kamu işçi maaş

Konu: Sermaye Artırımı kar dağıtımı sayılır mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    1

    Sermaye Artırımı kar dağıtımı sayılır mı?

    Öncelikle herkese iyi günler iyi çalışmalar dilerim.
    Bilançoyu sadeleştirmek için bilançoda gözüken 502-540-542-570 hesaplarını toparlayıp 500 sermaye hesabına eklemeyi düşünüyoruz.Yapacağımız bu işlem ''Ortaklara Kar Dağıtımı'' sayılır mı? ve şuan için kurum stopajı doğar mı?
    Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.814

    Ynt: Sermaye Artırımı

    Selamlar.

    - Sermaye artırımı için 570 hesabını kullanabilirsiniz.Geçmiş yıl karlarının sermayeye ilavesi kar dağıtımı sayılmaz,dolayısıyla kurum stopaj doğmaz.

    - 540 ve 542 hesaplarının sermaye artırımında kullanılabilmesi bazı şartlara bağlıdır.

    Aşağıda bir yazının sonuç kısmını alıntılıyorum.Link veremiyorum.İstenirse yazının tamamını içeren linki özelinize gönderirim.

    *****
    III- ÖZET VE SONUÇ

    Türk Ticaret Kanunu?nun 466. ve 534. maddeleri gereği, anonim ile limited şirketlerin elde ettikleri safi kârlar üzerinden kanuni yedek akçe ayırmaları gerekmektedir. Kanuni yedek akçelerin kullanım alanlarına ve koşullarına ise, TTK? nın 466. maddesinin üçüncü fıkrasında yer verilmiştir. Buna göre, kanuni yedek akçe, şirket esas sermayenin yarışını geçmedikçe, sermaye artırımı için kullanılamaz. Buna karşılık, kanuni yedek akçenin esas sermayesinin yarısını geçen kısmının sermaye artırımında kullanılması mümkündür. Holding şirketler ile özel kanunlara tabi olan anonim ve limited şirketler bu genellemeden müstesnadır.

    Dolayısıyla, kanuni yedek akçelerini esas sermaye artırımında kullanmayı düşünen anonim ve limited şirketlerde, sermaye artırım teklifini hazırlayıp genel kurulun tasvibine sunacak olan yönetim kurullarının ve limited şirket müdürlerinin, kanuni yedek akçeler toplamının şirket esas sermayesinin yarısını aşıp aşmadığını, yine kanunî tavanı aşan kısmın sermaye artırımı dışında bir amaca özgülenip özgülenmediğini ve TTK? nın 466. maddesinin 3. fıkrasında öngörülen yasal sınırın şirket anasözleşmesi ile ağırlaştırılıp ağırlaştırılmadığını göz önünde bulundurmaları; şirketin önceki sermayesinin ödendiği yönünde rapor düzenleyen YMM ve SMMM? lerin de düzenleyecekleri raporlarda bu ince ayrıntıya dikkat etmeleri ve kanuni yedek akçeler toplamı şirket esas sermayesinin yarısını geçmiyorsa ?kanuni yedeklerin esas sermaye artırımında kullanılmasında bir sakınca yoktur? şeklinde yasal dayanağı olmayan bir beyanda bulunmamaları önem arz etmektedir.

    ***********
    - 502 hesabını sermaye artırımında kullanabilirsiniz.

    ********************
    Ayrıca aşağıdaki başka bir yazıdan bir alıntı..

    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğünün B. 07.1.GİB.4.34.16. 01/ GVK -94/6- sayı ve Tasfiye sonu kâr dağıtımı vergilendirilmesi hakkındaki görüşünde;
    ?.. önceki yıllarda şirketin sermayesine eklenmiş olan geçmiş yıl kârlarının, şirketin sermaye azaltımı yapması veya tasfiye edilmesi sebebiyle ortaklara dağıtılması durumunda,kâr dağıtımına bağlı vergi kesintisi yapılması gerekmektedir.

    Ayrıca; İzmir V ergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğünün B.07.1.GİB.4.35 .16.01/176300-ÖZ/229 sayı ve Şirket sermayesi içersindeki dağıtılmayan kârların sermaye azaltılması suretiyle işletmeden çekilerek ortaklara dağıtılması durumunda vergilendirmenin nasıl olacağı konulu görüşünün sonuç bölümünde,
    ?Daha önceki yıllarda şirk et sermayesine eklenmiş olan geçmiş yıl kârlarının, şirketi n sermaye azatlımı yapması veya tasfiye edilmesi sebebi ile ortaklara dağıtılması durumunda, kâr dağıtımına bağlı vergi kesintisi yapılması gerekmektedir. Öte yandan daha önce sermayeye eklenmiş olan pasif kalemlere ait enflasyon fark hesaplarının, şirketin sermaye azatlımı yapması veya tasfiye edilmesi sebebiyle ortaklara dağıtılması halinde, işletmeden çekilen tutarların öncelikle kurumlar vergisine tabi tutulması, vergi sonrası dağıtılan kazancın da kâr dağıtımına bağlı vergi kesintisine tabi tutulması gerekmektedir? ifadesi yer almaktadır.
    Bu görüşler arasındaki farklılığa karşın platformdaki çoğunluk görüş aşağıdaki gibidir.
    Enflasyon olumlu farkları sermayeye ilave edildikten sonra, artık bu miktar sermaye olarak değerlendirilir. Çünkü artık 502 hesap kalmamış olup, sermaye olarak ta tescil edilmiştir. Buna göre sermaye nasıl değerlendiriliyorsa ona göre işlem yapılacaktır. Yani İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının gör üşü çoğunlukla uygun görülmüştür.

    **************
    Bu hususlara dikkat edilerek işlemlerin yapılması daha sağlıklı olur.

    Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Mart.2016, 11:57
  2. Bağlı Ortaklık Sermaye Yedeklerin Sermaye Artırımı Yevmiye Kaydı
    Konu Sahibi ozguryuksel Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Ekim.2010, 14:31
  3. Eski sermaye borcu varken sermaye artırımı
    Konu Sahibi @SMMM Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 22.Temmuz.2010, 17:51
  4. Sermaye Artışı ve Mesleki Soru Sermaye Artırımı
    Konu Sahibi tarkaniz72 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Nisan.2009, 18:58
  5. Vakıflarda Sermaye artırımı (Mal varlığı Artırımı)
    Konu Sahibi basar03 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Mayıs.2008, 17:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36