kamu işçi maaş

Konu: Kira Sözleşmesi Feshinde Ödediğimiz Damga Vergisini Geri Alabilir miyiz ?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  6

  Kira Sözleşmesi Feshinde Ödediğimiz Damga Vergisini Geri Alabilir miyiz ?

  Firmanın 1 senelik olarak yaptığı kira sözleşmesi 3.ayda karşılıklı fesih edilmiştir.Vergi dairesine ödediğimiz damga vergisini 12 ay olarak hesaplandığından geri kalan 9 ayın damga vergisini iade olarak alabilirmiyiz.Teşekkürler


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  227
  Hayır alamazsınız. Damga vergisi imzalanan kağıdın vergisidir. Sözleşmenin sonradan feshedilmesi damga vergisini etkilemez.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  1
  Niye alınamasın, ihale makamı ile sözleşme yapılması ve sonrasında kamunun sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etmesi halinde yüklenicinin ödediği milyonlarca liralık damga vergisinin iade alınamayacağı düşünülemez. kira sözleşmeside bunun gibi değilmidir. Belki de taraflardan birinin insiyatifinde olmadan (mahkeme kararı ile vs) sözleşme fesih edilmiş ise ödenen damga vergisini doğuran sebep ortadan kalkmış olmaz mı?
  kaldı ki bir başka soru olarak

  Damga Vergisi Kanunun 1. maddesinde (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların Damga vergisine tabi olabilmesi için;
  yazılıp imzalanmış olması ve herhangi bir hususu ispat edebilecek nitelikte belge olması gerektiği öngörülmüştür.

  Bu durumda taraflarca sözleşme imzasını müteakip kısa bir süre sonra iptal edilen yada imzalanması sırasında bile geçersiz olan sözleşmeler damga vergisine tabi olurmu?

  Örnek, tapuya kayıtlı taşınmazlarda, gayrımenkul satış vaadi sözleşmelerinin, resmi yazılı şekilde yapılması geçerlik şartıdır. Bu durumda tapuya kayıtlı bir taşınmaza ilişkin olarak, adi şekilde yapılan gayrımenkul satış vaadi sözleşmesi geçersizdir. Buna göre bu şekilde adi yazılı şekilde yapılmış gayrımenkul satış vaadi sözleşmeleri için damga vergisi tahakkuk eder mi?

 4. #4
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  Sayın ferdic, bir sözleşmenin tekemmül ettikten sonra fesi edilmesi ile sözleşmenin yok hükmünde olması veya mutlak butlanla sakatlanması bir birinden farklı şeylerdir. Damga vergisinde kağıt bir kez imzalandığında vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş olur, artık geri dönüşü yoktur damga vergisi açısından. İsterseniz 5 dk sonra fesih yapın yine de vergiyi doğuran olay gerçekleştiği için damga vergisi mükellefiyeti devam eder. Sözleşmenin şekil şartlarından her hangi birinin eksik olması durumunda ise sözleşme hukuki bir sonuç doğurmayacağı için damga vergisi de doğmaz. Aradaki ince ayrıma dikkat edelim, karıştırmayalım.
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 5. #5
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  Ayrıca ihale iptal edildiği zaman idare tarafından ihale kararına ilişkin damga vergisinin iade edilmesi mümkün değildir, ki bu konu İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 10.09.2008 Tarih ve B.07.1.GİB.4.34.18.01/2.1.1187.249/9388.3228 Sayılı Özelgesi'nde gayet güzel yasal gerekçelerle açıklanmıştır.

  "
  Yazınızda; daireniz …………………….. vergi kimlik numaralı mükellefi …………………………………………... tarafından dairenize verilen …………………. tarih ve ……………. sayılı dilekçesinde, Doç.Dr.Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi’nin Kalorifer Yakıtı Alım İhalesini devir almak isteyen ilgili şirketin devir işlemi eksik evrak nedeniyle gerçekleşmediğinden dairenize yatırmış olduğu 2.673.26-YTL tutarındaki damga vergisinin mükellefin talebine göre ilgili firmaya iade edilip edilmeyeceği konusunda bilgi verilmesi istenilmektedir.213 sayılı Vergi Usul Kanununun 19 uncu maddesinde vergi alacağının vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın vukuu veya hukuki durumun tekemmülü ile doğacağı belirtilmiş, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde de, bu Kanuna ekli (1) sayılı Tablo’da yazılı kağıtların damga vergisine tabi tutulacağı, bu Kanundaki kağıtlar teriminin yazılıp imzalanmak veya imza yerine geçen bir işaret konmak suretiyle düzenlenen ve herhangi bir hususu ispat veya belli etmek için ibraz edilebilecek olan belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeleri ifade edeceği hükme bağlanmıştır.
  Anılan hükümlerin incelenmesinde de anlaşılacağı gibi, bir kağıdın damga vergisine tabi tutulabilmesi için o kağıdın, (1) sayılı Tablo’da yer alması ve hukuken tekemmül etmiş ve herhangi bir hususu ispat veya belli edecek nitelik kazanmış olması gerekmektedir.
  Aynı Kanuna ekli (1) sayılı Tablo’nun (5766 sayılı Kanunun 10 uncu maddesiyle değişen c fıkrasında) “II.Kararlar ve mazbatalar” başlıklı bölümünün 2 nci fıkrasında, " İhale Kanunlarına tabi olan veya olmayan resmi daire ve kamu tüzel kişiliğini haiz kurumların her türlü ihale kararları binde 4,5 nispetinde damga vergisine tabi tutulacağı belirtilmiştir.
  Damga Vergisinde imzalanmak suretiyle tekemmül eden bir kağıdın daha sonra hükmünden yararlanılmaması halinde, bu kağıt için ödenmiş bulunan verginin iade edileceğine dair bir hüküm de bulunmamaktadır.
  Daireniz ………………… vergi kimlik numaralı mükellefi …………………………………………… ’nin Doç. Dr. Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesine ait Kalorifer Yakıtı Alım İhalesi’nin devralınması ile ilgili olarak sözleşme ve ihale karının imzalanmış olması durumunda damga vergisini doğuran olay meydana gelmiş demektir. Söz konusu ihalenin, iptal edilerek sözleşme ve kararın hükmünden yararlanılmaması, sözleşme ve kararın bir hususu ispat veya belli edilecek belge olma niteliğini ortadan kaldırmayacağından, bu kağıtlara istinaden ödenen damga vergisinin iade edilmesi mümkün bulunmamaktadır."
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kira Sözleşmesi Damga Vergisi Hk.
  Konu Sahibi dgngr Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 17.Aralık.2013, 14:57
 2. 2011 kira beyannamesi damga vergisini ödenmedi ?
  Konu Sahibi umutozen Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 29.Mayıs.2012, 13:11
 3. Kira sözleşmesi damga vergisi
  Konu Sahibi berkant61 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 01.Ocak.2011, 11:22
 4. Kira Sözleşmesi Süresi - Yenileme - Damga Vergisi Hk.
  Konu Sahibi feyzanur Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 25
  Son Mesaj : 29.Aralık.2010, 17:20
 5. Araç Kira Sözleşmesi Damga Vergisi
  Konu Sahibi GNDZ Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2008, 13:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36