kamu işçi maaş

Konu: Fatura Nizamı

Fatura Nizamı

arkadaşlar merhaba,

faturayı kesen arkadaş kaza geçirdi 15 gün filan oldu hastanede,
    sorun şu ki sistemde de sorunlarımız vardi tam da kazanın ustune tuz biber oldu.
    irsaliye çıkış/giriş kesemiyoruz, terminal ve pos cihazlarında sorun var....faturalama irsaliye uzerinden yapiliyor irsaliye kesemedigim icin faturayı da basamiyorlar.

şu an irsaliyeleri elde kesmeye başladı ambardakiler, fakat 9. ayın faturalarını da elde kesmek gerekecek...
    irsaliyeleri kalem kalem kesiyorlar fakat ft. kesecek personel yok ve işimiz başımızdan aşkın bu sebeple fatura kesme işini kolaylaştırmak adına ne yapabiliriz ?

her mal kalemi tek tek yazmak yerine mesela temizlik malzemesi şu kadar, nalburiye bu kadar, yedek parça şu kadar diye kesebilmek mumkun mu genel başlıklar halinde, fatura da şekilde bir serbestlik var fakat içerikte her bir kalem malı yazmak zorunlulugu var diye biliyorum oysaki elimdeki irsaliyede her kalem tek tek yazıyor zaten.

bu konu hakkinda bir fikri olan var mi ? nasil daha basit ve seri sekilde fatura kesebilirim, sabriniz ve yardiminiz icin tesekkurler.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Fatura Nizamı

Selamlar
    Öncelikle çok geçmiş olsun..Arkadaşınıza acil şifalar diliyorum.
    Şimdi şöyle bir durum var.İrsaliyede listelenen mallar aynı şekilde faturaya kopya edilecek (birebir yazılacak) diye bir kural veya yorum okumadım.Faturanın şekil şartlarından biri malum adet,cins,birim fiyat ve tutar yazılacak şeklindedir.İrsaliyede listelenen ürünlerin her birinin farklı fiyattan satıldığını düşünürseniz bu malların faturada da dökümü yapılması gerekir.(irsaliyede fiyatlandırma olmadığından). Faturayı alan kişi içinde bu önemlidir. Eğer birim fiyatlarının aynı olduğu ve sadece ürün cinslerinin farklı olduğunu söylerseniz burada da faturayı alacak kişinin bunu kabul etmesi gerekir. Aksi halde "muhtelif hırdavat 5 lira m.yedek parça 10 lira" şeklinde veya "...... nolu irsaliyeye istinaden düzenlenmiştir" şeklindeki açıklamayla fatura düzenlenmesinin doğru olmayacağı kanaatindeyim. Faturayı icmal usulü kesmeniz stok takibi ve birim fiyat karşılaştırması açısından karşı taraf ve sizin için problem yaratmayacaksa bu şekilde faturaları kesebileceğinizi düşünüyorum.Fakat konu ile ilgili verilmiş özelgeler varsa bunları da incelemekte fayda var. Şu an incelemeden yazıyorum.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)