kamu işçi maaş

Konu: Şirkete Kayıtlı Olmayan Bir Araç İçin Benzinin Gider Yazılması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    85

    Şirkete Kayıtlı Olmayan Bir Araç İçin Benzinin Gider Yazılması

    merhaba,
    şirket müdürümüz kendi şahsi aracını ulaşım için kullanmakta ve benzin fişlerini masraf etmekte.
    bu masrafları gider yazabiliyor muyuz?

    şirkete kayıtlı olmayan aracın benzin fişini kullanamayız diye biliyordum ben.
    fakat müdür olduğu için çok fazla üzerinde durmadım.
    bu tip diğer tüm giderlere ait yazar kasa fişleri de mevcut.

    SMMM

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    1.478

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması

    Ne kiralama sözleşmesi nede aktifte kayıtlı araç yok ise ve o benzini kullanabileceğiniz (jeneratör vs) başka bir şey yok ise gider yazamazsınız.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

  3. #3
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması

    GVK md.40/5'e göre taşıtın giderini ancak aktife kayıtlı olması veya kiralama yoluyla elde edilmesi durumunda dikkate alabilirsiniz. Bu nedenle söz konusu akaryakıt giderlerini, gider olarak dikkate almanız mümkün değildir.

    Ayrıca sayın G705'in söylediğinin aksine o benzini kullanabileceğiniz jenaratör hatta başka bir benzinli motorlu araç olsa da gider yazamazsınız. Çünkü akaryakıt istasyonlarının kullandığı ödeme kaydedici cihazların ürettiği fişlerde araç plakası da yazmaktadır ve fişlerde yazan araç aktife kayıtlı veya kiralanmış değil.

    58 Nolu Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğ madde 1-c;

    "c) Yapılan akaryakıt satışlarıyla ilgili bilgiler ödeme kaydedici cihaz hafızasına otomatik olarak kaydedilecektir. Hafızaya kaydedilen bilgiler, akaryakıt verme işleminin sonunda ödeme kaydedici cihazdan yine otomatik olarak çıkacak fişler ile belgelendirilecektir. Bu fişler 3100 sayılı Kanunla ilgili 7 Seri No.lu Genel Tebliğin (3) "B" bölümünde sayılan bilgilere (akaryakıtın cinsi, miktarı, tutarı vb.) ilaveten, akaryakıt verilen taşıtın plaka numarasını da ihtiva edecektir. Plaka numarası, fiş üzerinde "tarih, fiş no ve saat" ibarelerinin altında, tek satır halinde, büyük harflerle (kalın yazılımlı) veya değişik renklerde gösterilecek, plaka numarasının unsurları olan İl trafik kod numarası, harf grubu ve numara grubu birbirinden ayırdedilmiş bir şekilde yazılacaktır (Örneğin; 06 LCV 01 gibi)."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    85

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması


    peki bu masrafları giderleştirmenin bir yolu yok mu?
    direk 689 kkeg mi atılmalı?

    SMMM

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması

    Ya KKEG olarak dikkate alacaksınız, ya da muhasebe kayıtlarına hiç yansıtmayacaksınız. Veya müdürün taşıtını şirket kiralasın. Ayrıca bir hatırlatma KDV Kanunu md.30/d'ye göre bu giderlere ilişkin ödenen KDV'leri de İndirilecek KDV olarak değil KKEG olarak dikkate almanız gerekmektedir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    85

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması


    Kiralık araç var onun için fakat şehirler arası gidip geldiği için istanbul dışına çıktığında uçaktan inip kendi aracını kullanıyor diyebilirim.
    bu durumda aracına koyduğu benzin fişinin bedelini de şirketten almak üzere masraf formu altında bize vermekte.
    harcırah olarak yansıtma durumumuz olamaz mı?
    yurtdışına seyehate çıkan bir müdürümüz için günlük belirli bir miktar harcırah veriliyor ve onu belgelemiyor.
    bu yöntem olamaz mı?
    SMMM

  7. #7
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması

    Bakın bu yöntem olabilir, gündelik gider karşılığı olarak bir ödeme yaparsınız,bordro da gösterirsiniz,müdür de bunu benzin alarak harcar ama size her hangi bir belge getirmez. Üstelik GVK md.24/2'ye göre yurtiçi gündelik tutarına kadar olan kısmı da ücret olarak gelir vergisinden istisna. 2012 yılı için bu tutar 43.50.-TL günlük.

    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması

    Harcırah olabilmesi için "seyahat" olmalıdır. Kanıtlayabilriseniz olur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması

    Alıntı qcazz Nickli Üyeden Alıntı
    Kiralık araç var onun için fakat şehirler arası gidip geldiği için istanbul dışına çıktığında uçaktan inip kendi aracını kullanıyor diyebilirim.
    Nizam Bey sorudan benim anladığım kadarıyla şehir dışına bir seyahat yapılıyor.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  10. #10
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Şirkete kayıtlı olmayan bir araç için benzinin gider yazılması

    Bende öyle anladım ama bu düzenli ve işin gereği olmalıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şahsıma Ve Şirketime Kayıtlı Olmayan Aracın Masraflarını Gider Göstermek
    Konu Sahibi uka292003 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Mart.2015, 09:01
  2. Kiralık Araç İçin Ödenen MTV Gider Yazılır mı ?
    Konu Sahibi Ayşe Gültekin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2014, 16:52
  3. Yıl sonunda kredi ile araç alımına ait faizin gider yazılması?
    Konu Sahibi YILMAZCELIK57 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Mayıs.2011, 15:36
  4. Araç Alımlarındaki Ötv nin Gider Yazılması
    Konu Sahibi armagan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Şubat.2008, 10:35
  5. Aktife Kayıtlı Olmayan Araç Gideri
    Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 33
    Son Mesaj : 13.Nisan.2007, 13:43

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36