kamu işçi maaş

Konu: KSS ve PİŞ. beyanları ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    39

    KSS ve PİŞ. beyanları ?

    Arkadaşlar yeni bi mükellef geldi, eski muhasebecisi 04/2011-12/2011 arasındaki kdv, muht, geçici vergi, yıllık gel.verg. falan hiçbirini vermemiş.. Yakın zamanda buna benzer iş yapan arkadaşlar için aşağıya döküm çıkarıyorum, ilgilenen olursa çok sevineceğim.

    04/2011 219,00 PİŞ
    05/2011 251,00 PİŞ
    06/2011 90,00 PİŞ
    07/2011 0,00 KSS
    08/2011 667,00 PİŞ
    09/2011 15,00 PİŞ
    10/2011 220,50 PİŞ
    11/2011 0,00 KSS
    12/2011 0,00 KSS


    Yukarıdaki gibi kdv beyanlarını verirsem bu çıkan kdvlerin haricinde birde %50 VZC'mı kesiliyordu? Ve bunun yanında Elek.Ort.Beyan. Geç verildiği için ne kadar ceza kesiliyordu?
    Benim bu bilgilere ihtiyacım var arkadaşlar.. Mükellef de ne kadarla yırtarımın derdinde.

    Tabi bunların haricinde birde şunlar var...
    3 dönem Muhtasar (04-06,07-09,10-12) kira yok, servisçi
    3 dönem Geçici (01-03,04-06,07-09)
    ve 2010 Yıl.Gelir Vergisi

    Yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: KSS ve PİŞ. beyanları ?

    Pişmanlık la verilmesi halinde Vergi Ziyaı cezası kesilmez. Pişmanlıkla vermeseydiniz dahi. Vergi Ziyaı cezası ... değil vergi aslının .. katı olarak yani ..... olarak kesilirdi.
    Özel usulsuzlük cezası hakkında yorum yapabilmek için mükellefinizin 1. sınıf mükellefmi II. sınıf mükellefmi olduğu ceza açısından önem taşımaktadır. Burada yazılanlara göre FORM BA ve BS'yi yazmadığınızdan II. Sınıf mükellef olduğu sonucuna ulaşmaktayım.
    Buna göre VUK mükerrer 355. maddeye göre;
    2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basıt usulde tespit edilenler hakkında 500 (580 TL) Türk Lirası,
    Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 30 gün içinde verilmesi halinde 1/10 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 30 gün içinde verilmesi halinde ise 1/5 oranında uygulanır

    Düzeltme
    Vergi Ziyaı kendiliğinden yapılan ve pişmanlık unsuru taşımayan beyanlarda %50 uygulanmalıdır.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: KSS ve PİŞ. beyanları ?

    Emin misiniz Sayın Mohicans,bakın Vergi Usul Kanunu'nun 344'üncü maddesinin son fıkrasında ne diyor.
    "Vergi incelemesine başlanılmasından veya takdir komisyonuna sevk edilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannameleri için bu madde uyarınca kesilecek ceza yüzde elli oranında uygulanır".

    Ortada inceleme ve takdire sevk olmadığına göre vergi ziyası cezası %50 oranında uygulanacak, eğer VUK madde 371 uyarınca pişmanlık hükümlerinden faydalanılırsa vergi ziyaı cezası olmayacak ancak pişmanlık zammı hesaplanacak.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: KSS ve PİŞ. beyanları ?

    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı
    Emin misiniz Sayın Mohicans,bakın Vergi Usul Kanunu'nun 344'üncü maddesinin son fıkrasında ne diyor.
    "Vergi incelemesine başlanılmasından veya takdir komisyonuna sevk edilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannameleri için bu madde uyarınca kesilecek ceza yüzde elli oranında uygulanır".

    Ortada inceleme ve takdire sevk olmadığına göre vergi ziyası cezası %50 oranında uygulanacak, eğer VUK madde 371 uyarınca pişmanlık hükümlerinden faydalanılırsa vergi ziyaı cezası olmayacak ancak pişmanlık zammı hesaplanacak.
    Evet haklısınız. Ben ilgili hükmü unutmuştum. Hatırlatma için teşekkürler. Vergi Ziyaı kendiliğinden yapılan beyanlarda %50 uygulanmalı.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Resen Terk Mükellefin Beyanları
    Konu Sahibi bil_gin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 31.Ekim.2014, 18:11
  2. Elektronik Beyanları Saklamayı Unutmayınız !
    Konu Sahibi OZCANAPAYDIN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 09.Kasım.2012, 09:59
  3. Stopaj Beyanları
    Konu Sahibi figo Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 20.Ekim.2010, 11:27
  4. Cevap: 8
    Son Mesaj : 11.Mayıs.2007, 09:52
  5. Zarar Beyanları ve Meslek Mensuplarına Etkisi
    Konu Sahibi El Pln Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Şubat.2006, 18:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36