kamu işçi maaş

Konu: Sayısal Loto Bayiinde Beyan

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    87

    Sayısal Loto Bayiinde Beyan

    Merhaba,
    Bir sayısal loto ve milli piyango bayiinde milli piyango idaresinden faturalar çok geç geliyor. Bunları nasıl yapıyorsunuz? (KDV ve Geçici Vergi açısından)

    *

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    87

    Sayısal Loto Bayiinde Beyan

    Sayısal bayii olan yok mu?
    *

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    15

    KDV açısından mükellef değil

    Merhaba Sayın @SMMM,
    Sayısal Loto ve Milli piyango Bayiileri K.D.V. açısından mükellef değiller. K.D.V. Kanunu'nun Mükellef başlıklı 8. maddesine istinaden bu ve benzeri oyunların Teşkilat Müdürlükleri K.D.V. mükellefi oluyor. Dolayısıyla K.D.V. ne tabi başka herhangi bir faaliyeti yoksa mükellefin, K.D.V. Beyannamesi vermeyecek.
    Geçici Vergi ve Gelir Vergisi açısından ise mükelleftirler. Sayısal Loto bayilerinin makinalarından aldıkları Haftalık Hesap Özetlerinde komisyonlar ve Gelir Vergisi kesintileri belirtilmektedir. Daha sonra gönderilen faturalar ile aynı rakamlar çıkmaktadır. Kayıtları Haftalık Hesap Özetlerinden yapabilirsiniz. Saygılar, iyi çalışmalar.
    MMM Ahmet GÜNDAY

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    87

    Sayısal Loto Bayiinde Beyan

    Sayın gunday
    cevabınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Ancak bu mükellef aynı zamanda tekel bayii ve KDV beyanı veriyor. Ama sadece özel matrah beyan ediyor ya da içki satışı var ise %18 KDV beyan ediyor. Bu durumda sayısal ve milli piyango komisyon bedellerinin de KDV beyanına Özel matrah olarak yazılması gerekmez mi? Ancak bu haftalık faturalar beyan döneminden sonra elimize ulaşıyor.
    *

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    96

    Sayısal Loto Bayiinde Beyan

    KDVK 23 m.de özel matrah şekillleri düzenlenmiştir. Söz konusu maddesinin birinci fıkrasının a bendinde "Spor-Toto oyununda ve Milli Piyango dahil her türlü piyangoda, oyuna ve piyangoya katılma bedeli" özel matrah şekli olarak tanımlanmıştır.

    Gerek KDVK 23 m.de gerekse KDVK 85 Seri No.lu genel tebliğinden belirtilen özel matrah şekillerinin özelliği perakedenci safhada KDV mükellefiyeti bulunmamasıdır. Tüm aşamalarda doğacak KDV Maliye Bakanlığını belirlediği safhada ve belirlediği mükellef tarafından beyan edilmekte ve ödenmektedir.

    Sayısal Loto ve Milli Piyango da KDV mükellefi zaten Milli Piyango Teşkilat Müdürlükleridir.

    Sayısal Loto ve Milli Piyango için vergi hesaplamanıza gerek bulunmamaktadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sayısal Loto Stopaj Kesintileri...
    Konu Sahibi mustafakutlu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Mart.2016, 10:35
  2. Sayısal Loto Muhasebeleştirilmesi...
    Konu Sahibi mustafakutlu Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 06.Mart.2015, 17:29
  3. Sayısal Loto....
    Konu Sahibi mustafakutlu Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Eylül.2013, 16:59
  4. Sayısal Loto Bayiliğinden Şti Geçiş Aşaması
    Konu Sahibi neco645 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 11.Aralık.2006, 11:14
  5. İçeceklerde Depozito & Sayısal loto
    Konu Sahibi atif_kizilkan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Mayıs.2006, 09:31

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36