kamu işçi maaş

Konu: Prim Geliri ve İndirilebilecek Giderler

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  731

  Prim Geliri ve İndirilebilecek Giderler

  öncelikle forumdaki arkadaşlara iyi günler dilerim.
  soruma gelince bir şahıs, tek bir firmanın mallarını satıyor, aldığı mallar üzerinden %4 prim alıyor ve yine %3 de müşterilere yansıtmak üzere prim veriliyor, bu şahıs firması ay sonunda ciro primi ve müşteri primi diye fatura keserek parasını alıyor. benim sorum ise bu müşterilere dağıtması için almış olduğu primi, müşterisine mal sattığında malı aldığı maliyetten daha düşük fiyata, yani malı alırken aldığı iskonto tutarı %7 ise %10 iskonto ile satıp, mal satış zararı olarak gösterebilirmi, yoksa malları aldığı iskonto ile (%7) satıp, malı satış tutarı ile satılan malın maliyetini aynı duruma getirip, mal sattığı müşterilerden hizmet bedeli faturasımı almalı, bu işlemlerden hangisi doğru, yada iki şekildede yapılmasında bir mahsur varmı.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  731

  Prim Geliri ve İndirilebilecek Giderler

  arkadaşlar, kanun maddesine dayanmasa bile fikri olan arkadaşlar varsa cevap yazarsa sevinirim. benim bu soruyu sormamdaki maksadım, mükellefim primi tahsil ederken, %4+%3 % 7 olarak primi kestiği için bunun tamamı net gelir oluyor. bende bu % 3 müşteriye verdiğin primleri, hizmet bedeli faturası al, gider olarak düşüyüm diyorum, ancak tüm müşterilerinden hizmet bedeli faturası alamıyor, daha doğrusu çoğu firma vermek istemiyor. bu şartlarda benim mükellefim geçici vergi döneminde 1.500 ytl geçici vergi öderken, aynı işi yapıp muhasebesi başka bir arkadaşımız tarafından tutulan kişi ise, müşterilerinden hizmet bedeli faturası bile almadan, 300 ytl geçici vergi ödüyor, bende aceba benim yanlış yaptığım birşeymi var diye düşünüyorum. yanlış yaptığım bir işlem varsa aydınlatırsanız sevinirim.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  403

  Prim Geliri ve İndirilebilecek Giderler

  Sayın Denetmen2000

  Müşterinizin satcısı %4 kendisine %3 de alıcılarına yansıtmak üzere toplam %7 prim veriyor.Bu primler satış anında veriliyorsa buna prim değil iskonto demek ve alış satış faturalarında gösterilerek başkaca işlem yapmaya gerek kalmıyor.
  Ancak siz prim dediğinize göre önce mallar alınıp satılıyor sonra satıcı müşterinize bu primleri ödüyor tabi fatura karşılığı sizin müşterinizde alıcılarına %3 primi yansıtmak için onlardan fatura alacak vermezlerse bu primleri yansıtmayacak kendisinde kalacak.Satıcı firma bu primleri neden yansıtmadın derse fatura düzenlemiyorlar diyecek hepsi bu.Yani alt müşteri prim istiyorsa faturasını düzenleyecek öyle alacak.
  aygılarımla
  <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  731

  Prim Geliri ve İndirilebilecek Giderler

  sayın M.kemal ilginizden dolayı teşekkür ederim.
  doğru olan sizin dediğiniz, benimde uyguladığım bu ancak, rekabet halinde ticaret yapıldığı için, bu primleri müşteriye yansıtmazsa fiyat yüksek olacak ve satışları ister istemez duracaktır.piyasa koşullarındada firmalar direk karı artırdığı için hizmet faturası kesmek istemiyorlar (tabi bu birazda bizim suçumuz). peki ben müşterimizin mallarını sattığı firmaya kestiği faturada gösterilen (müşteri primi diye) primi, malı sattığımız zaman, mala ait iskontondan harici olarak bir %3 iskonto daha düşüttürüp, malın alış maliyetinden daha düşük fiyata sattırarak, bu tutarı mal satış zararı olarak göstersem, bunda kanuni bir engel olabilirmi, yada bir inceleme anında bir sorunla karşılaşabilirmiyim. ilginiz için teşekkürler, başka arkadaşlarda görüşlerini yazarsa memnun olurum.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  403

  Prim Geliri ve İndirilebilecek Giderler

  Sayın denetmen 2000,

  Sonuç aynıya gelecek yani siz primi fatura alarak giderleştirsenizde yeni satışlarınıza eksra iskonto uygulayarak yansıtsanızda sonuç değişmeyecek dolayısı ilede sorun olmayacak.Sadece birim fiyatlarınız primli dönemlerle primsiz dönemlerde değişebilir.Oda izah edilemeyecek bir olay değil.Satıcı sizsiniz ister primi yansıtır isterseniz ekstra iskonto yaparsınız yeterki düzenlenen fatura tutarı ile yapılan tahsilat tutsun yani tutarlar gerçek olsun.

  Bir müşteriye bazı satış fiyatlarınız zararına olabilir ama bu müşteriye diğer satışlarınızla kümülatif bir değerlendirme sonucu mutad yani alışılagelmiş-piyasa şartlarına uygun bir gayrisafi kar oluşuyorsa mesele yok demektir.
  aygılarımla
  <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  731

  Prim Geliri ve İndirilebilecek Giderler

  sayın M.kemal, ilginizden dolayı teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kira Gelirinden İndirilebilecek Giderler Hak.
  Konu Sahibi halilsmmm Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Mart.2015, 18:12
 2. Kira Geliri Vergisi Ve Giderler
  Konu Sahibi kojinakata Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 25.Mart.2015, 10:42
 3. Kira Geliri ve İndirilecek Giderler
  Konu Sahibi merihs12 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 24.Şubat.2014, 14:40
 4. Kurum Kazancının Tespitinde İndirilebilecek Giderler
  Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Nisan.2009, 12:28
 5. Beyannamede İndirilebilecek Harcamalar
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Mart.2009, 17:56

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36