kamu işçi maaş

Konu: Kira bedeli üzerinden stopaj

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2010
    Mesajlar
    27

    Kira bedeli üzerinden stopaj

    şehir kulüplerine ait işyerlerini kiralayanlar ödedikleri
    kira bedeli üzerinden stopaja tabi
    olur mu
    teşekkürler


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Kira bedeli üzerinden stopaj

    Kiralayan kim, şahıs mı,gerçek kişi tacir mi,sermaye şirketi mi,serbest meslek erbabı mı,konut mu kiralanan yer. Bunları bilmeden nasıl cevap verelim?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2010
    Mesajlar
    27

    Ynt: Kira bedeli üzerinden stopaj

    gerçek kişi

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Kira bedeli üzerinden stopaj

    Peki gerçek kişi tacir mi, yoksa örneğin konut olarak mı kiralanmış? Onu da bilmem lazım.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2010
    Mesajlar
    27

    Ynt: Kira bedeli üzerinden stopaj

    işyeri olmazsa olur mu iş yeri ve tacir

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Kira bedeli üzerinden stopaj

    Ben de onu netleştirmek istiyorum, nasıl bilebilirim ki, belki bir derneğe ait taşınmaz konut olarak kiraya verildi?

    Şimdi elimizde yeterli bilgi olduğuna göre duruma bakalım. Anladığım kadarıyla şehir klubü dediğiniz bir dernek statüsünde. Bu durumda 2 farklı durum olabilir, birincisi taşınmaz derneğe aittir, ikincisi ise taşınmaz derneğin iktisadi işletmesine dahildir.

    1 Seri No'lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinin 15.3.2.3. bölümünde konuya ilişkin olarak aşağıdaki açıklamalar yapılmıştır.

    "Kurumlar Vergisi Kanununun 1'inci maddesinde sayılan kurumlar vergisi mükelleflerine (kooperatifler hariç) ait taşınmazların kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden vergi kesintisi yapılmayacaktır. Bu kurumların elde ettikleri kira gelirleri ilgili hesap dönemine ait kurumlar vergisi beyannamesi ile beyan edilecektir.

    Dernek veya vakıflara ait taşınmazların bir iktisadi işletme oluşturacak şekilde kiralanması halinde, oluşacak iktisadi işletme kurumlar vergisi mükellefi olduğundan elde edilen kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılmayacaktır.


    Buradan anladığımız taşınmaz derneğe ait ise stopaj var, derneğin iktisadi işletmesine aitse stopaj yok.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Kira bedeli üzerinden stopaj

    5520 sayılı kanun geçiçi 2. maddesine göre (1) 1/1/2008-31/12/2015 tarihleri arasında; kesinti yoluyla vergilendirilmiş bulunan kiralar için iksitsadi işletme oluşmuş sayılmayacağından 31.12.2015 tarihine kadar kurumlar vergisi mükellefiyeti oluşturmaya gereke bulunmamaktadır.
    a) Dernek veya vakıflarca elde edilen Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin (5) numaralı bendi ve geçici 67 nci maddesi kapsamında kesinti suretiyle vergilendirilmiş kazanç ve iratlar,
    ------------------------------------------------------
    Diğer tarafdan Koray Beye, ek olarak bu taşınmaz ikstisadi işletmeye dahilse hem fatura keseceksiniz hem de %18 oranında KDV hesaplayacaksınız.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İnternet Üzerinden Reklam Gelirinde Stopaj Uygulaması Hk
    Konu Sahibi CKESER82 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 12.Şubat.2019, 09:14
  2. Kira sözleşmelerinde stopaj dahil miktar üzerinden damga kesilir?
    Konu Sahibi koyuncusan Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Şubat.2012, 02:10
  3. Kira+KDV mi yoksa Kira+KDV+Stopaj mı?
    Konu Sahibi erkan6510 Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 20.Nisan.2011, 16:53
  4. Eksik kira bedeli ve stopaj
    Konu Sahibi GÜLÜŞ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 19.Mart.2010, 11:48
  5. Döviz Üzerinden Kira Ödemesi
    Konu Sahibi e.kupeli Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Haziran.2009, 17:08

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36