kamu işçi maaş

Konu: BA BS Formları için mükellefiyet açılıyor mu?

BA BS Formları için mükellefiyet açılıyor mu?

BA BS Formları için Vergi dairesi sicil servisinde ayrıca mükellefiyet açtırmak gereklimi ?

Bilmemek Değil Bildirmemek<br />Sormamak Değil Cevaplamamak<br />Öğrenmemek değil Öğretmemek<br />Hep Kibir Hep Kibir <br />Nere Kadar !....

Ynt: BA BS Formları için

Böyle bir gereklilik yoktur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    Örnein İşletmeden bilançoya geçişlerde yinede sicil servisinden mükallefiyetin açıldığının kontrolnün yapılması yerinde olur.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Ba-Bs beyanname değil ki mük. açılsın! İlk verilecek formda size önceki dönemi vermediğinize dair uyarı verir (düzeltmediler ise) ama bunu dikkate almayın.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

teşekkürler bilançoya geçişle ilgili dilekçe verirken memura soracağız anlaşıldı
    Bilmemek Değil Bildirmemek<br />Sormamak Değil Cevaplamamak<br />Öğrenmemek değil Öğretmemek<br />Hep Kibir Hep Kibir <br />Nere Kadar !....

Sevim Canyakmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevim Canyakmaz Guest

merhaba,

arkadaşlar vergi dairesi bir mükellefime b formları yüzünden 1,200.-TL ceza kesmiş bunuda tebliğ etmiş.
    Ama bu mükellef 2.sınıf işletme esasına tabi.. Mükellef çok korkuyor. Neden oldu diye bana soruyor..
    Dairenin Kendi hatası. Görüşmeye gittim. Tebliğ edildi ödenecek diyor vergi dairesi. Saçmaladılar iyice. 2.sınıf diyorum, beyan zorunluluğu yok diyorum. Müdür yardımcısına çıktım. Gereği yapılır dedi bana. Mükelefin 2.sınıf olduğunu belirten bir dilekçe yazın diyor müdür yardımcısı bana. Ya dedim ne dilekçesi kayıtlarınızda zaten 2.sınıf bu vatandaş. Çıldırtacaklar beni.

Alıntı Sevim Canyakmaz Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba,

arkadaşlar vergi dairesi bir mükellefime b formları yüzünden 1,200.-TL ceza kesmiş bunuda tebliğ etmiş.
    Ama bu mükellef 2.sınıf işletme esasına tabi.. Mükellef çok korkuyor. Neden oldu diye bana soruyor..
    Dairenin Kendi hatası. Görüşmeye gittim. Tebliğ edildi ödenecek diyor vergi dairesi. Saçmaladılar iyice. 2.sınıf diyorum, beyan zorunluluğu yok diyorum. Müdür yardımcısına çıktım. Gereği yapılır dedi bana. Mükelefin 2.sınıf olduğunu belirten bir dilekçe yazın diyor müdür yardımcısı bana. Ya dedim ne dilekçesi kayıtlarınızda zaten 2.sınıf bu vatandaş. Çıldırtacaklar beni.
    Dairedeki memurlar motomot iş yaparlar biz yazalım mükellef düzeltmeye nasılsa gelir mantığı işler her zaman genellikle siz işinizi bilmiyorsanız veya takip etmiyorsanız basarlar cezayı ben yeni meslek mensubuyum 1 2 kere bu tip olaylar başıma geldi olayı açıklığa kavuştur masam banada ceza yazacaklardı benzer olaylarda

öncelikle form ba bs için mükellefiyet açtırmak söz konusu değildir (işletmeden bilançoya geçişlerde dahil)
    işletme hesabına ceza kesilmesine gelince bildiğim kadarıyla sistem bu ayrımı yapmıyor ve ba bs vermeyen listesi alındığında işletme usulündekilerde listede yer alıyor memur sistemden aldığı listeyi dosyadan kontrol etmemiş ve ceza kesmiş olabilir ama sonuçta düzeltilmeyecek bir hata değil bu tabi sizden ayrıca dilekçe istemeleri gereksiz

champell59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    champell59 Guest

Ynt: BA BS Formları için mükellefiyet açılıyor mu?

Peki o zaman işletmeden bilançoya veya bilançodan işletmeye geçişlerde vergi dairesine bilgi vermek gerekiyor. Öyle değil mi? Mesela işletmeden bilançoya geçtiğini vergi dairesi bilgi verilmediği takdirde ancak ilk geçici beyannamesi verildiğinde anlayabilir.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: BA BS Formları için mükellefiyet açılıyor mu?

Alıntı g705 Nickli Üyeden Alıntı
    Ba-Bs beyanname değil ki mük. açılsın! İlk verilecek formda size önceki dönemi vermediğinize dair uyarı verir (düzeltmediler ise) ama bunu dikkate almayın.
    Mükellefiyet yanlış bir kelime oldu haklısınız beyanname ekranı diyelim...
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)