kamu işçi maaş

Konu: Arsi ve Arazi Devri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    160

    Arsi ve Arazi Devri

    Öncelikle herkse merhabalar...

    Şirketimiz turizm sektöründe faaliyette bulunmak üzere bir A.Ş.bünyesindeki arsa ve araziyi kendi bünyesine almak istiyor.Faaliyet hacmi düşük olan diğer şirketi tüm alacak ve borçlerı ile kendi bünyemize almamız durumunda yada sözkonusu şirketin sadece üzerine kayıtlı arsa ve araziyi bünyemize almamız durumunda devirle ilgili olarak arsa ve arazi hangi değerle devir olunacaktır.Arsa ve arziyi almamız durumunda vergisel açıdan hem kendi şirketimiz hemde diğer şirket ortakları açısından ne gibi durumlar sözkonusu olabilir?

    Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler......

    Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    354

    Re: Arsi ve Arazi Devri

    arkadaşım çok güsel bir konu fakat şimdi bunu sana anlatmam için çok zaman gerekir. Bende de aynı bir sorun war fakat bizim ki şahsın üzerinde arsa değeri yüksek ve biz bunu şirket üzerine alarak vergiden muaf hale getirmeye çalışıyoruz. smmahmet@hotmail.com adresim benim görüşelim bilgilerimizi birleştirelim.
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Arsi ve Arazi Devri

    Sayın Özcan

    Kurumlar Vergisi Kanununun devir işlemi ile ilgili 37. maddesi aşağıdadır.
    Maddede görüldüğü gibi yapılan işlemin "devir" sayılabilmesi için devralan kurum devralınan şirketin devir tarihindeki aktif ve pasif tüm bilanço değerlerini kül halinde, yani kayıtlı değerleri ile aynen devralarak kendi bilançosuna geçirecektir. Bu nedenle devir işlemi sırasında devralınan şirket mevcutlarının yeniden değerlendirilmesi söz konusu değildir. Aksi taktirde devir işleminde vergileme söz konusu olacaktır.
    .................................................. .................................................. ....
    Devir:

    Madde 37- Aşağıda yazılı şartlar dahilinde vaki olan birleşmeler devir hükmündedir:
    1. Birleşme neticesinde infisah eden kurum ile birleşilen kurumun kanuni veya iş merkezi Türkiye'de bulunacaktır.

    2. Münfesih kurumun devir tarihindeki bilanço değerlerini birleşilen (Devralan) kurum, kül halinde devralacak ve aynen bilançosuna geçirecektir.

    3. (Mülga: 25.5.1995-4108/39 md.) (1)

    Kurumların yukarıki şartlar dahilinde şekil değiştirmeleri de devir hükmündedir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    160

    Cevaben

    Sayın Erol Dğerli açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.Yaptığım incelemeler sonucunda bende sizinle aynı fikire sahip oldum.Tekrar teşekkürler...
    Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Arazi ve arsalar
    Konu Sahibi serden Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 17.Aralık.2010, 17:17
  2. Arazi ve Arsalarda Amortisman Ayrılması Hk.
    Konu Sahibi cadı_83 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Kasım.2007, 11:40
  3. Arazi Alımı Hk.
    Konu Sahibi KARADAG Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Aralık.2006, 11:55
  4. Köylüden Arazi Kiralaması Hk.
    Konu Sahibi Yuksel Kaya Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Eylül.2006, 16:10
  5. Arazi Taşıtı KDV İndirimi
    Konu Sahibi Ahmet Cavli Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Eylül.2006, 14:40

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36