kamu işçi maaş

Konu: Vergi Dairesi değişikliğinde beyanname verme

Vergi Dairesi değişikliğinde beyanname verme

Merhaba,

Öncelikle herkese kolaylıklar diliyorum.
    Arkadaşlarım başıma gelen olay kısaca şöyle;

2011 de, 2 adet olmak üzere aynı işverene ait A ve B limited şirketinin defterini almıştım.
    2011 defter tasdiklerini yaptırmıştım. Defter tasdik bilgilerinde B şirketinin vergi dairesini Bornova diye yazdırmıştım. Nitekimde defter sahibinin bana verdiği bilgide bu yöndeydi ve doğrusu da buydu. Diğer A şirketinin ise Kordon vergi dairesi.

Şİmdi ben ocaktan itibaren beyannamelerini göndermeye başlamadan evvel, eski muhasebecisinden aralık-2010 döneminde verilen muhtasar ve KDV beyannamelerini aldım. Devir KDV leri için.
    Aynı zamanda nisan-2011 de verilen Kurumlar vergisi beyannamelerinide ilgili ayda almıştım.
    Bana gönderilen Aralık-2010 beyannameleri ile Nisan-2011 de verilen kurumlar vergisi beyannamelerinde; hem A, hemde B şirketi, Kordon vergi dairesinden gönderilmiş.

Bende buradan hareketle, ocak-şubat-mart/2011 KDV ve muhtasar beyannamelerini, hem A hemde B şirketi için Kordon vergi dairesinden vermeye devam ettim.

geçici vergi beyannamesi dönemi ile nisan-2011 kdv döneminde ise, internet vergi dairesinden B şirketi için Kordon vergi dairesinde 0033 ve 0015 vergi mükellefi değildir uyarı mesajlarını aldım. Bunun üzerine daireye telefon ettim. Kasım-2010 da kordon vergi dairesinden Bornova vergi dairesine nakil olduğunu öğrendim..
    Bunun üzerine sicil servis şefine yukarıda izah ettiğim hususları anlattım. Kordon vergi dairesine ilk üç ayın beyannamelerini oraya gönderdiğimi ve internet vergi dairesinden herhangi bir uyarı mesajı çıkmadığını, ancak nisan-2011 kdv, muhtasar beyannameleri döneminde bu durumun ortaya çıktığını anlattım.

sicil sevis şefi bana, ilk üç ayın beyannameleri bornova vergi dairesinden gönderilmediği için özel usulsüzlük cezası kesileceğini söyledi.

bu durumda ne yapmalıyım sayın meslektaşlarım?

Silent Hill' de birşeyden emin olduğunuz an; Yanıldığınız andır.
    by Silent Hill Fan

Ynt: Vergi Dairesi değişikliğinde beyanname verme

Sizin durumunuza benzer bir Özelge bulunmakta

Beyannamenin ilgili Vergi Dairesi yerine zamanında fakat bir başka vergi dairesine verilmesi; bu Vergi Dairesi'nin beyannameyi kabul ederek tarhiyatı yapması halinde; yetkili Vergi Dairesi'ne beyanname verilmediğinden ve dolayısıyla vergi ziyaı nedeniyle

Maliye Bakanlığı Özelgesi

Tarih : 22.07.1988

Sayı : 324461344/295

Beyannamenin ilgili Vergi Dairesi yerine zamanında fakat bir başka vergi dairesine verilmesi; bu Vergi Dairesi'nin beyannameyi kabul ederek tarhiyatı yapması halinde; yetkili Vergi Dairesi'ne beyanname verilmediğinden ve dolayısıyla vergi ziyaı nedeniyle cezalı tarhiyat yapılamaz.

Olayda, mükellefin KasımAralık/1987, Ocak/1988 dönemine ait muhtasar beyannameyi ............ Vergi Dairesi'ne vermesi gerekirken, sehven iliniz ............ Vergi Dairesi'ne vermesi nedeniyle, mükellef adına kesilen kaçakçılık cezası ile ilgili düzeltmenin yapılıp yapılamayacağı hususunda tereddüte düşüldüğü anlaşılmıştır.

Bilindiği gibi, Bağımsız Vergi Daireleri işlem Yönergesinin 213.05. maddesinde, vergi dairelerinin, yetkisine girmeyen beyannamelerin elden getirilmesi halinde, bunları mükellefe geri vereceği ve yetkili Vergi Dairesi'ne verilmesinin gerektiğini bildireceği; beyannamelerin postadan gelmiş olması halinde de, herhangi bir işleme tabi tutulmaksızın, form bir yazıya bağlanarak ilgili Vergi Dairesi'ne gönderileceği açıklanmış bulunmaktadır.

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere ........... Vergi Dairesi'nin, kendisine ait olmayan beyannameyi kabul etmesi ve yetkili Vergi Dairesi'ne gönderilmesi için mükellefe geri vermiş olması gerekirdi. Olayda da, adı geçen mükellefçe KasımAralık/ 1987, Ocak/1988 dönemine ait olup ......... Vergi Dairesi'ne verilmesi gereken beyanname, ........... Vergi Dairesi'ne verilmiş ve bu daire tarafından da kabul edilmiştir.

Bu durumda, sözkonusu beyanname kapsamına giren vergide, bir vergi ziyaı kendisin! göstermemiştir. Dolayısıyla, bu vergiler için ceza kesilmesi mümkün olmadığından, mükellef adına yapılan kaçakçılık cezalı tarhiyatın terkin edilmesi gerekmektedir.

Danıştay Kararları & Özelgeler

Telif Hakkı © Gönderen: Mali Haber - (217 okuma)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)