kamu işçi maaş

Konu: Talebimiz Var; Mükellef Bilgileri Bildirimi Kaldırılsın!!!

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Talebimiz Var; Mükellef Bilgileri Bildirimi Kaldırılsın!!!

Talebimiz Var: Mükellef Bilgileri Bildirimi Kaldırılsın!

413 Sayılı Vergi Usul Kanunu Tebliği ile getirilen ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler tarafından bildirimi yapılacak olan ?Mükellef Bilgileri Bildirimi?nin 3568 sayılı Meslek Kanunumuzun Mesleğin Konusu başlıklı 2. Maddesinde belirlenen mesleki görev ve sorumluluklarımızla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Meslektaşlarımızın üzerindeki angaryalara ilave bir angarya daha eklenmektedir.

Ekte hazırladığımız dilekçe ile dernek olarak ilgili kurum ve kuruluşlara MÜKELLEF BİLGİLERİ BİLDİRİMİ uygulamasının durdurulmasını talep etmiş bulunmaktayız.

Siz duyarlı meslektaşlarımız da konu hakkındaki itirazınızı ekteki örnek dilekçe ile aşağıdaki kurumlara e-mail veya faks yolu ile göndermek suretiyle konu hakkında kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamış olacaksınız.

Dilekçenin gönderileceği mail adresleri aşağıdadır;

mehmet.simsek@tbmm.gov.tr; mkilci@gelirler.gov.tr; maltug@gelirler.gov.tr; mgunes@gelirler.gov.tr; scandan@gelirler.gov.tr; hkaracam@gelirler.gov.tr; mkayrak@gelirler.gov.tr; mdakin@ivdb.gov.tr

Mehmet ŞİMŞEK/Maliye Bakanı: mehmet.simsek@tbmm.gov.tr

Mehmet KİLCİ/Gelir İdaresi Başkanı: mkilci@gelirler.gov.tr

Mehmet ALTUĞ/Gelir İdaresi Başkan Yrd: maltug@gelirler.gov.tr

Mustafa GÜNEŞ/Gelir İdaresi Başkan Yrd: mgunes@gelirler.gov.tr

Şinasi CANDAN/Gelir İdaresi Başkan Yrd: scandan@gelirler.gov.tr

Hasan KARAÇAM/Gelir İdaresi Başkan Yrd: hkaracam@gelirler.gov.tr

Metin KAYRAK/Gelir İdaresi Başkan Yrd: mkayrak@gelirler.gov.tr

Mustafa DAKIN/İVDB Başkanı: mdakin@ivdb.gov.tr

Faks numaraları

Maliye Bakanlığı: 0312 415 28 21

Gelir İdaresi Başkanlığı: 0312 302 15 53

Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Talebimiz Var; Mükellef Bilgileri Bildirimi Kaldırılsın!!!

Ayşe Hanım iyi niyetli çabanızı takdir etmekle birlikte, bu girişimden hiç bir sonuç alamayacağınızı da üzülerek söylemek zorundayım. Dua edelim de yeni bir bildirim türü çıkmasın veya Ba-Bs formları haftalık olarak verilmeye başlamasın. :-X

Diğer taraftan eğer 413 Nolu VUK Genel Tebliğinin 3568 sayılı Kanunun 2'nci maddesine aykırı olduğu düşünülüyorsa tebliğin yayım tarihinden itibaren 60 gün içerisinden iptal ve yürütmeyi durdurma istemi ile Danıştay nezdinde dava açılması gerekirdi. Bu süre geçtiğine göre hukuk yolu ile yapılabilecek bir şey de kalmadı.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Takdiriniz için teşekkür ederim.

Ama bunu bireysel olarak değerlendirmeyin. Sonuç olumlu veya olumsuz olacaksa bile bu herbirimizi teker teker ilgilendiren bir mevzuu. Gerekli hassasiyeti sizinde göstereceğinize inanıyorum.

Herkes gibi ben de bu angaryalardan memnun değilim, ancak bu durumda öncelikle yargısal yolları denemek lazım. Peki hangimiz bu genel tebliğlerin iptali için dava açtık, ben de dahil hiç kimse. Hiç kimse buna cesaret edemedi. Sonra ne zaman ki beyanname verme zamanı geldi, yumurta kapıya dayandı haklı olarak isyan ediyoruz. Ama hukuki açıdan yapacak bir şey kalmıyor.

