kamu işçi maaş

Konu: Arsi ve Arazi Devri

Arsi ve Arazi Devri

Öncelikle herkse merhabalar...

Şirketimiz turizm sektöründe faaliyette bulunmak üzere bir A.Ş.bünyesindeki arsa ve araziyi kendi bünyesine almak istiyor.Faaliyet hacmi düşük olan diğer şirketi tüm alacak ve borçlerı ile kendi bünyemize almamız durumunda yada sözkonusu şirketin sadece üzerine kayıtlı arsa ve araziyi bünyemize almamız durumunda devirle ilgili olarak arsa ve arazi hangi değerle devir olunacaktır.Arsa ve arziyi almamız durumunda vergisel açıdan hem kendi şirketimiz hemde diğer şirket ortakları açısından ne gibi durumlar sözkonusu olabilir?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler......

Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

Re: Arsi ve Arazi Devri

arkadaşım çok güsel bir konu fakat şimdi bunu sana anlatmam için çok zaman gerekir. Bende de aynı bir sorun war fakat bizim ki şahsın üzerinde arsa değeri yüksek ve biz bunu şirket üzerine alarak vergiden muaf hale getirmeye çalışıyoruz. smmahmet@hotmail.com adresim benim görüşelim bilgilerimizi birleştirelim.
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

Arsi ve Arazi Devri

Sayın Özcan

Kurumlar Vergisi Kanununun devir işlemi ile ilgili 37. maddesi aşağıdadır.
    Maddede görüldüğü gibi yapılan işlemin "devir" sayılabilmesi için devralan kurum devralınan şirketin devir tarihindeki aktif ve pasif tüm bilanço değerlerini kül halinde, yani kayıtlı değerleri ile aynen devralarak kendi bilançosuna geçirecektir. Bu nedenle devir işlemi sırasında devralınan şirket mevcutlarının yeniden değerlendirilmesi söz konusu değildir. Aksi taktirde devir işleminde vergileme söz konusu olacaktır.
    .................................................. .................................................. ....
    Devir:

Madde 37- Aşağıda yazılı şartlar dahilinde vaki olan birleşmeler devir hükmündedir:
    1. Birleşme neticesinde infisah eden kurum ile birleşilen kurumun kanuni veya iş merkezi Türkiye'de bulunacaktır.

2. Münfesih kurumun devir tarihindeki bilanço değerlerini birleşilen (Devralan) kurum, kül halinde devralacak ve aynen bilançosuna geçirecektir.

3. (Mülga: 25.5.1995-4108/39 md.) (1)

Kurumların yukarıki şartlar dahilinde şekil değiştirmeleri de devir hükmündedir.

Cevaben

Sayın Erol Dğerli açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.Yaptığım incelemeler sonucunda bende sizinle aynı fikire sahip oldum.Tekrar teşekkürler...
    Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)