Konu: Üst üste beyanname vermeme tasfiye sebebi midir?

Üst üste beyanname vermeme tasfiye sebebi midir?

Merhabalar.

Muhasebecimle olan bir iletişim sorunundan dolayı 2008 yılında 8 defa üst üste beyanname verilmemiş. 2009 yılında ise arasıra bazı aylar verilmemiş. 2010-2011 ve 2012 de tum beyannameler verilmiş.
    Yanlız bu verilmeyen beyannamelerden dolayı bana 40 bın TL uzeri vergi ziyai cezası çıkmış. Oysaki bu şirketimin hiçbir faaliyeti yok. Yani 2005 ten itibaren hep boş beyanname veriyoruz.Ayrıca 2007 den itibaren şirketin kapatılması talimatını muhasebecime vermiştim ve yurtdışında da yaşadığım için bugüne kadar kapalı biliyordum. TR ye döndükten sonra 2011 aralık ve 2012 ocak şubat aylarında şirketin diğer ortağına çanta dolusu tebliğ zarfları imzalatılıp teslim edilmiş, o da ben TR ye dönünce bana verdi ve böylece haberim oldu. Şuanda ne uzlaşı, ne vergi barışı hatta mahkeme gibi tüm süreçleri geçirmişiz.
    Ama ortada bir haksızlık var ve aylık 1600 tl den ciddi bir borç bana çıkmış. Muhasebecim de bunu ödeyecek durumda değil, ve bir çözüm bulacak kapasitede değil.

Çözüm yolu araştırıken 3 defa üst üste bayanname verilmediği zaman şirketin re'sen feshi olduğuna dair bir yasa olduğunu duydum. Böyle bir yasa olduğunu bilen var mı, varsa tarih ve sayısını verebilirmisiniz?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Üst üste beyanname vermeme tasfiye sebebi midir?

Selamlar
    Re'sen terk işlemi vuk 160.maddede belirtilmiştir.
    İŞİ BIRAKMANIN BİLDİRİLMESİ:
    153 üncü Maddede yazılı mükelleflerden işi bırakanlar, keyfiyeti vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar.

(Mülga fıkra : 22/07/1998 - 4369/82 md.)

(Ek fıkra: 22/07/1998 - 4369/3 md.;Değişik fıkra: 16/07/2004 - 5228 S.K./6.mad) *1* İşi bırakma bildiriminde bulunmayan bir mükellefin işi bıraktığının tespit edilmesi veya yapılan araştırma ve yoklamalar sonucunda bilinen adreslerinde bulunamaması ve başka bir adreste faaliyetine devam ettiğine dair bilgi edinilememesi veya başkaca bir ticarî, ziraî ve meslekî faaliyeti olmadığı halde münhasıran sahte belge düzenlemek amacıyla mükellefiyet tesis ettirdiğinin vergi incelemesine yetkili olanlarca düzenlenen rapor ile tespit edilmesi ve mükellefiyet kaydının devamına gerek görülmediğinin raporda belirtilmesi halinde, mükellef (matrahlı veya matrahsız beyanname verenler dahil) işi bırakmış addolunur ve mükellefiyet kaydı vergi dairesince terkin edilir. Bu durum, ilgili kamu kurum ve kuruluşu ile kamu kurumu niteliğindeki meslek üst kuruluşuna da bildirilir.

(Ek fıkra: 16/07/2004 - 5228 S.K./6.mad) Mükellefiyet kaydının terkin edilmesi, mükellefin işi bırakmasından önceki döneme ilişkin yükümlülüklerini ortadan kaldırmayacağı gibi bu tarihten sonra faaliyette bulunduğunun tespiti halinde bu dönemlere ilişkin vergilendirmeye ve sahte belge düzenleme fiilini işleyenler hakkında kovuşturma yapılmasına ve ceza uygulanmasına da engel teşkil etmez.

(Ek fıkra: 16/07/2004 - 5228 S.K./6.mad) Bu madde kapsamında mükellefiyet kayıtları terkin edilenlerin kimlik bilgileri ile bunların bastırmış veya tasdik ettirmiş oldukları belgeler ve kullanmış oldukları ödeme kaydedici cihazlara ilişkin bilgiler Maliye Bakanlığınca belirlenecek araçlarla duyurulur.

(Ek fıkra: 16/07/2004 - 5228 S.K./6.mad) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usulleri belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Beyanname vermemekten dolayı fesih gibi bir duruma hiç şahit olmadım.Re'sen fesih işlemi genelde beyanname vermemekten değil de adreste bulunamamaktan,tebligatın yapılamamasından vs.olabilir ve öncelikle durum yoklama ile tesbit edilir.

