kamu işçi maaş

Konu: BA Matrahı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2011
  Mesajlar
  75

  BA Matrahı

  Herkese iyi forumlar,
  Mükellefimizin BA formuna dahil ettiğimiz bir firmadan aynı zamanda yazar kasa fişi ile de bir alımı var. Yazar kasa fişi ile alınan ürün İnşaat Malzemesi. YAzar kasa fişinide BA formuna dahil etmelimiyim. Cevaplar için teşekkürler.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2011
  Mesajlar
  85

  Ynt: BA Matrahı

  Evet dahil edeceksiniz. Bu konuda türmob'un aldığı genel bir muhteza vardı.
  SMMM

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mart.2011
  Mesajlar
  75

  Ynt: BA Matrahı

  İlginiz için teşekkürler.
  Peki dahil edersem, maliyenin çapraz kontrolü sırasında (karşı firmanın BS sine dahil edeceğini hiç sanmıyorum) tutarsızlık olmazmı?

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2011
  Mesajlar
  85

  Ynt: BA Matrahı

  Karşı firma beyan etmeyecek satış fişini aranıza fark çıkması normal. Perakende satış fişini kesen firma fiş üzerinde müşteri vergi nosu yazmadığı için bildirim zorunluluğu yok. Problem olmaz. Fişi muhafaza edin.
  SMMM

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mart.2011
  Mesajlar
  75

  Ynt: BA Matrahı

  Teşekkürler,
  Dediğiniz gibi yapacağım

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Şubat.2011
  Mesajlar
  85

  Ynt: BA Matrahı

  Akaryakıt pompalarına bağlı ÖKC kullanılmak suretiyle düzenlenen fişlerin Bs formuna dahil edilip edilmeyeceği hk.

  Tarih 21/05/2010
  Sayı B.07.1.GİB.4.01.17.02-VUK.MÜK.257-12
  Kapsam
  T.C.

  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

  Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü


  Sayı
  :
  B.07.1.GİB.4.01.17.02-VUK.MÜK.257-12
  21/05/2010

  Konu
  :
  Akaryakıt pompalarına bağlı ÖKC fişlerinin Bs Formuna dahil edilip edilmeyeceği

  İlgide kayıtlı dilekçenizde, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi numaralı mükellefi olduğunuzu, 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde "akaryakıt pompalara bağlı ödeme kaydedici cihaz fişlerinin" Ba Bs Formlarına dahil edileceğinin belirtildiğini,bu cihazlardan yapılan satışların nihai tüketiciye ve/veya vergi mükellefine yapıldığının ve satışı yapmış olduğunuz müşterinin firma ünvanının/isminin ve vergi numarasının bilinmesinin mümkün olmadığını, "Diğer Mal ve Hizmet Bedeli Toplamı bölümünün (Tablo III) formlardan çıkarıldığını ve pompalara bağlı ÖKC fişi ile yaptığınız satışlarda aylık toplam tutarı 5.000 TL'yi aşan satışlarınızı bilmeniz ve/veya bildirmenizin teknik olarak mümkün olmadığını belirterek, bu durumda Bs Formlarının hazırlanması konusunda Başkanlığımızdan görüş talep etmektesiniz.

  Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 148, 149 ve Mükerrer 257'nci maddelerinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak, 350 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğiyle, bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; mal ve hizmet satışlarını ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildirmeleri yükümlülüğü getirilmiş, 362 ve 381 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleriyle de buyükümlülüğe ilişkin açıklamalar yapılmış, söz konusu yükümlülüğün 2010 yılı ve müteakip yılların aylık dönemlerinde yerine getirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar ile bildirim hadleri ise 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanmıştır.

  396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanu Genel Tebliğinin "1.2. Bildirime Konu Alış/Satışlar ve Hadler" başlıklı bölümünde;

  1.2.1- Bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir.

