kamu işçi maaş

Konu: AVM lerde vergi durumu

AVM lerde vergi durumu

herkese öncelıklı olarak selamlar bu ıs yogunlugunda allah yardımcımız olsun ...
    arastırdım ama net bı fıkre sahıp olamadım ve sızlerınde yardımını beklıyorum
    avmler de ortak alanlar var ve bunların kullanımı ıle ılgılı olarak belırlı gıderler ve gelırler var
    örneklerle anlatayım
    ortak alan gıderlerı olarak ve bına komple olarak sıte yonetımı adına elektrık su d gaz acılısı yapıldı herkese kullanımına gore harcama tutarı cıkacak bu harcamaya gore avm yonetımı fatura kesebılır mı keserse kdv beyanı vermek zorunda kalacak verebılırmıyız ayrıca bankalara vb fırmalara kıralama yapılacak bankamatık vb seyler ıcın bunlara fatura mı kesmemız lazım kıra sozlesmesı yaparak stopaj mı vermemız lazım kmk kanuna gore bu tıp kıralamalardan elde edılecek gelırı gmsı olarak kabul edılmıs o durumda g v ve gecıcı beyandan muaf mı olacagız (elde edılen gelırler kat malıklarıne payı oranında verılecek avm yonetımıne kalmayacak) ayrıca rakamlar yuksek olacagı ıcın kdv beyanı verırsek ılerleyen yıllarda ba bs vercekmıyız saygılarımla

Ynt: AVM lerde vergi durumu

Sayın yalnızkurt,
    Siz AVM'yimi temsil ediyorsunuz. Yoksa AVM'de işyerinizmi var.
    Bu duruma göre açıklama yapılacaktır.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

AVM YI TEMSIL EDIYORUZ

avm yonetıcısı full yetkılı ortak alanları kıralayacak banka vb yerlere bırde ortak gıderlerın kdv durumu yukarda anlattıgım gıbı

sayın kurt,
    avm yönetimi gerçek kişiler mi?
    A.A  S.M.M.M

Anladığım kadarıyla, avm kurmak için ticari bir organizasyon oluşturmamış. Daha çok herkes avm'den yer almış ve buranın ortak giderleri ve ortak kullanım alanlarının kiralanması için bir yönetim kurulu oluşturulmuştur. Aslında tipik bir işhanı gibi duruyor. Buna göre avm'de ortak alanlarda çalıştırılan işçiler için muhtasar beyanname açılmalıdır. Ortak Giderler için aidat makbuzu bastırılmalıdır. AVM adına Karar Defteri ve İşletme defteri tasdik ettirilmelidir. Ortak alandan elde edilen kira gelirleri avmdeki işyerlerine (malik) paylaştırıldığından her işyeri(malik) hissesi oranındaki geliri mükellefiyet özelliklerine göre dikkate alarak bu geliri beyan etmesi gerekmektedir.
    AVM'nin KDV Mükellefiyetine FORM BA ve BS kullanımına gerek bulunmamaktadır.
    Muhtasar Beyanname açılmalıdır.
    Diğer tarafdan kiraya verdiğiniz kişiler kira bedelleri üzerinden vergi tevkifatı yapmaya mecburdurlar.

sayın mohıcans soyledıklerınızde hem fıkırım arastırmalarım sonucunda bende once işletme defterı ve karar defterı onaylattırdım ve sadece stopaj kaydı actırdım. yonetıcı secıldı tek kısı olarak yetkıli. ortak alanlar ıcın kıralama yapıldıgında onlarda hıssesı oranında malıklere verılecek bu da g v k ya gore gmsı olarak kabul edılıyor esas sorun yanı cozemedıgım sey avm nın elektrık su ve dogalgaz tek olarak bıze acıldı halıyle katlardakı kıraylayan fırmalar derkı ornegın buyuk marketler avm ye 50 bın tl elektrık 10 bın tl su 25 bın tl dogal gaz geldı bız burada kdv ındırımını kullanmayacagız bu ındırımden faydalanabılmemız acısından bıze bunu fatura edın der ... dogal olarak haklı cunku belkı 15 bın tl elektrık su d gaz payı ona dusecek yerı buyuk oldugu ıcın bu konumda bız kdv mukellefıyetı actırsak ve bız onlara fatura kessek hıssesı oranında kestıgımızı farzedersek rakamlar buyuk oldugu ıcın
    1- onumuzdekı sene ft kesıılmelerı sonucu bılanco usulumu defter tutmak zorunda kalırız ?
    2- kar zarar uzerınden ( kar amaçlı hıc bır sey yok ) gelır vergısıne tabı olurmuyuz ve gecıcı vergı vermek zorunda kalırmıyız ?
    3- sadece kdv mukellefıyetı actırsak gelır vergısınde muaf olabılırmıyız ?
    4-muaf olsak da onumuzdekı sene bılanco rakamlarına gecerse ve bılanco olursak ba bs vermek zorunda kalırmıyız
    5-her ne kadar ft olsada rakamlar ne olursa olsun ısletme defterıne goremı devam etmeliyiz
    6-yönetici kısı dısardan bırı oldugu ıcın huzur hakkı alır dıye bılıyorum yanlıs ısem duzeltın bu kısıyı ssk lı olarak gösterebılırmıyiz ( yonetıcıyı )

ilginiz için teşekkur ederım

sayın azaklı kat mulkıyetı kanununa gore yonetıcı veya yonetım kurulu secmek gerekıyor bızde de yonetıcı secıldı.
    stopaj kaydı avm center yonetımı olarak acıldı ama vergı sorumlusu yonetıcı olan kısı bıldırıldı saygılar

Aslında bir yöntem var. Ancak biraz düşünmek gerekiyor. Bu yöntemle kdv'yi indirebilirler. Bu yöntemi biraz şekillendirdikten sonra mesaj atarım.

Sayı:KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.01/4221
    Konusu : Alışveriş merkezinin su bedelinin kiracılara aktarılmasında KDV. olup olmadığı Hk.
    Muktezanın Özeti: İlgi dilekçenizde; şirketinizin alışveriş merkezlerinde yönetim işi yaptığı, İSKİ?den gelen toplam su faturasını kiracılara paylaştırıp % 8 KDV. oranı uygulayarak fatura kestiğiniz belirtilerek uygulama hakkında görüş sorulmaktadır.
    3065 sayılı KDV. Kanununun 1/1?inci maddesine göre Türkiye?de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler KDV.?nin konusunu oluşturmaktadır.
    Ticari, sınai, zirai faaliyet ile serbest meslek faaliyetinin devamlılığı, kapsamı ve niteliği Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre; Gelir Vergisi Kanununda açıklık bulunmadığı hallerde, Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre tayin ve tespit olunacağı yine aynı maddede açıklanmıştır.
    Buna göre, alışveriş merkezinin toplam su bedelinin yönetim işini üstlenen firmanız tarafından ödenerek, ödenen bedelin (KDV.?nin şirketiniz kayıtlarında indirilebilir KDV.?ne dahil edilmeden) şirketiniz tarafından fatura düzenlenerek kiracılara masraf payı olarak aynen aktarılmasında katma değer vergisi uygulanmayacaktır.
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)