cfo-bmi

Konu: Resen terk durumundayım, kestiğim fatura var. Ne yapmalıyım ?

Resen terk durumundayım, kestiğim fatura var. Ne yapmalıyım ?

Merhaba,

Bir limited şirket sahibiyim. İşlerin kötü gitmesinden dolayı, kiraladığım mekandan ayrılıp elimdeki işleri bitirene kadar evden devam ediyordum.
    Bilgisayar sistemleri üzerine çalışıp kurumsal destek verdiğimden dolayı hiç bir müşterim bana gelmiyor, ben müşteriye gittiğim için bir sıkıntı da olmuyordu. Ancak 24 Mart 2012 tarihinde mali müşavir arkadaşım internetten beyanneme veremediğini söylediğinde 30 Mart tarihinde vergi dairesine gittim ve resen terk yapıldığını öğrendim.
    zaten şirketi 2-3 ay içerisinde tasfiye edeceğimi söyleyince kapanış evraklarınızla gelin, o tarihten itibaren açarız demişlerdi. Ben yinede durumumu anlatan bir dilekçeyi aynı gün yazıp vergi dairesine verdim.
    Bunun üzerine ben yoluma devam ettim ve Şubat ayındaki 2 faturamı bildiremedim. Mart ayında 1, Nisan ayında da 2 fatura daha kestim. Bugün kapanış için gerekenleri malimüşavir arkadaşımla konuşurken her ay için yaklaşık 4-5 bin tl civarında ceza çıkacağını öğrendim.
    Mali müşavirimin bana önerdiği yol,
    "Adres değişikliğini yapıp başvuralım. Ceza mutlaka gelecek. Bu cezaya resen terkten dolayı beyanname veremediğimiz için önce vergi dairesine, kabul etmezse vergi mahkemelerine başvuracağız. Her ay üzenli olarak beyanneme göndermeye çalışıp gönderemediğimiz zaten ekranda da görünüyor. Kazanma olasılığımız yüksek." diyor.
    Kazanama ihtimali bile uykularımı kaçırıyor. Bu durumda ceza iptal olurmu, yada başka bir yolu varmıdır ?
    Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.

Saygı ve sevgilerimle.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Resen terk durumundayım, kestiğim fatura var. Ne yapmalıyım ?

Selamlar
    Mali müşavirinizin mahkemeyi kazanma ihtimali mazereti açıkcası komik..."ben vermeye çalıştım ama sistem almadı ne yapalım?" böyle bir mazeret olur mu?Kapanmış bir işyeri için bende beyanname göndermeye çalışayım..Sistem almıyor,kabahatim yok diyeyim..Siz buna inanıyor musunuz?
    Bu bir...
    İkincisi..kapalı olduğunuz dönemlerde kestiğiniz tüm faturalar geçersizdir.faturayı alan kişiler de bunları gider ve indirim konusu yapmışlarsa kayıtlardan çıkaracak ve kdv'lere düzeltme vereceklerdir. Aksi halde "sahte fatura düzenleyen" gruba dahil edilirsiniz ki,sizin için hiç iyi olmaz.
    Dilekçeyi yazıp verdiniz,yeni adres belirttiniz mi..maliye o adrese gelip yaniden tesbitte bulundu mu? vergi dairesinden tekrar açılışınız yapıldı mı? Bunları takip etmeden ve okeylerini almadan ve beyan veremediğiniz halde tekrar fatura kesmeye devam etmişsiniz ve sağolsun müşaviriniz de "dur be kardeşim ne yapıyorsun" dememiş.
    Daireyle görüşün,geriye dönük açılış yapmazlarsa ki bana göre yapmazlar.(çünkü o tarihlerde ortada faaliyette olunduğuna dair bir tesbit yok,sadece kesilmiş faturalar var) yukarıda değindiğim gibi kestiğiniz faturalar geçersizdir.Alıcılar düzeltme yapmak zorunda kalacaklardır.

