kamu işçi maaş

Konu: 2012 e-beyanname sözleşmelerinin güncellenmesi?

2012 e-beyanname sözleşmelerinin güncellenmesi?

İSMMO yazısına göre 2012 hizmet sözleşmelerimi yenileyip ancak e-beyanname sözleşmlerini yenilemeye gerek yoktur denmektedir ancak benim fikrim e-beyanname sözleşmeleri hizmet sözleşmelerinin bir eki olması nedeniyle hizmet sözleşmeleri yenilendikçe e-beyanname sözleşmelerinin de yenilenmesi gerekir diye düşünüyorum. Sizlerin bu konuda ki görüşlerini merak ediyorum, siz forum üyeleri ne yapmayı düşünüyor sunuz?

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: 2012 e beyanname sözleşmeleri

Ben en azından e-beyanname sözleşmelerindeki Hizmet Sözleşmelerinin tarih ve sayısının güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ynt: 2012 e-beyanname sözleşmelerinin güncellenmesi?

GİB ile görüştüm, süresi sona eren sözleşme girişi bölümünden girip 31.12.2011 diyeceğiz arkasından sistem bu mükellef ile devam edecek misiniz diye sorakmış bizde devam edeceksek mükellefin T.C sini ve yeni yapılan sözleşmenin tarih ve numarasını girerek güncelliyecekmişiz. Bana söylenen bu ama daha denemedim.

Ben mükellefin eski sözleşmesine girdim ve güncelle bölümünden tarih ve numarasını değiştirdim.
    ?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

Türmobun yazısında süresi sona eren sözleşmelerin iptal edileceği yazıyor . Güncelleme yapmak sakıncalı olabilir .

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı Çağdaşkara Nickli Üyeden Alıntı
    Türmobun yazısında süresi sona eren sözleşmelerin iptal edileceği yazıyor . Güncelleme yapmak sakıncalı olabilir .
    Türmob' un yazısında 1. madde ile 3. madde birbiri ile açıkça çelişmektedir.
    Net değil, yorum yaptırıyor insana.1.Maddeye bakacak olursak, yenileme yapılmamalı, 3.maddeye bakacak olursak, süresi sona ersede iptal edip yeni giriş yapılmalı diye anlaşılıyor.
    ????

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    Yazı gayet net ve herhangi bir çelişki göremedim.
    1.maddede sözleşmesi devam edenler bildirim yapmayacaklardır denmiş.
    3.maddede sürenin sona ermesinde derken parantez içinde iptal veya feshedilmesi durumunda denmiş.
    Süresi devam edenlerde herhangi bir güncelleme söz konusu değildir.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

arkadaşlar işimize gelmediği için herkes bende dahil olmak üzere acaba hersene bununla uğraşmamak için ne yapmalıyım diye düşünüp farklı farklı uygulamalar yapıyoruz. Ancak şu bir gerçek ki e-beyanname sözleşmeleri bizim hizmet sözleşmelerinin bir ekidir ve biz hizmet sözleşmelerini 1 yıllık olarak yapıyorsak e-beyanname sözleşmelerinin süresi de 1 yıllık olur. Türmob un yazısıda hiç bir kanuni dayanak bulamadım, yazıda diyor ki; "e-beyanname sözleşmesi maddeleri ile birlikte değerlendirildiğinde süreye ilişkin bir hususa rastlanmadı" evet süreye ilişkin açık bir husus yok ama e-beyanname sözleşmesinde hizmet sözleşmesinin tarih ve numarası ayrıca en sonunda hizmet sözleşmesinin bir eki olduğu açıkça yazmaktadır, buda hizmet sözleşmesinin süresinin aynı zamanda e-beyanname sözleşmesinin de süresi olduğu anlaşılır.

MERSİN SMMM ODASININ AÇIKLAMASI

Oda Başkanımız Dursun GÖKTAŞ'ın hazırladığı e Beyanname Sözleşmeleriyle İlgili Önemli Uyarılar
    02.01.2012
    e-BEYAN SÖZLEŞMELERİ KONUSUNDA ÖNEMLİ UYARI

1. 405 Sıra No?lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereği Elektronik Ortamda verilmesi gereken beyannameler için düzenlenen Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin 2011 hesap dönemi (hesap dönemi takvim yılı olanlar) için düzenlenenlerin süresi 31.12.2011 tarihinde dolmuştur.

İlgili tebliğin ?2.2 Süresi Sona Eren ya da İptal/Fesih Edilen Sözleşmelerin Elektronik Ortamda Bildirilmesi? bölümünün birinci fıkra hükmüne göre ?Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin /Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmelerinin süresinin sona ermesi, iptal ya da feshedilmesi durumunda buna ilişkin bilgi girişinin, sürenin sona erme tarihinden ya da iptal/fesih tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde meslek mensupları tarafından elektronik ortamda https://intvd.gib.gov.tr/ adresinde yer alan internet vergi dairesine yapılması gerekmektedir.?

Buna göre 31.12.2011 tarihinde süresi dolan sözleşmelerin, 15.01.2012 tarihine kadar sona erme bilgisinin https://intvd.gib.gov.tr/ adresinde yer alan internet vergi dairesine yapılması gerekmektedir.

2. 2012 yılına ilişkin olarak aynı tebliğ hükümlerine göre oda hizmet sözleşmesi ve Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin yapılarak, yapılan sözleşmelerin tanzim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde https://intvd.gib.gov.tr/ adresinde yer alan internet vergi dairesine yapılması gerekmektedir.

Cezalı bir işlemle karşılaşılmamanız için konunun önemini hatırlatır 2012 yılında sağlık ve bol kazançlar dileriz.

Saygıyla Duyururuz.

02.01.2012

Dursun GÖKTAŞ

Oda Başkanı

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Selamlar
    Yazı gayet net ve herhangi bir çelişki göremedim.
    1.maddede sözleşmesi devam edenler bildirim yapmayacaklardır denmiş.
    3.maddede sürenin sona ermesinde derken parantez içinde iptal veya feshedilmesi durumunda denmiş.
    Süresi devam edenlerde herhangi bir güncelleme söz konusu değildir.
    Saygılar
    +1
    konu gayet net
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)