kamu işçi maaş

Konu: Yenileme fonu

Yenileme fonu

Firmamız aktifinde kayıtlı amortisman suresi dolmuş otomobili satıp yenisini alacaktır.Bununla ilgili yenileme fonundan yararlanmak amacıyla karar alacağız.
    Öte yandan Gelir idaresi kendi görüşlerini yansıtan özelgeleri sitesinde yayınlıyor.Bu anlamda aşağıda konu ile ilgili özelgenin sonuç kısmında bana göre enteresan bir yorum yapılmış.

Tarih 03/10/2008
    Sayı B.07.1.GİB.0.29/2980-328-156-104534

"Bu hüküm uyarınca yenileme fonunun ayrılabilmesi, amortismana tabi bir iktisadi kıymetin satılmasından oluşan karın aynı neviden bir iktisadi kıymetin alımında kullanılması halinde söz konusu olmaktadır. Anılan hükmün uygulanabilmesi ise, yeni iktisadi değerin satışın yapıldığı yılı takip eden yıllarda iktisabına bağlanmış olup, aynı yıl içinde yenileme yapılan hallerde satıştan elde olunan kar dikkate alınarak pasifte karşılık ayrılması mümkün bulunmadığından, sözü edilen şirket tarafından yenileme fonu uygulamasından faydalanılmasına imkan bulunmamaktadır."
    Bu konuda sizlerin de görüşlerini merak ediyorum.Aynı yıl içerisinde yenileme yapılır mı? yapılamaz mı?

Hasretim nazlıdır...

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Yenileme fonu

Selamlar
    Özelge 2008 tarihli özelge gibi görünse de,2003 yılında başka bir özelgeye verilen cevabın aynen tekrarıdır.Aşağıdaki makalenin B maddesinin son paragrafında buna değinilmiştir.makale sahibi de bu karara eleştiri getirmektedir.Şahsen bende bu eleştiriye katılmaktadyım.
    Bu arada yeni alınan iktisadi varlığın amortisman tutarının gidere yazlmayıp yenileme fonundan karşılanacağınıda tekrar hatırlatmak gerekir.
    Saygılar
    http://www.alomaliye.com/halil_soyler_yenileme_fonu.htm
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Yenileme fonu

Ben de hem makale sahibine hem de Tahsin Beye bu konuda katılıyorum, VUK md.328'te aynı yıl içinde yeni iktisadi kıymet alınması durumunda yenileme fonu ayrılamayacağına dair bir düzenleme yok, tamamen kanundan gelen hakkın özelge ile kısıtlanması durumu.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)