Bakınız benzer bir olay şöyle başıma geldi.
    Eylül 2011 de bir mükellefim re'sen kapanmış.(Yerinde bulunamamaktan) Adres taşıma yeni yer bulmaz vs.derken tarih şubat ayına geldi.fakat ekim-şubat arası firmada hiç faaliyet yaptırmadım. fatura dahi aldırıp kestirmedim..smmm makbuzlarımızı bile kesmedik.Ta ki yeni adrese taşındılar,vergi dairesine açıklayıcı bir dilekçe yazdım.Bende açılışı geriye dönük yapacaklarını ve verilmeyen beyanlardan ötürü 5-10 bin lira ceza geleceğini sanıyordum.Müdür yardımcısı ile görüştüm.KAPALI OLDUĞU DÖNEMLERDE FAALİYET OLMADIĞI İÇİN sizin firmanızı tekrar şubatta açalım.Dolayısıyla verilmeyen beyanlardan kurtulursunuz,şubatta tekrar beyan vermeye başlarsınız tavsiyesi aldım.Nitekim o şekilde yapıp firmayı kurtardık.
    Sizde de aynı mantık var fakat,sizde kesilmiş faturalar yani faaliyet var.geriye dönük firmanızı açma ihtimalleri çok zayıf,yeni tarihli açarlarsa da kestiğiniz faturalar haliyle geçersiz olacak..
    İnşallah anlatabilmişimdir.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Selamlar
    Mali müşavirinizin mahkemeyi kazanma ihtimali mazereti açıkcası komik..."ben vermeye çalıştım ama sistem almadı ne yapalım?" böyle bir mazeret olur mu?Kapanmış bir işyeri için bende beyanname göndermeye çalışayım..Sistem almıyor,kabahatim yok diyeyim..Siz buna inanıyor musunuz?
    Bu bir...
    İkincisi..kapalı olduğunuz dönemlerde kestiğiniz tüm faturalar geçersizdir.faturayı alan kişiler de bunları gider ve indirim konusu yapmışlarsa kayıtlardan çıkaracak ve kdv'lere düzeltme vereceklerdir. Aksi halde "sahte fatura düzenleyen" gruba dahil edilirsiniz ki,sizin için hiç iyi olmaz.
    Dilekçeyi yazıp verdiniz,yeni adres belirttiniz mi..maliye o adrese gelip yaniden tesbitte bulundu mu? vergi dairesinden tekrar açılışınız yapıldı mı? Bunları takip etmeden ve okeylerini almadan ve beyan veremediğiniz halde tekrar fatura kesmeye devam etmişsiniz ve sağolsun müşaviriniz de "dur be kardeşim ne yapıyorsun" dememiş.
    Daireyle görüşün,geriye dönük açılış yapmazlarsa ki bana göre yapmazlar.(çünkü o tarihlerde ortada faaliyette olunduğuna dair bir tesbit yok,sadece kesilmiş faturalar var) yukarıda değindiğim gibi kestiğiniz faturalar geçersizdir.Alıcılar düzeltme yapmak zorunda kalacaklardır.

Bakınız benzer bir olay şöyle başıma geldi.
    Eylül 2011 de bir mükellefim re'sen kapanmış.(Yerinde bulunamamaktan) Adres taşıma yeni yer bulmaz vs.derken tarih şubat ayına geldi.fakat ekim-şubat arası firmada hiç faaliyet yaptırmadım. fatura dahi aldırıp kestirmedim..smmm makbuzlarımızı bile kesmedik.Ta ki yeni adrese taşındılar,vergi dairesine açıklayıcı bir dilekçe yazdım.Bende açılışı geriye dönük yapacaklarını ve verilmeyen beyanlardan ötürü 5-10 bin lira ceza geleceğini sanıyordum.Müdür yardımcısı ile görüştüm.KAPALI OLDUĞU DÖNEMLERDE FAALİYET OLMADIĞI İÇİN sizin firmanızı tekrar şubatta açalım.Dolayısıyla verilmeyen beyanlardan kurtulursunuz,şubatta tekrar beyan vermeye başlarsınız tavsiyesi aldım.Nitekim o şekilde yapıp firmayı kurtardık.
    Sizde de aynı mantık var fakat,sizde kesilmiş faturalar yani faaliyet var.geriye dönük firmanızı açma ihtimalleri çok zayıf,yeni tarihli açarlarsa da kestiğiniz faturalar haliyle geçersiz olacak..
    İnşallah anlatabilmişimdir.
    Saygılar
    Çok iyi anlattınız. Vergi dairesi resen terk verdiğimiz tarihten itibaren açılış yaparız dediğini bizzat bana söyledi. Ancak gelin görün kü cezası çok ağır. 3 kuruşluk dükkan kirasını vermeyelim derken kaç yıllık kira bedeli kadar ceza gelecek.

yorumunuz için çok teşekkür eder sorunsuz günler dilerim.....

Şöyle bir ihtimal aklıma geliyor.
    kapalı olduğunuz dönemlerde,tüm alış ve satışlarınızı kayıtlardan çıkarır,fatura kestiğiniz firmalarda da kayıtlardan çıkartıp düzeltme verdirebilirseniz,belki "faaliyet olmadı" gerekçesi ile durumunuz, bizim durumumuzla örtüşebilir.O zamanda yeni tarihli açılışınız tekrar yapılabilir ve geçmiş beyanlardan kurtulabilirsiniz.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Fatura kestiğimiz yer bir dernek. müşteriyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmak benim için daha kötü. üstelik dernek başkanı da yeni seçiildiği için pek samimi değiliz maalesef.

bizimde aklımıza geldi ama bu ihtimallerden dolayı pek yanaşmadık.

tekrar teşekkür ederim.

Peki sayın tyilgin,
    Ne diyelim hakkınızda hayırlısı olsun.İnşallah en az ceza ile atlatırsınız.
    Saygılar

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Peki sayın tyilgin,
    Ne diyelim hakkınızda hayırlısı olsun.İnşallah en az ceza ile atlatırsınız.
    Saygılar
    iyi dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)