kamu işçi maaş

Konu: Basit Usul

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  7

  Basit Usul

  arkadaşlar iyi çalışmalar;
  şirket ortağı olan A kendine ait yeni bir işyeri açıyor. Yeni açtığı işyeri basit usule tabi olmanın şartlarını taşıyor. Ancak şirket ortağı olması basit usule tabi olmaya engel teşkil edermi ? yorumlarınız için teşekkür ederim.


 2. #2
  konsilyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  konsilyer Guest

  basit usul

  (4369(*) sayılı Kanunun 32'inci maddesiyle değişen başlık)
  Basit usule tabi olmanın genel şartları
  Madde No 47
  Kapsam
  (2361 sayılı Kanunun 34 üncü maddesiyle değişen madde) (4369 sayılı Kanunun 32 nci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 1.1.1999) Basit usule(**) tabi olmanın genel şartları şunlardır:
  1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.)

  3. Ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyle gerçek usulde Gelir Vergisi'ne tabi olmamak.
  2 ve 3 numaralı bent hükümleri öteden beri işe devam edenlerde takvim yılı başındaki, yeniden işe başlayanlarda ise işe başlama tarihindeki duruma göre uygulanır.

  Ortaklarından birisi gerçek usule göre gelir vergisine tabi bulunan ortaklıklarda, diğer ortakların ticarî kazancı da gerçek usulde tespit olunur.
  Adi ortaklık halinde çalışanlardan aynı zamanda diğer şahsî bir işle de iştigal edenlerin gerçek veya götürü usullerden hangisine göre vergilendirileceği, 47'nci maddenin 2 numaralı bendi ile 48'inci maddede yer alan ölçülerden şahsî işine ait olanlara ortaklıklardan hissesine düşen miktarların eklenmesi suretiyle tespit olunur. şahsî işin mevcut olmaması halinde bu ölçülerden muhtelif ortaklıklardaki hisselerin toplanması ile yetinilir.
  Adi ortaklıklarda ortakların götürü kazanç hissesi, ortaklığın girdiği sınıf ve dereceye göre bulunan kazanca her ortak için % 50 nispetinde bir zam yapıldıktan sonra bulunan miktar, ortaklık mukavelesinde yazılı hisse nispetlerine, böyle bir mukavele mevcut değilse eşit olarak ortak sayısına bölünmek suretiyle tespit olunur.
  Mükelleflerin birinci fıkrada yazılı derecelerden hangisine gireceği, vergi dairesi tarafından tayin edilir. Ancak, vergi dairesi ilgili meslek kuruluşunun görüşünü isteyebilir.
  Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları tayin ve tespite Maliye Bakanlığı yetkilidir.
  değerli üstadlarım eminim daha sağlıklı bir yorum getireceklerdir

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  70

  basit usul

  basit usule tabi olmanın şartlarından biri de gerçek usulde vergilendirilmemektir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  10

  G.V.K.51.madde

  G.V.K.51.Maddesinde (basit usulün hududu) sorunuzun cevabını bulmanız mümkün. Ltd. şirket ortakları diğer şartlarını da taşımaları halinde basit usulden yararlanır.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  70

  basit usul

  sayın duman!
  gvk 51.madde kesin olarak basit usulden faydalanamayacakları belirtir.
  Haklısınız, burada ltd.şti.ortakları yoktur.
  Ancak basit usule tabi olmanın genel şartlarını anlatan gvk 47.maddeye bakarsanız 3.bendinde "ticari,zirai veya mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde Gelir vergisine tabi olmamak" der.
  Şimdi;
  ltd.şti.ortaklarının kar payları menkul kıymet kazancı olarak vergilendirildiğine göre (GVK75)gerçek usulde vergilendirildiği sonucu ortaya çıkar.
  bilmem yanılıyor muyum?

 6. #6
  Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  2.171

  basit usul

  Alıntı syildiz42 Nickli Üyeden Alıntı
  sayın duman!
  gvk 51.madde kesin olarak basit usulden faydalanamayacakları belirtir.
  Haklısınız, burada ltd.şti.ortakları yoktur.
  Ancak basit usule tabi olmanın genel şartlarını anlatan gvk 47.maddeye bakarsanız 3.bendinde "ticari,zirai veya mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde Gelir vergisine tabi olmamak" der.
  Şimdi;
  ltd.şti.ortaklarının kar payları menkul kıymet kazancı olarak vergilendirildiğine göre (GVK75)gerçek usulde vergilendirildiği sonucu ortaya çıkar.
  bilmem yanılıyor muyum?
  Merhaba,
  Gelir Vergisi Kanunun 75. maddesinde (Ltd.Şti için 75/2.madde) Sermaye şirketlerinin ortaklarının aldıkları kar payları "Menkul Sermaye İradı" olarak tanımlanmıştır. Yani alınan kar payı için "Ticari" gelir değil "Menkul Sermaye İradı" elde edilmektedir.
  Bence diğer şartlarıda taşıyorsa "Basit Usule" tabi olabilir.
  [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  10

  basit usul

  Teşekkür ederim Tamer Başkan.Forumun amacı da bu değil mi zaten.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  1

  Ynt: basit usul


  T.C.

