kamu işçi maaş

Konu: Faturanın noter onaylı örneğini almaya hakkım yokmu?

Faturanın noter onaylı örneğini almaya hakkım yokmu?

Bir mağazadan 2010 yılında mobilya aldım. faturasını postayla göndeririz dediler gelmedi. 2 ay sonra ürünü aldığım tarihten 7 gün sonrasına fatura kesmişler. postayla gönderdik diyorlar yıl 2011 hala yok. ben öğretmenim vergi mükellefi değilim. faturamın aslı onlarda mevcut bana gösterdiler. ben noter onaylı örneğini istiyorum. aslı gibidiri kabul etmiyorum dedim. ister al ister alma biz postayla gönderdik ulaşmamış bizi ilgilendirmez deyip noter onaylı faturayı vermeyi kabul etmiyorlar.
    sorum şu: noter onaylı fatura istemeye hakkım yok mu ? illa ki vergi mükellefi mi olmam gerekiyor noter onaylıyı istemem için?

Ynt: Faturanın noter onaylı örneğini almaya hakkım yokmu?

hiç bir vergi mükellefi noter onaylı fatura örneği vermek zorunda değil. zaten ticari hayatta hiçbir vergi mükellefi, başka bi vergi mükellefinden noter onaylı bi fatura istemez. adama deli gözüyle bakarlar. aslı gibidir yapılması yeterlidir. aslı gibidir yapılmış fatura suretin garanti belgesi yerine geçer kimse bu belgeyi kabul etmiyorum demez diyemez.

ilgili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ilgili Guest

bence öğretmen istediği için noter onaylı da olur valilik onayı da olur....
    ama en şık olanı bence milli eğitim onaylasın o faturayı...
    daha da güzel olur...

"ilgili" arkadaşım sorumla dalga geçileceğini bilseydim bu siteye üye olmazdım. Dalga geçmemişsen espri yaptıysan ben özür dilerim. Ben sadece birşeyler öğrenmeye çalışıyordum. Öğretmen olduğumu belirtmem ticaretle uğraşmadığımı belirtmem içindi. Bu işlerden anlamıyorum anlamında da düşünülebilir. Anlasaydım soru sormazdım zaten.

Arkadaslar Asli gibidir yapılması yeterli mı sizce ?

Sayı: B.07.1.GİB.4.99.16.01/01/MUK-35 17.09.2007/17820

Konu: Kaybolan fatura asılları yerine, faturayı
    düzenleyen firmada bulunan ve firma
    yetkilileri tarafından onaylanan örneğinin
    veya noterce aslı gibidir şerhi düşülen
    fatura örneğinin şirket kayıtlara intikal
    ettirilip ettirilmeyeceği

???????????????

İlgi : ?/?./2007 tarih ve ??. sayılı dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçeniz ile şirketinizin yurt çapında 3400 bayisi aracılığıyla petrol ürünlerinin dağıtımı faaliyetinde bulunduğu ve geniş bayi ağı ile çalışmanız nedeni ile zaman zaman tedarikçileriniz veya bayileriniz tarafından düzenlenen faturaların şirketinize ulaşmadan kaybolduğu belirtilerek; kaybolan fatura asılları yerine faturayı düzenleyen firmada bulunan ve firma yetkilileri tarafından onaylanan örneğinin veya noterce aslı gibidir şerhi düşülen örneğinin şirket kayıtlarına intikal ettirilip ettirilmeyeceği ile söz konusu faturalarda yer alan Katma Değer Vergilerinin indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Bilindiği gibi, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229?uncu maddesinde fatura; satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesika olarak tanımlanmıştır.

Aynı Kanunun 231/3?üncü maddesinde, ?Faturalar en az bir asıl ve bir örnek olarak düzenlenir. Birden fazla örnek düzenlendiği takdirde her birine kaçıncı örnek olduğu işaret edilir.? hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm uyarınca; faturaların bir asıl ve bir örnek olarak düzenlenmesi mecburiyeti bulunmakta olup, söz konusu faturaların aslı ile örneğinin aynı bilgileri içermesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, Katma Değer Vergisi Kanununun 29/1-a maddesinde, mükelleflerin yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen KDV?ni indirebileceği 29/3?üncü maddesinde ise; indirim hakkının vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabileceği hüküm altına alınmış olup;

Ayrıca aynı Kanunun 34/1?inci maddesinde KDV?nin fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmek ve bu vesikaların kanuni defterlere kaydedilmek suretiyle indirim konusu yapılabileceği belirtilmiştir.

Buna göre yukarıda belirtilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; kaybolan faturanın yerine kayıtlara uygun noterden tasdikli bir örneğinin (Bu örnek üzerine, ?Zayi olan aynı tarih ve sayıyı taşıyan fatura aslı yerine kullanılmak amacıyla tasdik edilmiştir.? şeklinde noterce şerh düşülmesi gerekir.) kullanılması mümkün bulunmaktadır.

Öte yandan muhtelif sebeplerle kaybolan faturanın yerine geçen noter onaylı örneğinin kanuni defterlere kaydedilmesi şartıyla söz konusu faturada bulunan KDV?nin indirim konusu yapılacağı da tabiidir.
    SMMM

bugün ticari hayatta çok mükellef bilinçsizce veya denetimlerde pek sorun çıkarılmadığı için noter onaysız suret kullanabilmektedir. İşin içine girmeden bu tür sorunları yaşamadan noter onaylı olmaz ... onaylı olsun demek kolaycılıktır ve yukarıda gösterilen özelgeden ve daha başka nicesinden habersiz olmak demektir. Vergi mükellefi isterse kaybolan aslı yerine noter onaylı isteme hakkı vardır burada sorun noter onay ücretinin kimin tarafından ödeneceğidir buda faturayı kim göndermemişse veya kaybetmişse konularının cevabıyla halledilebilir.

