kamu işçi maaş

Konu: SMİYB Kullanma Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    266

    SMİYB Kullanma Hk.

    Merhaba ,iyi çalışmalar;

    Firmamız Ltd.Şti. 2010 döneminde A firmasından almış olduğu 150.000 TL tutarındaki faturalar nedeni ile vergi dairesine çağrılmıştır.
    A firmasının adresinde bulunamadığı için koda alındığını ve yapılan inceleme sonucunda Sahte fatura kullandığı ve düzenlediğinin tespit edildiği firmamızın da almış olduğu faturaların SMİYB olduğu tarafımıza söylenmiştir.

    Özetini geçtiğim konuyla ilgili olarak tarafımıza gelebilecek yaptırımlar nelerdir?Yani hakkımızda dava mı açılır yoksa direk incelmeyemi sevk ediliriz.
    Geriye dönük düzeltme beyannameleri verdiğimizde hakkımızda yapılacak işlemler iptal olurmu?
    (Bu arada aldığımız fatura gerçek ve ödemeleri banka raracılığı ile ve çekle yapılmıştır)

    Saygılarımla...

    Metin TACER

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    74

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    şirketiniz incelemeye alınacaktır ve bu faturanın muhteviyatının gerçekten şirketinizce yapılıp yaptırılmadığı araştırılacaktır, fatura bedelinin çekle ödenmesi faturanın doğru olması anlamına gelmez çünkü sahte fatura satanlar ve alanlar anlaşma neticesinde bankaya yatan fatura bedelini bankadan çekip geri iade ediyorlar ve sadece fatura satma komisyanunu alıyorlar

    sizin durumunuza gelince
    şirketiniz hakkında yazılı tebligat gönderilip incelemeye başlanmadığına göre, 371 maddeden hemen faydalanabilirsiniz diye düşünüyorum çünkü vergi dairesi anladığıma göre sizi sözlü olarak çağırmış,
    eğer vergi dairesi sizi yazı ile çağırmış ise zaten yapılacak birşey yok 371 maddeden faydalanamazsınız
    maliuzman@hotmail.com

  3. #3
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.778

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    Mal alımlarınız gerçekse, irsaliye, nakliye faturaları, banka ve çekle ödemeler gibi belgelerle ispatlayabiliyorsanız inceleme sonucunu bekleyip, ceza kesilmesi halinde dava açmanızı öneririm. Büyük bir ihtimalle davayı kazanırsınız. Yoksa 150.000 TL. alım ve kdv ler için gelecek cezaların altından kalkamazsınız. Tabi dava danıştay aşamasıyla birlikte en az 2 yıl sürer. Bu sürecide gözönüne alınız.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı
    Mal alımlarınız gerçekse, irsaliye, nakliye faturaları, banka ve çekle ödemeler gibi belgelerle ispatlayabiliyorsanız inceleme sonucunu bekleyip, ceza kesilmesi halinde dava açmanızı öneririm. Büyük bir ihtimalle davayı kazanırsınız. Yoksa 150.000 TL. alım ve kdv ler için gelecek cezaların altından kalkamazsınız. Tabi dava danıştay aşamasıyla birlikte en az 2 yıl sürer. Bu sürecide gözönüne alınız.
    Katılıyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    266

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    Yanıtlar için teşekkür ederim.
    Dava sonucuna kadar firma koda gireceğinden bağlı bulunduğu sektörde iş yapma şansı nerdeyse hiç yok.Bu nedenle firma SMİYB kullanmaktan koda girmek istemiyor.

    Sayın G.Yavuz;
    Evet vergi dairesi bizi sözlü olarak çağırarak bilgi verdi ve firmamızın SMİYB kullanmaktan koda gireceğini bildirdi.

    371.maddeden yararlanarak düzeltmeler verdiğimizde sadece pişmanlık zammı mı işleyecek.Çünkü aynı firmanın 01/2011 dönemi faturaları ile ilgili olarak KDV beyannamelerimizi ve BA formlarımızı düzeltmemizi fakat pişmanlıkla vermememizi söylediler.

    İkinci olarak 2010 dönemi KDV beyannamelerini ve BA formlarını pişmanlıkla veya KSS vereceğimiz düzeltmelerden sonra bir inceleme veya cezai müeyyide ile karşılaşırmıyız.

    Teşekkür ederim...
    Metin TACER

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    74

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    hakkınızda incelemeye resmen başlanmamış fakat siz vergi dairesindeki dosya memurunuzla görüşün kesin olarak incelemeye başlanmamışsa 371 den faaydalanın 371 madde sizin en doğal hakkınız ve faydalandınız diye sizi inceleme almazlar, ancak kss sonra vereceğiniz düzletme beyanlarınızda çıkan vergileri vadesinde ödemeyi ihmal etmeyin size 15 gün vade verecektir sistem zaten tahakkuktata yazar ödeme tarihi eğer ödeme tarihine kadar ödemeyi yapmazsanız ödenecek verginin % 50 si oranında ceza ile karşılaşacaksınız

    ayrıaca bu konularda sizin bir smmm niz yokmu eğer yoksa hemen bir smmm ile görüşün derim

    smmm gürel yavuz
    maliuzman@hotmail.com

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    266

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    Sayın Yavuz
    İlginiz için teşekkür ederim.
    Benim sormak istediğim vergi dairesinin neden ısrarla "pişmanlıkla vermeyin" dediği idi.
    sadece Vergi ziyası cezasının kesilmesini istediği içinmidir?