Şu anda firmanızın re'sen terk yapıldığını zannetmiyorum -ki bunu daireden de teyit etmeniz gerekir.
    Verilmeyen beyanlarınız için takdire sevkedilmişsinizdir.Takdir tebliğleri gönderilmişse 1 aylık kanuni süreyi de kaçırmışsınız anlaşılan.Yani uzlaşma ve vergi mahkemesi yolu kapanmış.Bu durumda çıkan cezaya katlanmaktan başka bir yolda görünmüyor maalesef.
    Tabiki burada şirketinizin kapatılması konusunda hem sizin hemde muhasebecinizin hataları olmuş. Siz,talimat vererek tasfiyeye başlamasını istemişsiniz ama sonradan takip etmemişsiniz anlaşılan. Belki muhasebecinizde yurtdışında olmanız hasebiyle muhatap bulamadığından talimatı kulak arkası yapmış olabilir.Tabi bunlar varsayım.
    Ayrıca haksızlık var derken,size karşı yapılmış bir haksızlık yok.Vergi yükümlüsü olarak tabiki olayı takip etmek sizin veya ortağınızın sorumluluğundadır.Ortada büyük bir ihmalin olduğu aşikar.Gerek siz gerekse muhasebeciniz tarafından yapılmış bir ihmal bu.
    Cezanın azlığı veya çokluğu konusunda bişey söylemek mümkün değil.Adı üstünde vergi dairesinin takdirine kalmış.
    Yine ayrıca 2012 de tüm beyanları verdiğinize göre şirketiniz 2012 de de faal görünüyor.Yani re'sen terk yapılmamış.Ola ki 2012/mayısta yapılmış olsun,bu durum,2008 beyannamelerini vermek için bir engel değildir.Yani bu bir çözüm değildir.
    belge inzelemesi yapmadan,söyleyeceklerim ancak bunlar olabilir.
    Geçmiş olsun..
    Saygılar
    İçindeki çocuğu asla öldürme!..Öldürme ki,her düştüğünde ACIMADI Kİ,diyebilesin.
    SMMM Tahsin Kurt (İst.)

Cok tesekkur ederim aciklamalariniz icin oncelikle..
    Sirket sadece beyanname vermediginden degil zaten halihazirda bir yerde ve adreste degil. Yani 2005 ten itibaren adressizdir. Teblig zarflari da ortagimin evine teslim edilmis.
    Ihmallerle ilgili de aynen belirtiginiz sekilde olmus zaten.

Haksizlik konusuna gelince, ben sunu demek istedim. Sirket zaten yillardir bos beyanname veriyor, yani en ufak bir faalieyti yok. Beyanname verse ne vermese ne.Bu bos beyanname verilmedigi icin 1600 tl vergi cezasi olur mu? Suanda 58 tl oldugunu duydum. 2008 de niye o kadar yuksek simdi niye bu kadar dusuk. Ihmal veya unutkanlik olabilir ama sonucta zaten matrahsiz beyannamedir. Bir vegi kacirma sozkonusu olsaydi vergi dairesi hakli. Ayrica vergi dairesi 8 ay ust uste beyanname vermiyen mukellefini hic mi kontrol etmez, bu adam oldu mu kaldi mi? yerindemidir degilmidir hicmi bakmaz. Ordaki calisan gorevini yapmadigi zaman ona ceza yok ama bir mukellefin basina bisey gelmisse bastir cezayi. Bu konu adil degil ve Dunyada bir baska bir ornegi yok. Mahkemeye de veremiyoruz nasil istir anlamadim.Avrupa insan haklarina mi gideyim ne yapayim sasirip kaldim.

Yine de aciklamlariniz icin cok tesekkurler, fikir oldu en azindan. Sirket adresinde olmadigi icin en azindan bu konuda zorlamaya calisiriz.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sayın Formdaşım