Diğer taraftan bu öğretmenin de acaba noter onaylı surete ihtiyacı var mı yoksa sureti bir işe yaramaz d ondan mı istemektedir burası tartışılır.

Benim başıma gelen olayda değişiklikler oldu. Daha önce belirttiğim gibi 02.10.2009 tarihinde evime teslim edilen mobilyanın faturasını iş yeri bana göstermişti. Fatura tarihi 09.10.2009 gözüküyordu. aslı gibidir yapayım vereyim demişti ama almamıştım. Dün eşim faturayı almaya gitmiş ona verilen örnekte fatura tarihi 11.10.2009 gözüküyor. Bana gösterilen fatura ile eşime verilen fatura örneği farklı. Bu olaylarla ilgili bilgim olmadığı için sizlere soruyorum. Böyle birşey mümkün mü? Eşime verilen fatura örneği doğruysa; mal tesliminden 9 gün sonra fatura kesmiş. Bu durumda fatura geçerli midir?

DİNLESOR ve Ant Z cevaplarınız için teşekkürler. Ben, aldığım ürün karşılığında zamanında fatura verilmemesi, 4. kez yanlarına gidip fatura istememe rağmen, bana oranın müdürünün "Yalan söylüyorsun, daha önce bir kez geldin fatura istemeye" demesi, beni iş yerinden çalışanlarına kovdurtması, ürünümde olan bir kusur için servisi çağırmama rağmen belirttiği gün gelmemesi ve daha sonra niye gelmediğini sorduğumda kaydımın gözükmediğinin söylenmesi gibi sorunlarla karşılaştığım için sorunlarımın herbirini ayrı ayrı ilgilendiren makamlara şikayet etmek istiyorum. Bu yüzden noter onaylı fatura istemekte diretiyorum.

02.10.2009 tarihinde teslim aldığınızda sevk irsaliyesini verdiler mi?
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı lightmare Nickli Üyeden Alıntı
    "ilgili" arkadaşım sorumla dalga geçileceğini bilseydim bu siteye üye olmazdım. Dalga geçmemişsen espri yaptıysan ben özür dilerim. Ben sadece birşeyler öğrenmeye çalışıyordum. Öğretmen olduğumu belirtmem ticaretle uğraşmadığımı belirtmem içindi. Bu işlerden anlamıyorum anlamında da düşünülebilir. Anlasaydım soru sormazdım zaten.
    Sayın formdaşım

Yukardaki yazışmaları okudum.Yukarıda size espri yapamaya çalışan arkadaşımız gerekli uyarıyı moderatörlerden alacaklardır.Bundan şüpheniz olmasın !!!! Ayrıca Formdaşlarımızdan DİNLESÖR arkadaşımızın cevabı anlayanlar içindir.......

Gelelim sorununuza faturayı noter onaylı isteminiz en doğru olanıdır.

ferhat

SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

g705 arkadaşım mal tesliminde sevk irsaliyesi verilmedi. Sevk irsaliyesinin ne olduğunu bile bilmiyordum. Bilip alsaydım teslim alma tarihini kanıtlayabilirdim sanırım. Ürünün parasını ödediğim gün sipariş formu verildi. Üstünde ürünün fiyatını nakit olarak ödediğim, 02.10.2010'da teslim edileceği belirtilmiş, altında da hem benim hem de mağaza müdürünün imzası var. Sipariş formu resmi bir belge değil sanırım. Maliye tarafından dikkate alınır mı? Sevk irsaliyesini geç de olsa mağazanın bana verme zorunluluğu var mı? Sevk irsaliyesi iş yeri tarafından saklanması gereken bir belge midir?

DİNLESOR'un yanıtında anlamadığım tek yer var. İnternette de aradım yanıtını bulamadım. "Vergi mükellefi isterse kaybolan aslı yerine noter onaylı isteme hakkı vardır..." demiş DİNLESOR. İlk mesajımda belirttiğim gibi vergi mükellefi değilim. Vergi sorumlusuyum sadece. Bulabildiğim okuduğum yasalarda hep vergi mükellefi sözü geçiyor. Vergi mükellefinin, vergi mükellefine verdiği faturanın kaybolması durumlarından bahsediyor.

Vergi mükellefinin, vergi sorumlusuna yolladığı fatura (postada) kaybolursa ne olur hiç bir yerde bulamadım. Müşterinin faturayı aldıktan (faturanın hazırlandığı tarih önemli değil) sonra 8 gün içinde faturaya itiraz hakkı vardır. Eline geçmeyen bir belgeye itiraz edemez.

Neyse, dün faturamın aslı gibidir örneğini almış eşim. Notere, bununla itiraz edebilir miyim diye sordum. "Beni postacı gibi düşün, herşeye itiraz edebilirsin. Geçerli olup olmaması konusunda birşey diyemem. İtiraz et diyorsan ederiz." dedi.

Vergi mükellefliğinden şikayetçi olanlara, vergi sorumlusu olmak da zor derim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)