kamu işçi maaş

Konu: R1 Yetki Belgesi Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    76

    R1 Yetki Belgesi Hk.

    Bir şirket 60.000 YTL ödeyip R1 Yetki belgesi almıştır.

    V.U.K. na göre (bu belge için) nasıl işlem yapmalıyız?

    Saygılarımla
    S.M.M.M. Hüseyin KAYA

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    33

    R1 Yetki Belgesi Hk.

    Sanırım yaptığınız ödemeyi gider olarak yazabilirmiyim diye soruyorsun.

    Bilindiği gibi şirketler kurumlar vergisi mükellefi. Kurumlar vergisi mükellefleride kurum kazancı üzerinden vergilendirilirler.
    Kurum kazancı tespit edilirken: Kurumlar vergisi kanunun 14, mükerrer 15 ve Gelir Vergisi kanunun 40 ve 41'inci maddeleri göz önünde bulundurulur.
    Gelir Vergisi kanunun 40/1. maddesinde Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi ile ilgili yapılan giderlerin, ticari kazancın tespitinde gider olarak yazılabilir.

    Yukarıda yapılan açıklamalar gösteriyor ki:
    Sizin şirketin yapmış olduğu 60.000 YTL tutarında R1 yetki belgesi giderini GVK 40/1 maddesine göre gider olarak kayıtlara intikal ettirilebilir. Çünkü yapılan gider ticari kazancın elde edilmesi ile ilgilidir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    76

    R1 Yetki Belgesi Hk.

    Sayın Msguiibf,

    Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. 60.000 YTL cari yılda tamamen gider yazılabilir mi veya bu gideri yıllara mı yaymalıyız?
    Saygılarımla
    S.M.M.M. Hüseyin KAYA

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    R1 Yetki Belgesi Hk.

    Merhaba,
    Bence yeni ve güncel bir konu olduğu için bunu biraz tartışalım ve beyin jimnastiği yapalım.

    Alıntı Maliye Bakanlığının açıklamış olduğu Amortisman Listesinin 55. sırası Nickli Üyeden Alıntı
    Kod:
    Gayri Maddi İktisadi Kıymetler: İşletmenin mevcut değeri, imtiyaz hakları (Franchising), patent, formül, dizayn, örnek kalıp, teknik bilgi (Know-how), format, telif hakkı ve benzeri kalemler, lisans, kullanım hakkı ve izni veya devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen diğer haklar (İşletme hakkı gibi) ve bunların benzerleri
    Burada acaba diyorum, "devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen diğer haklar (İşletme hakkı gibi) ve bunların benzerleri " ibaresi "K" belgesi, "R" belgesi v.s. yi kapsıyor diyebilirmiyiz veya biri iddia edebilirmi? Neticede bu belge, taşımacılık yapmak için devlet tarafından verilen bir yetki belgesi, yani sahibine taşımacılık yapma hakkı veriyor.Eğer hak olarak değerlendirilirse aktifleştirilerek 15 yılda itfa edilmesi gerekecektir.

    Bu konuda Sayın Mahmut SUÇİÇEK bir vergi denetmeni ve idare elemanı olarak kendi görüşünü ve en azından görevli olduğu dairenin (gayri resmi olsa bile) fikrini söyleyebilirmi?
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    665

    R1 Yetki Belgesi Hk.

    Sayın arkadaşlar,

    KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ
    Yetki Belgelerinin Süresi
    Madde 30- Bakanlıkça verilen yetki belgelerinin süresi beş yıldır.
    Bakanlık, uluslararası taşımalarda ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri çerçevesinde bu beş yıllık süreyi daha az veya daha çok tutabilir.

    Burada sayın Tamer Başkan'ın belirttiği gibi
    "devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen diğer haklar (İşletme hakkı gibi) ve bunların benzerleri " tanımına girse de yukarıdaki yönetmeliğin ilgili maddesine göre bu belgeler genel olarak 5 yıl için verilmektedir. Sürenin bitimiyle birlikte yenilenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı yetki belgesi ücretlerini 5 yıl içersinde itfa edebiliriz.
    Selamlar...
    Ahmet Akca SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    151

    R1 Yetki Belgesi Hk.

    merhabalar, Bir yorumda ben ekleyeyim.
    g.v. kanunun 40.md.6.bendine göre;(2772 sayılı Kanunun 5'inci maddesiyle değişen bent) İşletme ile ilgili olmak şartıyla; bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri, harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi, resim ve --harçlar--;
    K Belgeleri, R Belgeleri vs. için ödenen paralar, devlete ödenen harç niteliğinde ödenen paralar olarak düşünüyorum. Sayın, Ulaştırma Baknımızında bir televizyon programında konuşmasına tanık oldum kendiside bunu devlet için ödenen bir harç olduğunu belirtmişti. bunu da muhasebe kayıtlarına ilgili dönemde, vergi, resim,harçlar hesabı altında giderleştirebiliriz. diyorum.
    değerli, üstadlarımızında görüşlerini bekliyorum.

    selam ve saygılarımla,

  7. #7
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    R1 Yetki Belgesi Hk.

    Alıntı smmmkaraman Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın arkadaşlar,

    KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ
    Yetki Belgelerinin Süresi
    Madde 30- Bakanlıkça verilen yetki belgelerinin süresi beş yıldır.

    Selamlar...
    Merhaba,
    Yönetmelikteki 5 yıllık süreyi atlamışım. Düzeltme için teşekkürler.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    91

    Ynt: R1 Yetki Belgesi Hk.

    merhaba,

    bu konu sonuca bağlanmadan kalmış gözüküyor. bizimde benzer bir işlemimiz oldu. işletmeye k2 yetki belgesi aldık. ödenen meblağ 5000 ytl. bunu doğrudan gider mi yazmalı yoksa aktife alıp 5 yılda amorti mi etmeli? net bir düzenleme de gözükmüyor. kararsız kaldım.

    saygılar.


  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: R1 Yetki Belgesi Hk.

    260 Haklar


    İmtiyaz, patent, lisans, ticari marka ve ünvan gibi bir bedel ödenerek elde edilen bazı hukuki tasarruflar ile kamu otoritelerinin işletmeye belirli alanlarda tanıdığı kullanma, yararlanma gibi yetkiler dolayısıyla yapılan harcamaları kapsar.



    Edinilen haklar, maliyet bedelleri ile bu hesaba BORÇ kaydedilir.Yararlanma sürelerinin belli olmaması durumunda, 5 yıllık sürede eşit taksitlerle itfa olunarak yok edilir.

    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  10. #10
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: R1 Yetki Belgesi Hk.

    Bence de bu bir gayri maddi sabit kıymet dir. Süresiz değil 5 yıl için veridği ise açıktır.
    Bu nedenle aynı yıl içinde tamamaını gidere atmak tenkit konusu olabilir. Ancak yasada net bir açıklık yoktur. Yeni bir uygulama .
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. K2 Yetki Belgesi
    Konu Sahibi gamze_ Forum Konu Dışı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Eylül.2009, 17:29
  2. K1 Yetki Belgesi
    Konu Sahibi MEMET ORHAN Forum Konu Dışı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Ağustos.2008, 10:17
  3. K2 Yetki Belgesi
    Konu Sahibi muratt Forum Konu Dışı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Mart.2006, 09:50
  4. K2 Yetki Belgesi
    Konu Sahibi AHMET Forum Konu Dışı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Şubat.2006, 11:00
  5. K2 Yetki Belgesi
    Konu Sahibi murat20 Forum Konu Dışı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Şubat.2006, 20:58

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36