kamu işçi maaş

Konu: Kredili Satışlardaki Komisyonlar (acil)

Kredili Satışlardaki Komisyonlar (acil)

merhabalar
    kredili satışlar sonucu banka hesaplarına aktarılan bedellerden kesilen komisyonları normal şartlarda gider hesabına alıyorum ancak firmanın komisyon giderleri çok tutuyor bu sebeple zarar göstermek istemediğim için bu komisyonları gider hesabına yazmak istemiyorum gider hesabı dışında kullanabileceğim bir hesap var mı lütfen çok acil

oktaykarakoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oktaykarakoc Guest

dostum komsiyon giderlerini gider hesaplarında takip etmeye devam etmeni, ama buna ek olarak aynı zamanda nazım hesaplarda da takip etmeni öneririm.Böylelikle dönem sonlarında nazım hesaplarda biriken komisyon giderlerini matraha eklenmesi gereken bir unsur olarak değerlendirirsin.Hayır ben aktifleştirmek istiyorum dersen onu biraz düşünmek lazım.uygun olur mu önerim.

Sayın karakoç,

Komisyonlarad bir gider vergi mevzuatına göre indirilmesi gereken bir gider.Bazı giderler kayıtlanmazsa ne olur?İşte sorunun cevabını yaşayıp görüyoruz pekde birşey olmuyor ama bizde biliyoruz aklı başında bir denetçide biliyorki bunun kaynağı bu tür giderlerin KDV'siz olması ve KDV'li hasılatların tam olarak belgelenmesi sonucu bu sonuçlar karşımıza çıkıyor.

Sayın fnd2005,

Komisyonların KKEG yazılması doğru değil ama hiç aklıma gelmemişti mevcut (vahim) ortamda en risksiz yöntemlerden biri (yukarıda belirttiğim gibi işini ciddi yapanlar olduğunda durum aynı durum) tabi konunun etik yönünü düşünmezsek.Oda uygulayıcıya kalmış.

Fakat aktifleştirme olası değil.

Fakat her sene bu durumu bildiği için matrah artırın diyen Maliye TDHP da "Gönüllü Vergi Ödeme Hesabı" ve "Gönüllü Vergi Ödeme Karşılıkları Hesabı" diye iki hesap daha ilave ediverse oraya işleriz, mesele hallolur ne dersiniz? :lol:
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

oktaykarakoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oktaykarakoc Guest

Alıntı M.Kemal Nickli Üyeden Alıntı
    Fakat her sene bu durumu bildiği için matrah artırın diyen Maliye TDHP da "Gönüllü Vergi Ödeme Hesabı" ve "Gönüllü Vergi Ödeme Karşılıkları Hesabı" diye iki hesap daha ilave ediverse oraya işleriz, mesele hallolur ne dersiniz? :lol:
    Öneriniz gayet hoş Bu tip bir havuz hesaba tek düzen hesap planında ihtiyaç var.

Elbette komisyonlar mevzuata göre gider yazılabilir ve matrahtan indirilebilir.Ama arkadaşımız zarar çıkmasın diye bunları yazmak istemediğini belirtmiş.Şimdi bu durumda kendisine önerilebilecek en makul yol budur diye düşündüm.Aktifleştirme meselesi benim de aklıma yatmadı.Buna uygun bir hesap yok.Dönemsellik ilkesi gereği bu giderler sonraki dönemlere de aktarılamaz.Hiç yazmamak :? :? :? ....Belki...Yine de bence en makulu KKEG olarak değerlendirmeye almak....Elbette gider yazmak gerekir, doğrusu da budur.Zarar çıksın be dostum.Uğraşırsın ilerde.Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın...
    Şaka bir yana aklıma KKEG yazmaktan başka bir yol henüz gelmedi.Umarım faydası olur

Bu tutar için aktifleştirmenin imkanı yok demişsiniz.

Bir yol var,

Eğer üretim işletmesiyseniz, kanunda belirtilen zorunlu yöntemler dışında maliyet hesaplanması işletme ihtiyarına bırakıldığı için stoklara pay verme imkanımız vardır.

Ya da kredi uzun vadeli bir kredi ise bu vade süresince peşin ödenen gider yazma imkanı olamaz mı? (bu husustan emin değilim).

Ayrıca kredinin kullanım amacıda önemli, niçin alınıyor. Soru soruluş tarzına eleştirim var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)