Keşke ülkemiz demokratik standartların tam olarak oturmuş olduğu bir ülke olsaydı, o zaman hiç bir siyasi veya bürokrat 100.000 kişinin çığlığına kulağını tıkayamazdı. Onun için dememekten zarar çıkmaz, ama fazla da umutlu değilim ben.

Elbette bütün bunlar olurken pek sevgili TÜRMOB ne yapıyordu? Ben bilmiyorum ya siz?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

İnanın bende bilmiyorum ne yaptığını . Bu tebliğ ile ilgili hazırladıkları cd ve kitaplar oda aracılığı ile elimize geçti.

İlgili bilgilerin girileceği sayfalar bana göre tam bir muamma. Özellikle adres bölümü , bir link veriliyor. Açılan linkte adım adım ilerleyip adres no'yu bulacaksınız ( 10 haneli ). Bulduğunuz bu no'yu ilgili yerlere yazacaksınız ki ilerleyebilesiniz.

Nace kod'ları için zaten yorum yok.

Elektrik veya doğalgaz abone numaralarını TC Kimlik / Vergi nolarını vererek ilgili şirketlerden istemek varken bizden istemelerini zaten hiç anlamış değilim.

Cd de ya da kitapta sanki bir yerde yanlış anlamadıysam bir itiraf var.

SGK , TUİK , ÇSGB, KOSGEB, MYK, TOBB, TESK ..gibi kurumlarda farklı farklı bulunan bilgilerin toplanarak ilgili kurumların aynı bilgileri kullanabilmeleri amaçlanmış ve tabi ki bu işi yapacak cengaverler nasıl olsa hazır.

İnanın yazdıkça hem üzülüyorum hem de sinirleniyorum.

Bu arada ;

Neden bir mali müşavirlik bürosunda tüm bu işler ( bugün bir arkadaş mesajında yazmıştı kdv , muhtasar, geçici, bildirimler vs.vs.) TEK BİR ŞİFRE ile yapılmak zorunda ?

Bir kolaylığı olmalı diye düşünüyorum.

Neden bu konuda bugüne kadar bir girişim olmamıştır ? ( Varsa ,ben bilmiyorsam yazdıklarımı geri alıyorum ? )

Neden her söylenene EVET biz varız , biz yaparız denilmek zorunda kalınıyor.

İsterdim ki en azından CD de sayın başkanımız ya da bir yetkili bu konularda bizleri bilgilendirebilseydi.

Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Her çıkan tebliğe uymak gibi bir zorunluluğunuz yok. Kanuna ve alınan yetkiye aykırı bir uygulama olduğunu düşünüyorsanız vermezsiniz. VD ceza kesmeye kalkıncada yargıya başvurursunuz. Haklı çıkarsanız ceza yemezsiniz.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Bir şey çıkmaz demeden; yapılabilecek her şey yapılmalıdır, denenmelidir..

10.000 Adet mail-faks gitse herşey farklı olur kanaatindeyim..

Saygılar..

Sayın TALHAM umarım siz haklı çıkarsınız, ancak içimde bu fakslar sadece kağıt ve toner israfına yol açacak gibi bir his var. İnşallah yanılırım.

Bilgisayardan fax veya mail gönderebilirsiniz.

Şimdiye kadar üzerimeze yıkılan angaryaların en tutarsızı ve gereksizi sanırım budur.

Devletin bazı kurumlarının ihtiyaç duydukları istatistiki bilgileri bizim üzerimize yıkmaları, TÜRMOB'un buna alet olması, üstüne üstlük form için 100 tl almamız ve almayanlara disiplin cezası uygulanacağına dair mesaj göndermeleri de ayıbın üzerine bin ayıp katıyor.

Tüm meslektaşlar oturmuşlar harıl harıl elektrik doğalgaz abone numaraları arıyor, google map üzerinden mahalleleri sokakları bulmaya çalışıyor, handi odaya derneğe kayıtlı onu araştırıyorlar.

Hiç işimiz yokmuş gibi.

Ayrıca daha 100 tl ücret alabileni, bırakın almayı, müşteriye bunu söyleyebileni bile duymadım. Ciddi çalıştığınız müşterilerinizden 100 tl istemek de ayrı bir komik duruma düşürüyor, bu da cabası.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)