi olduğunu düşünürsek neler yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim.
  SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Demirbaşlarda Bütünlük Hk.
  Konu Sahibi Ant Z Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2015, 10:35
 2. Hibe İle Alınan Makina Ve Demirbaşlarda Amortisman
  Konu Sahibi SUF Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 01.Kasım.2012, 17:46
 3. Demirbaşlarda enflasyon farkı hesaplaması ?
  Konu Sahibi dnyn Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Eylül.2011, 12:19
 4. Çalınan Demirbaşlar Hk.
  Konu Sahibi ABDULLAHARDA Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2009, 17:43
 5. Hurdaya Ayrılan Demirbaşlarda Kdv
  Konu Sahibi ATAKANATASOY Forum KDV
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 16.Nisan.2009, 10:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36