  1.2.2. Mükelleflerin 2010 yılı ve müteakip yılların aylık dönemlerine ilişkin mal ve/veya hizmet alışları ile mal ve/veya hizmet satışlarına uygulanacak had 5.000 TL olarak yeniden belirlenmiştir. Buna göre, bir kişi veya kurumdan katma değer vergisi hariç 5.000 TL ve üzerindeki mal ve/veya hizmet alışları, "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; bir kişi veya kuruma katma değervergisi hariç 5.000 TL ve üzerindeki mal ve/veya hizmet satışları ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" nun Tablo II alanında bildirilecektir."

  Bu çerçevede, akaryakıt satışı yapan mükellefler tarafından bir kişi veya kuruma akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan satışlarda, ödeme kaydedici cihaz fişinin faturaya dönüştürülmesi durumunda düzenlenen fatura veya faturalar yukarıda belirtilen haddi aşıyorsa bu satışlar Form Bs ile bildirilecektir.

  Diğer taraftan, bir kişi veya kuruma yapılan akaryakıt satışlarında ödeme kaydedici cihaz fişlerinin faturaya dönüştürülmemesi durumunda ise bu belgelerde mükellefe ait adı, soyadı, unvanı ve T.C. Kimlik Numarası/Vergi Kimlik Numarası bilgileri yer almadığından tebliğde belirlenen haddin aşılıp aşılmadığının tespiti de mümkün bulunmamaktadır. Bu nedenle söz konusu satışlara ait belgeler Bs formu ile bildirilmeyecektir.

  Öte yandan, akaryakıt istasyonlarından ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan alımların 396 Sıra No.lu Genel Tebliğinde belirlenen haddi aşması halinde Ba bildirim formu ile bildirileceği tabidir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  Vergi Dairesi Başkanı


  SMMM

 7. #7
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.946

  Ynt: BA Matrahı

  Selamlar

  Ancak a.yakıt işletmeleri y.kasa fişi bazında BS beyanında bulunmalarına gerek yokken,diğer toptan ve perakende ticareti yapan firmalarda şöyle bir uygulama yapılabilir.Eğer B formu sınırı fişler dahil edldiğinde dolduruluyorsa BA yı veren fatura ve fiş toplamlarını dikkate alacaktır.Eğer B sınırı sadece fatura ile karşılanmıyorsa Bs'yi veren haliyle beyana dahil etmeyecektir. Ama mutabakat aşamasında BA'yı veren BS'ye durumu bildirirse satıcı da (BS yi veren) kendi beyanını BA ile örtüşecek şekilde verebilir.Burada alıcının satıcıyı bilgilendirmesi doğru beyanname verme anlamında önemli olacağını düşünüyorum.
  Saygılar
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Şubat.2010
  Mesajlar
  175

  Ynt: BA Matrahı

  bu yazar kasa fişi masraf mı yoksa mal alımı mı?

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  660

  Ynt: BA Matrahı

  Alıntı mavisakal_79 Nickli Üyeden Alıntı
  bu yazar kasa fişi masraf mı yoksa mal alımı mı?
  farkeder mi?
  Ne zaman karanlık olsa, hatırla!<br />...ışık sende,<br />...kalbinde,<br />...bul onu!

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Şubat.2010
  Mesajlar
  175

  Ynt: BA Matrahı

  Alıntı EYLÜLDURU Nickli Üyeden Alıntı
  Alıntı mavisakal_79 Nickli Üyeden Alıntı
  bu yazar kasa fişi masraf mı yoksa mal alımı mı?
  farkeder mi?
  mal alımı ise yazar kasa fişi düzenleyemez. fatura kesmek zorunda. siz de talep etmek zorundasınız. mal alımı değilse ben ce hiç uyuşmazlığa düşmeden karşılıklı olarak mütabakat sağlayıp beyan etmektir. karar sizindir yinede.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kdv Matrahı
  Konu Sahibi stajerim Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Mart.2014, 13:50
 2. sgk matrahı
  Konu Sahibi kadirdiloglu Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2012, 20:59
 3. SGK matrahı
  Konu Sahibi kadirdiloglu Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Nisan.2012, 12:59
 4. SSK Matrahı
  Konu Sahibi koraykanı Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Mart.2006, 15:18
 5. Ssk Matrahı
  Konu Sahibi fatmanur Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Ocak.2006, 15:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36