  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

  Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü


  Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-46
  Konu: Sermaye şirketi ortağının basit usulden yararlanıp yararlanmayacağı hk.

  ..

  Kadıköy-İSATANBUL

  İlgi : ../02/2008 tarihli dilekçeniz.  İlgide kayıtlı dilekçenizde, iki farklı Ltd.Şti ?ne ortak olduğunuz ve menkul sermaye iradı geliri, kira gelirleriniz için ? Vergi Dairesi Müdürlüğü ?. vergi numaralı mükellefi olduğunuz ve ticari plakalı minibüs alacağınızdan dolayı, bu minibüs işletmeciliği faaliyetinizden dolayı basit usul ticari kazançtan faydalanıp, faydalanmayacağı hususu sorulmaktadır.  193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun ?Basit Usulde Ticari Kazancın Tespiti? başlıklı 46?. maddesinde;  ? 47. ve 48.maddelerde yazılı şartları topluca haiz olanların ticari kazançları basit usulde tespit olunur.

  ?  Aynı işte ortak olarak çalışanlar hakkında 47. maddede yazılı yıllık kira bedeli ve 48. maddede yazılı iş hacmi ölçüleri toplu olarak, diğer şartlar ortakların her biri için ayrı ayrı aranır. Ortaklarından birisi gerçek usule göre gelir vergisine tabi bulunan ortaklıklarda, diğer ortakların ticari kazancı da gerçek usulde tespit olunur. Adi ortaklık halinde çalışanlardan aynı zamanda diğer şahsi bir işle de iştigal edenlerin gerçek veya basit usulden hangisine göre vergilendirileceği, 47?nci maddenin 2 numaralı bendi ile 48.maddede yer alan ölçülerden şahsi işine ait olanlara, ortaklıklardan hissesine düşen miktarların eklenmesi suretiyle tespit olunur. Şahsi işin mevcut olmaması halinde, muhtelif ortaklıklardaki hisselerin toplanması ile yetinilir

  ?  Herhangi bir şekilde gerçek usulde vergilendirilecek olanlar ve gerçek usulde vergilendirilen mükellefler, bir daha hiçbir şekilde basit usule dönemezler. Bu kişilerin aynı türden iş yapan eş ve çocukları da bu faaliyetleri nedeniyle basit usulden yararlanamazlar.? hükümleri yer almıştır.  Aynı Kanunun 47. maddesinde yer alan basit usule tabi olmanın genel şartları 3 bent halinde sayılmış olup, 48.maddesinde ise basit usule tabi olmanın özel şartları olarak yıllık alım-satım ve gayrisafi iş hasılatı hadlerine ilişkin hükümler yer almaktadır.  Bu hükümlere göre, Gelir Vergisi Kanununda yer alan basit usule tabi olmanın genel şartları ile 48. maddede yer alan özel şartları haiz olmanız halinde basit usulden yararlanmanız olanaklı bulunduğu gibi sermaye şirketine (dilekçenizde limited şirket ortağı olduğunuz belirtilmektedir) ortak olmak suretiyle karpayı elde etmeniz halinde elde edeceginiz menkul sermaye iradı ile gayri menkul sermaye iradının basit usulde ticari kazanç olarak vergilendirilmenize engel teşkil etmeyeceği hususu ise açıktır.  Bilgilerinize rica ederim.  Grup Müdür V.


  İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı © 2008

  www.ivdb.gov.tr


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Basit usul hk.
  Konu Sahibi beyhanserin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Ekim.2008, 12:25
 2. Basit Usul.?
  Konu Sahibi ZİNDAN Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Haziran.2007, 18:47
 3. Basit Usul
  Konu Sahibi habibe Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 05.Haziran.2007, 17:49
 4. Basit Usul-gerçek Usul
  Konu Sahibi MetinTacer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Şubat.2007, 17:34
 5. Basit Usul
  Konu Sahibi stajyer32 Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 28.Aralık.2006, 13:02

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36