Kusura bakmayın ama suçun tamamı ve büyüğü sizde kimsede değil.Bir işyeri açıyorsunuz takipçisi değilsiniz.Allah aşkına yurtdışına çıktıktan sonra kaç kere muhasebecinizi arayıp şirketinizin durumunu sormuşsunuzdur.Ban göre hiç !
    Vergi Dairesine gelince vergi dairesi 8 ay ust uste beyanname vermiyen mukellefini hic mi kontrol etmez, bu adam oldu mu kaldi mi? diyorsunuz.Arkasından 2009 yılında ise arasıra bazı aylar verilmemiş. 2010-2011 ve 2012 de tum beyannameler verilmiş. diyorsunuz.Şimdi bu durumda Vergi Dairesi ne yapsın siz 2008 yılında 8 ay beyanname vermemişsiniz 2009,2010,2011,2012 bütün beyannameler verilmiş.Ben vergi Dairesinin yerinde olsam duruma bakar 2008 yılında beyanname verilmemiş diğer yıllar verilmişse bir ''Unutkanlık'' olduğunu söylerim.Tabi bu hata sadece sizin değil Muhasebecinizde hatalı ama hatanın büyüğü sizde.Siz basiretli bir iş adamı gibi hareket edip arka bahçeniz olan muhasebeyi sağlama alacaktınız.Hiç mi çevrenizden de duymadınız ''Yarım doktor candan Yarım Muhasebeci maldan eder''

Eğer bu yazdıklarımla sizi kırdıysam özür dilerim.

Sayin Ferhat bey,

Tamam beni sucluyorsunuz ama ben ne yapayim. Yurtdisina cikmadan muhasebecime sirketin kapanisini vermesini istemistim. Muhasebecimin de basina o donem birsuru olay gelmis. Hanimi vefat etmis, oglu askerlik yuzunden hapse dusmus, kendisi de per perisan zaten. Kendisi kapanisi verdigini zannettigi icin bir sure beyanname vermemis. Insanin basina hersey gelebilir, bugun onun basina yarin benim basima oburgun sizin basiniza gelebilir. Yani burda vergi dairesinin sirektin faaliyet yapmadigini bilip, adres yoklamalarinda yerinde olmadigini tesbit edip serhen kapatmasi gerekmezmiydi? 5-6 yildir hicbir ticari hareketi olamayan ustelik beyannameleri de verilmeyen sirket hicmi incelenmez.
    Yazdiklariniza kirilmadim, elestrilerinizde hakli olabilirsiniz. Ama ben suanda cozum arayisindayim. Olan olmus artik, varsa bir oneriniz paylasabilirsiniz. Yoksa istediginiz kadar elestirin sorun cozulmez. Sonucta insanlik hali herkesin basina gelebilir, devlet bu tur durumlarda bir cozum yolu gelistirmis olmali. Aksi takdirde vatandasini ezdirir ve mukellefine ceza bastirarak ticaretin disina iter. Sonra vergi memuru maasini almak icin vergi tahsil edecek esnaf bulamaz.Bu sadece bir vatandasin sorunu degil Turkiyenin ayibidir.Ceza az olsa neyse der odemeye calisirim adam oldurene bu ceza verilmiyor ya, nerden bulayim 42000 tl yi odeyeyim.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Formdaşım

Daha öncede yazdığım gibi amacı sizi kırmak değil.Muhasebecinin başına gelenler Türk Filmi gibi ben pek inanmadım hatta inanmıyorum.Evet bu senin değil hatta kimsenin ayıbı değil TÜRKİYENİN ayıbı Neden mi ? Zamanında bu mesleğe devlet gereken özeni göstermedi.Mediven altı müşavirler türedi sonrada bizlere sanki biz jandarma yada polis veya devletin bir elemanıymışız gibi bunları biliyorsanız şikayet edin dendi.Devlet hiç bir şeyden anlamayan ilkokul, ortaokul mezunu olupda Vergi Dairesinde çalışan odacılara,çaycılara Ruhsat dağıttı.Pırıl pırıl üniversite gençleri sokakta dolaşırken

hatta kendini SANATÇI zanneden bazı şerefsizler bizleri oynadıkları filmlerde ''Tİ'' ye aldılar.Fakat onlarda Vergi kaçakçılığından yargılanmaya başlayınca bizim önemimizi anlayıp hakim karşısında ağladılar.İşverenler muhasebeci için nedir,ne yapıyorlar ki diyenler bu gün devletle borçlarını nasıl ödeyeceklerinin hesabını yapıyorlar

Bu lafım muhasebecinize isterseniz söyleyin alınsın.Eğer bu meslekle ilgileniyorsanız bilirsiniz STAJYER arkadaşlarımıza DENETİM mesleğinde şunu öğretirler.Meslek mensubu için ''MESLEKİ ÖZEN VE DİKKAT'' VE AHLAK herhalde oda Ruhsatını daha önceden alanlardan onun için bunların anlamını bilmez.Zaten bilse başınıza bu gelmezdi