    Saygılarımla
    SMMM
    Metin Tacer
    Metin TACER

  8. #8
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.822

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    Selamlar
    Sayın bulent249 arkadaşımızın söyledikleri aynen doğrudur.
    Nacizane ilavelerim şunlar olabilir.
    Vergi idareleri smiyb konusunda firmaları "düzenleyen" ve "kullanan" şeklinde ikiye ayırmaktadır.her iki uygulamaya da farklı yaklaşmaktadır.
    Siz "kullanan" konumunda olduğunuz için özellikle mal alımı ödeme tevsiki konusunda gerçek şartlara uymuşsanız fazla tereddüt edecek bişey yoktur ama bu konuda vergi dairesini ikna etmekte çok zordur.
    Birkaç örnekle şunu demek istiyorum.
    - Karşılığında çek düzenledim demek çokta geçerli olmaz.Çek bankanızdan tahsil edildi mi,Çek karşı tarafında kayıtlarına alındı mı?Siz kendi kayıtlarınızda çekle ödeme yaptığınızı hatta bankanızdan bunun tahsil edildiğini gösterseniz bile,karşı tarafın kayıtlarında doğrulanmadıkça ispat sayılmayacaktır.
    - Banka havalesi yapmış olmanız halinde,havalenin kime yapıldığı,(şirket hesabınamı,şahsamı) bu havalenin yine karşı tarafın kayıtlarına intikal edip etmediği konuları araştırılacaktır.Şahsa yapmışsanız,bu şahsın kim olduğu,firma çalışanı mı yoksa sahibi mi olduğu,bu şahsın şirketle ilişkisi vs.konularında daireyide ikna etmek durumunda kalacaksınız.
    - Nakit ödeme konusunda ise hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır.

    Buradaki ispat sorumluluğu size aittir.Ulaşılamayan bir firmada buda mümkün olmayacağına göre kendi haklılığınızı savunmak oldukça güçtür.Vergi dairesinin de beklemeye tahammülü olmadığına göre,yapacak iki şeyiniz var.
    - ya bilgi ve belgelere ulaşıp (karşı firmanın) haklılığınızı ispatlayacaksınız.Gerekirse mahkemeye gideceksiniz.
    - ya da gerekli düzeltmeleri yapıp,gereken cezalara razı geleceksiniz.

    Koda girmenizi hiç istemem.Çünkü koda girdikten sonra haklılığınız anlaşılsa bile koddan çıkma uygulaması çok zordur.(defterdarlık ile yazışmanız gerekir,çünkü koddan çıkış kararını defterdarlık düzenler) Ayrıca kod,işlemi ticari hayatınıza da büyük darbe vuracaktır.

    Şu aşamada benim önerim,düzeltme yapmanızdır.
    Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    38

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    Asıl olan, ödemelerin çek ve banka yoluyla yapılması ya da alımların gerçek oluşu olmayıp, faturayı düzenleyen firmanın, firmanız tarafından mal ve hizmet alınan dönemde gerçekten faaliyette olup olmadığıdır. (bazen alım gerçek olsa da, alıcıya başka bir firmanın faturası verilebilmektedir)

    Çünkü diğer şekli şartların her zaman için yerine getirilmesi mümkündür.

    Şayet mal ve hizmet aldığınız firma, alım yapılan dönemde gerçekten faaliyette ise, incelemeyi ve koda girmeyi beklemeden (incelemeden başka neler çıkacağı da bilinemez) beyannameleri ihtirazı kayıtla düzeltip, vergi ve cezaları (vergiler için y.d. talepli olarak) dava konusu etmenizi öneririm.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    38

    Ynt: SMİYB Kullanma Hk.

    Ayrıca, olay daire tarafından tespit edildiğinden 371 talep edemezsiniz.

    Elektronik ortamda 371 talep etsenizde, sonradan daire tarafından 1 kat, şayet daha önce bir vzcz ye maruz kalmış iseniz de vuk 339 a göre 1,5 kat vzcz kesilecektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. SMİYB
    Konu Sahibi tuna07 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 03.Ocak.2014, 22:51
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Kasım.2012, 18:24
  3. SMİYB Kullanmada Pişmanlık
    Konu Sahibi Ertann Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Mayıs.2012, 15:13
  4. SMİYB ve Varlık Barışı Hk
    Konu Sahibi güneylihasan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Ekim.2009, 16:06
  5. 84 Nolu Kdv G.T. SMİYB
    Konu Sahibi cetvel Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Ağustos.2009, 15:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36