kamu işçi maaş

Konu: Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    10

    Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

    Merhaba Arkadaşlar,

    Ben öğrenci olmayı düşünüyorum, fakat aile desteği yetersiz kalacak.
    Daha doğrusu babam tarafından destek almak istemiyorum artık zaten destek verecek bi durumu da yok bu konuda.
    Benim herhangi bir işyerinden burs almam gerekiyor.
    Araştırdıgım kadarıyla, ki çok fazla araştırmadıgımı belirtmeliyim:
    Öğrenciye verilen burs vergiden düsürülüyormus.
    Sadece öğrencinin burs veren işyeriyle resmi bir bagının olmaması gerekiyormus.
    Bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz lütfen..
    NOT:Babamın gelir olarak sadece emekli maaşı var 700 lira kadar.Ve üzerine bir ev tapusu var.


    Şimdiden cok teşekkür ediyorum.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    10

    Ynt: Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

    Arkadaşlar yardımcı olabilecek biri yok mu acaba? Bu konuda bilgisi olan biri ?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    483

    Ynt: Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

    Gelir Vergisi Kanunu'nun 89. maddesine göre indirim konusu yapılabilecek eğitim harcamasının mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir.Aksi takdirde verilen bursların vergiden düsürülmesi, yani Babanızın vergi mükellefiyeti yoksa böyle bir imkandan yararlandırılmanız vergisel açıdan mümkün değildir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    10

    Ynt: Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

    Teşekkür ederim.
    Fakat şimdi siz söylediginizde benimde aklıma geldi ve gelir vergisi kanununu okuma fırsatım oldu.

    ve bir maddede aynen şöyle diyor:

    Madde 28 - Tahsil ve tatbikat giderleri karşılığı olarak yapılan aşağıda yazılı ödemeler Gelir Vergisinden istisna edilmiştir:

    1. Resmi ve özel müesseseler ve şahıslar hesabına yabancı memleketlerde tahsilde veya stajda bulunan öğrenci ve memurlara gider karşılığı olarak verilen paralar (Özel müesseseler tarafından yapılan ödemeler, benzeri Devlet öğrenci ve memurlarına verilen miktardan fazla olduğu takdirde, aradaki fark ücret olarak vergiye tabi tutulur). (Asli görev veya memuriyet dolayısiyle alınan ücretler bu istisnaya dahil değildir);

    2. Resmi ve özel müesseseler ve şahıslar hesabına Türkiye'de tahsilde bulunan öğrenciye iaşe, ibate ve tahsil gideri olarak ödenen paralar;

  5. #5
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

    merhaba,

    Maliye Bakanlığının, kuruluşların; öğrencilere verdikleri "Burslar" ı gider olarak kabul etmeleri için;
    Firmaların, bununla ilgili şartları taşıması gerekli..

    Örneğin; alınan burs, işle ilgili olmalı, burs verilen öğrencinin eğitimi sonunda, bursu veren şirkette çalışacağını taahhüt etmesi ve sözleşmenin ibraz edilmesi vs. gibi şartlar oluşursa alınan burs vergiden düşülür.

    bunun haricinde burs vergiden düşülmez..

    sizin öğrencilik hayatınızda ve ilerisi için düşündüğüniz çalışma hayatınıza ( iş olarak tabiki) uygun bir şirketten burs almanız gerekli.

    Burs veren şirket de, bu bursu gider olarak vergiden düşebilir.. Ama yukarıda dediğim şartlar oluşursa.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    10

    Ynt: Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

    Alıntı İrem35 Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba,

    Maliye Bakanlığının, kuruluşların; öğrencilere verdikleri "Burslar" ı gider olarak kabul etmeleri için;
    Firmaların, bununla ilgili şartları taşıması gerekli..

    Örneğin; alınan burs, işle ilgili olmalı, burs verilen öğrencinin eğitimi sonunda, bursu veren şirkette çalışacağını taahhüt etmesi ve sözleşmenin ibraz edilmesi vs. gibi şartlar oluşursa alınan burs vergiden düşülür.

    bunun haricinde burs vergiden düşülmez..

    sizin öğrencilik hayatınızda ve ilerisi için düşündüğüniz çalışma hayatınıza ( iş olarak tabiki) uygun bir şirketten burs almanız gerekli.

    Burs veren şirket de, bu bursu gider olarak vergiden düşebilir.. Ama yukarıda dediğim şartlar oluşursa.

    Merhaba,
    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

    Birşey daha sormak istiyorum. Burs alan kişinin yani konunun özüne dönersek; benim bursa ihtiyacım oldugunu
    kanıtlamam mı gerekiyor ? Yani ihtiyac sahibi oldugumun belgelendirilmesi mi gerekiyor.

    Ve birşey daha , diyelim ki bursu aldım bahsettiğiniz sartlar olustuktan sonra.

    Ögrenimim bitti ve anlastıgımız sirketle karsılıklı olarak sözlesmeyi iptal ettik.

    Herhangi bir cezai durum uygulanıp uygulanmayacagı konusunda bilginiz var mı ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Fatura Konusunda
    Konu Sahibi _DeRYa_ Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 24
    Son Mesaj : 28.Nisan.2016, 13:46
  2. Emeklilik Konusunda
    Konu Sahibi Conan Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Şubat.2016, 09:06
  3. Öğrenciye Verilen Bursun Gelir Vergisinden Düşülmesi Hk.
    Konu Sahibi wildalone Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Şubat.2013, 08:55
  4. A.Ş. Konusunda
    Konu Sahibi Aveli Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Nisan.2012, 08:39
  5. Sanal Pos Konusunda!
    Konu Sahibi oliver_ajans Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Eylül.2008, 08:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36