Tabi benim sözüm Mesleğini düzgün yapmayanlarla ilgili Mesleğini Düzgün yapanlara Mesleğine saygı duyanlara sözüm olamaz.Bazen bende karşılaşıyorum para alamadıkları tahsilat yapamadıkları için mesleğini iyi yapmayanlara kızıyorum para alamayabilirsin ama sen mesleğine saygı duyuyorsan onu yap sonra tahsilat yapamadığın için defteri bırak ama yarım yamalak iş yapma banada bazen parasını alamadığı için başka bir muhasebeciden iş geliyor ama adam işini 4/4'lük yapmış muhasebe kayıtları mükemmel adam bi de klasörün başına bilgilendirme formu koymuş bize kolaylık olsun diye bizde arıyoruz teşekkür ediyoruz. Bu meslek böyle saygınlık kazanır.Çürük elmalar ayıklanacak

Yine söylüyorum hata sizde siz işinizi takip edecektiniz o sorumluluğu başkasına yükleyipte ben yurtdışındaydım Vergi Dairesi niye aramamış ,sormamış öldüm mü , kaldım mı bakmamış allah aşkına böyle şey olur mu ? Vergi Dairesi kaç tane mükellefle böyle ilgilenecek.Zaten onlar kendi işlerini doğru dürüst bilmiyorlar ,yapamıyorlar onların işi ancak dışardan mükellef bulup anlaşmalı Mali Müşavirlere iş paslamakla geçiyor ama yakında onlarında ocağına incir ağacı dikiyorum.Temmuzdan sonra çalışma başlatıyorum yakında duyarsınız.Dedimya ''ÇÜRÜKLER AYIKLANACAK''

Çözüm Önerime gelince onuda yarın yazacağım şimdi misafirlerim geldi

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    Şimdi konuyu,muhasebenin önemine,Türkiye de ki yerine vs.getirirsek hem konu amacından çıkar,hemde bu yaklaşımla bir yere varamayız.
    Fakat sayın garip34'ün yanlış bildiği ve yorumladığı bir hususu düzeltmem veya biraz detaylandırmam lazım.Belki bir nebze mali idareye karşı görüşünüz değişebilir. (amacımız değiştirmekte değil elbette)
    Basit anlatmaya çalışacağım.
    Ülkemizde vergi ve ceza hesaplama kabaca 2 şekilde uygulanır.
    1- Mükellefin beyanı
    2- Dairenin tesbiti.

Vergi hesaplamada ana kural "mükellefin beyanı esastır" kuralıdır.Yani siz ne beyan ederseniz daire onu alır. hesabıda onun üzerinden yapar.Eğer Siz beyan etmez veya beyanı vermezseniz,dairenin de tesbit etme şansı yoksa (genelde) en üst limit baz alınarak hesaplama yapar.En ağır vergi ve ceza da bu hallerde gelir.Çünkü burda mükellefe en ağır cezalandırma yöntemi uygulanır.Bununda bilindik yöntemi takdire sevk işlemidir.

Verilmemiş bir beyannameyi en az hasarla vermenin yöntemi, daireden önce durumu sizin farkedip "kendi isteğinizle" hemen vermektir.
    Eğer daire sizden önce farkeder ve bu eksikliğide tutanağa bağlarsa,ve bundan sonra sizden beyanı isterse cezası daha ağır olacaktır.Tabi birde beyanlarda matrah tesbit veya takdir edilirse "kaçakçılık" cezası olarak ta bu ceza 3'e katlanabilir.
    2.yorumunuzda belirttiğiniz 2008 de 1.600 lira da şimdi neden 58 lira.. Çünkü şimdiki beyanların verilmediği daire tarafından henüz takdire bağlanmamıştır veya henüz tesbit edilmemiş olabilir..Kendi isteğinizle düzeltme yapmışsınızdır ve ondan rakam düşmüştür..Ayrıca boş beyan vermişsinizdir.Yani kendinize vergi çıkarmamışsınızdır.(büyük ihtimalle)
    Bakınız verilmemiş bir beyanname daire tarafından tesbit edilirse (yani takdire sevk) en basitinden
    gelebilecek vergi ve cezalar neler olur..

