kamu işçi maaş

Konu: Menkul Kıymet Değerleme

Menkul Kıymet Değerleme

merhaba,

bir bankanın kendi tahvilini satın aldık,
    bir yıl kadar aktifte kalacak,
    bunun için değerleme yapmam gerekecek,
    net olarak anlayamadım bu değerlemeyi,

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
    Madde No 263
    Kapsam
    Borsa rayici, gerek menkul kıymetler ve kambiyo borsasına, gerekse ticaret borsalarına kayıtlı olan iktisadi kıymetlerin değerlemeden evvelki son muamele gününde borsadaki muamelelerin ortalama değerlerini ifade eder.

Normal temevvüçler dışında fiyatlarda bariz kararsızlıklar görülen hallerde, son muamele günü yerine değerlemeye takaddüm eden 30 gün içindeki ortalama rayici esas olarak aldırmaya Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
    Madde No 279
    Kapsam
    (4369 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle değişen madde) Hisse senetleri ile fon portföyünün en az yüzde 51'i Türkiye'de kurulmuş bulunan şirketlerin hisse senetlerinden oluşan yatırım fonu katılma belgeleri alış bedeliyle, bunlar dışında kalan her türlü menkul kıymet borsa rayici ile değerlenir. Borsa rayici yoksa veya borsa rayicinin muvazaalı bir şekilde oluştuğu anlaşılırsa değerlemeye esas bedel, menkul kıymetin alış bedeline vadesinde elde edilecek gelirin (kur farkları dahil) iktisap tarihinden değerleme gününe kadar geçen süreye isabet eden kısmının eklenmesi suretiyle hesaplanır. Ancak, borsa rayici bulunmayan, getirisi ihraç edenin kar ve zararına bağlı olarak doğan ve değerleme günü itibariyle hesaplanması mümkün olmayan menkul kıymetler, alış bedeli ile değerlenir(*)

Borsa rayici son muamele günündeki değeri almam gerektiği anlaşılıyor aylık bazda fakat bu değeri nereden temin edeceğim bankayı aradım müşteri temsilcisi bilmiyorum diyor ?

bu işlemi yapan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

iyi çalışmalar.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Menkul Kıymet Değerleme

Yasanın bahsettiği menkul kıymetler hisse senetleridir. Sizdeki ise tahvildir. Borsada işlem görmez, dönem sonundaki tutarı belli, faiz oranı bellidir. Bu nedenle değerleme yapılmaz.

tahvil'in getirisi belli olduğunu kabul ediyorum,
    banka diyor ki 2013 haziranda gel sana 10 lira için 15 vereceğim.

fakat bu durumda gelir tahakkuku yapılması bunun içinde değerleme yapılması gerekmez mi,
    bri taraftan henüz gerçekleşmemiş bir işlem için tahakkuk yapmak durumundayız diğer taraftan bu gelirin 2013 haziranda hesaba geçeceğini de biliyorum ve bu durumu gelir tablosuna yansıtmam da gerekiyor değil mi ?

belki değerleme değil ama gelir tahakkuku yapılması gerekir kanısındayım 31.12.2012 tarihine....

iyi çalışmalar.

8- Özel Sektör Tahvilleri

TTK?nın 420. maddesinde tahvil, anonim şirketlerin ödünç para bulmak için, itibari kıymetleri eşit ve ibareleri aynı olmak üzere çıkardıkları borç senetleri olarak tanımlanmıştır.
    VUK?un 279. madde hükmü gereğince özel sektör tahvillerinin borsa rayici ile değerlemesi, borsa rayici yoksa bunların ilgili döneme isabet eden kıst getirilerinin hesaplanarak alış bedeline eklenmesi suretiyle değerlenmesi gerekmektedir.
    İMKB Tahvil ve Bono Piyasası?nda borsa kotunda bulunan özel sektör tahvilleri işlem görmektedir. Dolayısıyla borsada işlem gören özel sektör tahvillerinin varsa borsa rayici ile değerlenmesi gerekmektedir. Borsada işlem görmeyen veya borsa rayici tespit edilemeyen özel sektör tahvillerini aktifinde bulunduran iktisadi işletmeler kıst getiri hesaplanmak suretiyle ilgili kıymetleri değerlemeye tabi tutacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)