kamu işçi maaş

Konu: Kredi Kartı İle Cari Ödeme Alma

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2011
  Mesajlar
  1

  Kredi Kartı İle Cari Ödeme Alma

  Merhabalar;

  2009dan beri faaliyet gösteren şirketime pos makinesi aldım.Müşterilerimle açık hesap çalışmaktayım. Bazı müşterilerim daha önceden faturası kesilmiş olan borçları için kredi kartı ile ödeme yapmak istiyor.Muhasebecim kredi kartının çekildiği gün tekrardan o tutarlarda fatura kesmem gerektiğini söyledi.Bu durum ile ilgili ne yapmalıyım?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  207

  Ynt: Kredi Kartı İle Cari Ödeme Alma

  selamlar
  borcundan düşmek amaçlı kredi kartından ödeme yapılmakta zaten
  tekrar fatura kesmek 120 hs artı bakiye getirir aynı tutarda fatura kesilmesi yanlış olur sanırım...

 3. #3
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.805

  Ynt: Kredi Kartı İle Cari Ödeme Alma

  Selamlar
  Kredi kartından çekilen her tutar için fatura kesilecek diye bir zorunluluk yoktur.Fatura kesilmesinin birinci amacı ortada bir "teslim"in olmasıdır.Teslim,zamanında olmuş ve faturaya bağlanmıştır.Şu an için yapılan sadece tahsilatıdır.Ve bu tahsilatı yaparkende maalesef mükellefler (bizler için) gerekli uyrı notlarını almamaktadır.Pos çekimi sonucunda makbuz düzenlememektedir.Düzenlesede üzerine hangi faturaya istinaden yapılan tahsilat olduğu belirtilmemektedir.Bunun sonucunda da muhasebeci bulmacayı çözmeye çalışmaktadır.Bu sorunları yaşamamak adına "çekilen her pos'un faturası kesilsin" şeklinde uyarıyı yapmak zorunda kalmaktadır.Siz açıklayıcı notları ve gerekli belgeleri muntazam düzenledikçe eminimki muhasebecinizde bu duruma ses çıkarmayacaktır.
  Kdv beyanında pos çekimi ve matrah karşılaştırması konusunda beyan üzerine ilave notlar düşülebilir.Çünkü mali idarenin bu fark sebebini soracağıda kesindir.
  Saygılar
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Nisan.2011
  Mesajlar
  155

  Ynt: Kredi Kartı İle Cari Ödeme Alma

  31.05.2012 tarihli satış faturası düzenledim. Tahsilatını ise 01.06.2012 bugün kredi kartı ile yaptım. Kredi kartı ile tahsilatlarda fatura tarihi ile tahsilat tarihi aynı gün olmalı veya olmamalı diye kesin bir kanaatı olan varmı. Araştırmalarımda vergi memurları bile çelişkili. Saygılar.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2009
  Mesajlar
  1.491

  Ynt: Kredi Kartı İle Cari Ödeme Alma

  Tarih 15/02/2011
  Sayı B.07.1.GİB.4.06.18.02-32229-7861-75
  Kapsam
  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  (Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü)

  Sayı : B.07.1.GİB.4.06.18.02-32229-7861-75
  15/02/2011
  Konu : Kredi kartı ile ürün bedelinin tahsil edilmesinden sonra mal tesliminde belge düzeni hk.


  İlgi dilekçenizde; ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi numaralı mükellefi olarak mefruşat ve yatak grubu ürünleri satışı faaliyetinde bulunduğunuz, ürün bedellerinin tamamının veya bir kısmının kredi kartı ile tahsil edildiği ancak, satışı yapılan ürünlerin stokunuzda mevcut olmaması nedeniyle yaklaşık 15 veya 20 gün içinde müşterilere teslim edildiği ve kredi kartı ile bedelin tahsil edilmesi anında düzenlenen faturanın malın müşteriye sevkiyatında bulundurulduğu belirtilerek, kredi kartı ile ürün bedelinin tahsil edilmesinden sonra mal tesliminde belge düzenlenip düzenlenmeyeceği ile açık fatura ile yapılan ürün satışlarına ilişkin bedelin daha sonra müşteri tarafından kredi kartı ile ödenmesi durumunda yapılacak işlemler hakkında Başkanlığımızdan görüş verilmesi talep edilmiştir.

  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde; " Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır." hükmü yer almaktadır.

  Aynı Kanunun 231inci maddesinin beş numaralı bendinde ise; " Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır." denilmekte olup, 232 nci maddesinde; birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek, satın aldıkları emtia ve hizmetler için de fatura istemek ve almak zorunda oldukları; 233 üncü maddesinde de; "Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin fatura vermek mecburiyetinde olmadıkları satışları ve yaptıkları işlerin bedellerinin perakende satış fişleri, makineli kasaların kayıt ruloları veya giriş ve yolcu taşıma biletlerinden biri ile tevsik olunacağı,..." hüküm altına alınmıştır.

  Yukarıda yer alan hükümlerden de anlaşılacağı üzere, fatura tahakkuka ilişkin bir belge olduğundan düzenlenmesi bedelin ödenmesine değil, malın teslimine veya hizmetin ifasına bağlıdır. Bu itibarla, faturanın malın teslimi veya hizmetin yapıldığı andan itibaren yedi günlük süre içerisinde düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak istenilmesi halinde mal tesliminden veya hizmet ifasından önce fatura düzenlenmesi mümkündür.

  Bu itibarla, kredi kartı kullananlara mal satışında (ödeme taksitler halinde veya defaten yapılmış olsa da), kredi kartı sadece ödemeye ilişkin bir araç olduğundan, bu satışa ait fatura malın teslimini takip eden yedi günlük süre içinde tanzim edilebileceği gibi mal tesliminden önce de düzenlenebilecektir.

  Ayrıca, mal teslim edilmeden önce fatura düzenlenmesi ve sevkiyatın daha sonra yapılması halinde mal taşınması esnasında düzenlenmesi zorunlu olan sevk irsaliyesinin daha önce düzenlenen fatura ile ilişkilendirileceği tabiidir.

  Diğer taraftan, faturası daha evvel düzenlenmiş bir mal teslimi veya hizmet ifasına ilişkin bedelin nakden veya kredi kartı ile sonradan tahsil edilmesi durumunda, bu tahsilat için ayrıca fatura düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak yetkililerce sorulduğunda, sonradan kredi kartıyla yapılan tahsilatın, daha önceki bir tarihte tanzim olunmuş bir belgeye ilişkin (fatura vb.) olduğunun tarafınızca ispatlanması gerektiği tabiidir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.  Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kredi Kartı İle Cari Hesap Tahsilatı
  Konu Sahibi mertsevin Forum KDV
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Şubat.2015, 10:29
 2. Kredi Kartı Ödeme
  Konu Sahibi serkankoc Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Mart.2014, 11:32
 3. Kredi Kartı İle Sgk Ödeme Problemi
  Konu Sahibi ganime Forum Konu Dışı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Ekim.2013, 16:41
 4. Kredi Kartı İle Ödeme
  Konu Sahibi mehmetyekta Forum Borçlar Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Kasım.2012, 17:51
 5. Cari Hesaba Karşılık Kredi Kartı ile Tahsilat
  Konu Sahibi Ali Kara Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Mart.2006, 15:34

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36