kamu işçi maaş

Konu: Arsa Alımında Değeri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    318

    Arsa Alımında Değeri

    Merhaba

    Bir şirket başka bir şirketten arsa alıyor. Arsayı aldığı şirket faturayı kdv dahil 14.000 tl (değeri düşük olduğu için) kesiyor. Fakat gerçekte alınan arsa 240.000 tl. bu durumda ne yapılması gerekir. Bir şekilde kasadan 240.000 tl çıkıyor. Arsa kayıtlara alındığında değeri yüksek gösterilebilir mi? Yoksa fatura değerimi baz alınması gerekir..

    Teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Arsa Alımında Değeri

    Alıntı stajer311 Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba

    Bir şirket başka bir şirketten arsa alıyor. Arsayı aldığı şirket faturayı kdv dahil 14.000 tl (değeri düşük olduğu için) kesiyor. Fakat gerçekte alınan arsa 240.000 tl. bu durumda ne yapılması gerekir. Bir şekilde kasadan 240.000 tl çıkıyor. Arsa kayıtlara alındığında değeri yüksek gösterilebilir mi? Yoksa fatura değerimi baz alınması gerekir..

    Teşekkürler.
    Elbette fatura değeri dikkate alınır. Bir vergi incelemesi olduğunda vergi denetmeni size fatura bedeli 14.000,00-TL olan bir arsaya neden 240.000,00-TL ödediniz diye sorarsa!
    Diğer tarafdan satıcıya şu bilgiyi aktarırsanız, belkide faturayı tam kesebilir. İki tam yıl şirket aktifine kayıtlı arsaların satışları KDV'den muaftır.Ayrıca arsa satış kazancının %75 lik kısmıda sermayeye eklenmesi zorunlu olmak kaydıyla Kurumlar Vergisinden muaftır.


    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    318

    Ynt: Arsa Alımında Değeri

    Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı stajer311 Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba

    Bir şirket başka bir şirketten arsa alıyor. Arsayı aldığı şirket faturayı kdv dahil 14.000 tl (değeri düşük olduğu için) kesiyor. Fakat gerçekte alınan arsa 240.000 tl. bu durumda ne yapılması gerekir. Bir şekilde kasadan 240.000 tl çıkıyor. Arsa kayıtlara alındığında değeri yüksek gösterilebilir mi? Yoksa fatura değerimi baz alınması gerekir..

    Teşekkürler.
    Elbette fatura değeri dikkate alınır. Bir vergi incelemesi olduğunda vergi denetmeni size fatura bedeli 14.000,00-TL olan bir arsaya neden 240.000,00-TL ödediniz diye sorarsa!
    Diğer tarafdan satıcıya şu bilgiyi aktarırsanız, belkide faturayı tam kesebilir. İki tam yıl şirket aktifine kayıtlı arsaların satışları KDV'den muaftır.Ayrıca arsa satış kazancının %75 lik kısmıda sermayeye eklenmesi zorunlu olmak kaydıyla Kurumlar Vergisinden muaftır.


    Cevabınız için teşekkürler. Arsayı satın alınan şirket aralık 2011 de almış. şubat 2012 de satmış.

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Arsa Alımında Değeri

    Bir de arsayı alan şirket düşük bedelli fatura aldığı için VUK md.353/1'e göre [(240.000-14.000)*1,18]*0,1=26.668.-TL özel usulsüzlük cezasına muhatap olacak. Ayrıca diğer tapu harcı da çok büyük ihtimalle 14.000.-TL üzerinden ödendiği için, (240.000-14.000)*0,016=3.616.-TL ikmalen tarh edilecek tapu harcı ile Harçlar Kanunu madde 63 uyarınca 904.-TL vergi ziyaı cezası çıkacak karşınıza bir incelemede.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Osb Arsa Alımında Kdv
    Konu Sahibi Benjamin Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Nisan.2015, 10:14
  2. Arsa Vergi Değeri Hakkında..
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Mayıs.2014, 15:35
  3. Şirketten Arsa Satın Alımında Kdv
    Konu Sahibi tarkaniz72 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Ocak.2013, 13:25
  4. Arsa ile Bitmiş Binanın Değeri Aynı Olur mu?
    Konu Sahibi nane Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Eylül.2008, 09:40
  5. Arsa Alımında Ödenen Harç Bedeli
    Konu Sahibi BETA Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Şubat.2008, 23:49

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36