1- Daire tarafından matrah tayin edilir.
    Geçmiş veya sonraki beyannameler boşmuş,firma faaliyetsizmiş vs.bunlar dairenin kararını etkilemez.Ticaret Sektörüne göre ve daire müdürünün inisiyatifine göre belli bir matrah tayin edilir. Vergi dairesi takdire sevkte hiçbir zaman sıfır matrah kullanmaz.
    2- Bu matrah üzerinden de (sanki gerçekte bu kadar satış varmış gibi) bağlı bulunduğunuz kdv oranından da kdv salınır.Genelde %18 dir..(Yukarıda değindiğim en üst limit olayı)
    3- Çıkan kdv rakamına günümüze kadar olan gecikme faizi üzerine eklenir.
    4- Bu kdv nin geç tahsili mali idarenin vergi zararına sebep olduğu için bir o kadarda veya yarısı kadar da vergi ziyaı cezası kesilir.
    4- İnternetten beyanname verme zorunluluğu gereği birde bu beyan internetten verilmediği için ayrıca uzulsüzlük cezası kesilir.

Verilmemiş 8 adet beyandan bahsediyorsunuz.Mesele sadece bu 8 beyandan ibaret mi acaba..
    Basitçe hesaplayalım..8 tane kdv beyanı , muhtasarın 3 aylık olduğunu farzedersek 3 tane muhtasar beyanı, 3 tane geçici vergi beyanı. 8 tane BA beyanı,8 tane BS beyanı, (belki) kurumlar beyanı.. Kaç etti ? Ben saymadım...

Kısaca sayın garip34,mağdursunuz kabul,isyanınızda da haklısınız ona da amenna,fakat kazın ayağı maalesef hiçte düşündüğünüz gibi değil..Ülkemizde vergi sisteminin ne şekilde işlediğini gerçekten bilen birilerini bulup yolunuza onlarla devam etmenizi öneririm.
    Muhasebecinizin başına neler geldiği ne maliyenin ne de bir başkasının derdidir.Hatta sizin derdiniz bile olmamalıdır.Anlattıklarınızın doğru olup olamayacağı konusunda yorum yapamam.Ama ne olursa olsun,sorumluluk sahibi bir meslek mensubu ve bir iş sahibi bir şekilde hareket eder,işleri bu aşamaya getirmezdi.

Saygılar.
    İçindeki çocuğu asla öldürme!..Öldürme ki,her düştüğünde ACIMADI Kİ,diyebilesin.
    SMMM Tahsin Kurt (İst.)

Sayin Ferhat, ve sayin twolf..

Aciklamalariniz ve duyarliliginiz icin cok tesekkur ederim. Hicdegilse yuregime bir su serptiniz. En azindan ulkemizde duyarli insanlari gormek insani rahatlatiyor.
    Muhasebecim aynen bahsetmis oldugunuz gibi eski sistemle muhasebecilik yetkisi almis. Cunku 30 yildir tanidigim bir muhasebeci. Yeni yasa ve mevzuatlari bilmez, isini duzgun yapmaz yani. Bulundugum ilcede baska alternatif de pek yoktu. Ayrica ben zaten dogru duzgun faaliyet yapmadigim icin bunun coksey yapmasina gerek yoktu. Sadece bir beyanname vericekti onu da vermemis, vermedigi gibi bahsetmis oldugunuz gibi vergi dairesinden once farkedip pismanlik beyannamesini de vermemis. Sirketin kapanisini ver demistim onu da yapmamis. Yani bunun akli gitmis. bunun basina gelenler gercektir ama dediginiz gibi ne olursa olsun bu kadar ihmal kabul edilemez. 1-2 ay olur da bu kadari olmaz. Parasal acidan bir sorun yok cunku ben 2005 ten 2008 e kadar yillik oduyordum, 2009 da da alacagim kalmis diyerek yakinlarimdan almis. 2010 ve 2011 de de bizden herhangi bir para almadigi halde tum beyannameleri vermis. Yani paralarini aldigi yillarin beyannamelerini vermemis almadigi yillari vermis. Kisacasi para sorunundan dolayi beyanname vermemis, kendi kendisi vermemis. Onu mahkemeye verip borcu ona rucu etsem de maddi durumu olmadigi icin alamam. Kavga dovus de yapsam bir yere varamam. Bu tur kisilerin muhasebe lisansi alinmasi lazim aslinda, alinmadigi zaman vatandas da muhasebeci saniyor.
    Ben niye takip etmedim konusuna gelince, yurtdisindan nasil takip edecegimi bilmiyordum, muhasebeciyi arayip kapattiniz mi diye sorsam ne degisecekti. Ben zaten cikmadan once tum vergi borclarimi sifirladim oyle ciktim. O yuzden vergi borcum varmi yokmu da sormayacaktim. Anlayacaginiz siz de benim yerimde olsaydiniz inanin ayni durum olacakti.

