Konu: İnşaat arsa kat karşılığı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    30

    İnşaat arsa kat karşılığı

    Şirketimizin aktifinde kayıtlı arsayı , başka bir şirkete kat karşılığı sözleşme ile 3 ay önce verdik.Şimdi kat irtifakı kuracağız ve tapuda kat irtifakının müteaahhite ait bölümlerinin devredilmesi için müteaahite kalacak arsanın payı öncelikle müteahhite devir oluyor.Ardından müteaahhite kalacak daireler için müteaahhit adına kat irtifakı kuruluyor.Burada bu arsa devri bir teslim hükmü taşıyıp Arsa sahibi tarafından fatura kesilmesi gerekir mi ?İkinci seçenek olarak kat irtifakı tamamen arsa sahibi adına yapılıyor,bu durumda müteaahhite kalacak dairelerin satışı yapılınca buradaki vergisel yükümlülük ne şekilde olmaktadır ?Tapular arsa sahibinde görünmekte olup dairelerin satışı durumunda , faturayı kim ne zaman kesmelidir.Konu hakkında bilgi ricası ile.


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: İnşaat arsa kat karşılığı

    Sorunuzun cevabı için 60 Nolu KDV Sirkülerinin 3..6.5.2 maddesine bakalım;

    "3.6.5.2. Arsa karşılığı inşaat işlerinde iki ayrı teslim (birincisi arsa sahibinin müteahhide arsa teslimi, ikincisi müteahhidin arsa sahibine konut teslimi) söz konusudur. Dolayısıyla, bu kapsamdaki işlemler teslim mahiyetinde olduğundan kat karşılığı inşaat işlerinde konut yapı kooperatiflerine ifa edilen bir inşaat taahhüt işinden söz edilemez."

    Buna göre yapmanız gereken şu, kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalandığı anda KDV Kanunu md.27 uyarınca emsal bedel üzerinden KDV hesaplamanız, inşaat bitip yüklenici size bağımısız bölümleri teslim ettiğinde bu sefer de yüklenicinin emsal bedel üzerinden size fatura kesip KDV hesaplaması gerekir emsal bedel üzerinden.

    Başka alternatif yok, bunun aksine yaptığınız her türlü uygulama mevzuata aykırı olacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kat Karşılığı İnşaat İşinde Arsa Sahibine Fatura Kesilir mi?
    Konu Sahibi alierdem1983 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 10.Aralık.2012, 16:04
  2. Arsa Karşılığı İnşaat İşlerinde KDV Uygulaması
    Konu Sahibi ebru şener Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Ekim.2011, 11:04
  3. Kat Karşılığı İnşaat işlerinde arsa sahibinin GMSİ
    Konu Sahibi SONra Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Mart.2011, 14:26
  4. İnşaat Karşılığı Arsa Kiralama
    Konu Sahibi engat Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Ağustos.2007, 13:21
  5. Arsa Karşılığı İnşaat Yapım Sözleşmesi
    Konu Sahibi rıza özbek Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2006, 16:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35