Sonuc olarak magdur olan ben oldum.

2 tane universite okudugum halde Ulkemde is bulamadigim icin sermayesiz bir sekilde is kurmak istedim ama malesef tum ciromu sirketin sabit giderlerine harcadim yine yetmedi. Bu yuzden sirketi kapatim yurtdisina ciktim.Geri dondugumde yine vergi belasi pesimi birakmadi gordugunuz gibi. Vergi olsa neyse, sonucta is yaptigim icin vergisini oderdim, ama yok yere ceza cikmis.

Eskiden de boyle bir ceza odemistim. Sermaye yukseltmesinden dolayi damga vergisi odenmedigini bildigimizden sermayeyi yukselttik, sonradan ogrendik ki biz sermayeyi yukseltmeden 1 ay once yeni yasa cikmis.Damga vergisi aliniyor. Sonra 600 tl lik asil damgavergisine 4200 tl de vergi ziyai cezasi kestiler, onun beyannamesini vermedigimiz icin. Bu cezayi da ilcedeki diger merdivenalti muhasebeci sayesinde yedim. Zaten O muhasebeciden biktigim icin defterleri bu muhasebeciye verdim. Ben bu vergiye da zamaninda itiraz etmistim, hatta mahkemeye vermistim. O donem vergi dairesindeki bir memur bana gelip dedi ki `bak vergi affi cikti, bunu imzala vergin hem dusuyor hem de taksitleniyor, hicdegilse mahkemeyi kaybetsen de burdan faydalanirsin` deyip beni ikna etmisti. Ben de onu imzaladigim icin sonra mahkemeyi kaybettim. Cunku mahkeme de `vergi barisindan faydalanmak icin dilekce vermek demek bu vergiyi kabul etmek demektir` diye bir karar vermisti. Sonra vergi borcum biranda 12 bin tl ye cikti, birkac ayda odeyemeyince 25 bine cikti. Sonra o donemde yurtdisinda guzel bir is yakaladigim icin yurtdisina cikmak istedim, borcum oldugundan dolayi cikamadim. 1.5 yil sonra bazi isler yapip kazandiklarimla vergi borcunu kapattim da oyle cikabildim ama cikincaya kadar o iyi firsatlar tamamen bitmisti, o yuzden yurtdisinda cok zorlandim. Yani bu olay vergi dairesinin hayatima malolmus 2. ci goludur.

Eger bu sorunu da cozemezsem, yurtdisina cikacam ve bir daha geri donmeyecem. Hatta vatandasliktan da cikacam. Cocuklarimi ecnebilerin icinde buyutsem daha karliyim. En azindan orda gercekten kim suc islemisse, kim gorevini yapmamissa sadece ona ceza kesiyorlar, suc islemeyene ceza kesmiyorlar.

Selamlar..

Ferhat bey,

Az once yazamayi unuttum. Eger bir cozum yolu biliyorsaniz lutfen bilgilendirin. Gercekten cok zor durumdayim.
    Psikolojim bozulacak artik. Yani birsey yapamiyorum. Mahkeme yolu dahi kapanmis. Devlet bir af cikarmis onu da kacirmisiz, gecen gun tekrar af cikti ama daha once aftan faydalanip da taksidini odemeyene cikarmis. Benim anlamadigim, bunu cikarirken taksidini odemeyene tekrar firsat veriyorsun da neden bu af olayini kacirmis kisilere bir firsat daha vermiyorsun.
    Kisacasi biz muhasebeciyi de suclasak, mukellefi de suclasak asil sorunu maliye yasatiyor. Cezalari cok agir, makul ve odenebilir bir rakam olsa, lanet olsun der gidip oderim. 5 yil gurbet elde disim tirnagimla kazandigimi getirip TR de bir ancak ucuz bir ev aldim simdi ona da haciz gelecek. Bu durumu bilseydim onu da almayacaktim. Turkiye ekonomisi duzelmis dediler, hersey degismis dediler oyle geri dondum. Bilseydim ayni oldugunu hic donmezdim. Issizlik yine ayni, yasalar yine carpik. Degisen hicbirsey yok. Reel sektor de eskisi gibi cansiz. Kisacasi cok pisman oldum.
    O yuzden diyorum bu sorunumu acilen halledip ekmegime bakmaliyim yoksa duzenim alt ust olacak.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)