kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Sevk İrsaliyesinin Fatura Dönüşmesinde Süre Aşımı

Sevk İrsaliyesinin Fatura Dönüşmesinde Süre Aşımı

merhaba,

bir sevk irsaliyesinin tanzim tarihi... 20.08.2012
    fiili sevk tarihi.... 20.08.2012

bu sevk irsaliyesine ait faturanın tarihi ise; 31.08.2012

böyle bir fatura ile sevk irsaliyesi geldi elime. Bende karşı tarafın muhasebecisine ulaştım. Durumu söylemek için. Bana sadece gözden kaçtığını problemin olmayacağını dile getirdi.

Buradaki faturaya dönüşme süresi aşılmış ve de bu faturanın kayıtlara intikalinde inceleme sırasında; buradaki sorumluluk kimdedir?
    Ben bu belgelerin iptalini istedim ama fatura atlamış karşı tarafın.
    Faturada yüklü miktar var.
    Ne yapmak lazım?

Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

vuk 231
    5. (3239 sayılı Kanunun 20'nci maddesiyle değişen bent) Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azamî (5035 Sayılı Kanunun 48/1-b maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) yedi gün(*) içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç
    düzenlenmemiş sayılır
    Hasretim nazlıdır...

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Sayın koray Ateş'in yazısından alıntıdır.

....
    Yukarıda yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, faturanın, kural olarak malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenleneceği ve bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı Vergi Usul Kanununun 231 inci maddesinin (5) numaralı bendinde hüküm altına alınmıştır. Ancak bu hüküm Vergi Usul Kanununun 3 üncü maddesinde yer alan “vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır” hükmü ile birlikte değerlendirildiği vakit; anılan Kanunun 231/5 inci maddesinde yer alan düzenlemenin süresinden sonra düzenlenen faturaya kesilecek ceza bakımından (VUK 353/1 inci madde) önem arzettiği görülecektir. Dolayısıyla süresinde düzenlenmeyen faturada belirtilen işlemin geçersiz sayılması mezkur Kanunun 3 üncü maddesiyle çelişmektedir.
    ..
    faturanın düzenlenmesi, ödemeye değil “mal teslimi” veya “hizmet ifasına” bağlandığından verilen hizmetlerde hizmetin verildiği tarihten, mal teslimlerinde ise malın tesliminden itibaren yedi gün içerisinde düzenlenmesi gerekmektedir. Süresi içerisinde düzenlenmeyen faturalar için Vergi Usul Kanununun 353/1 inci maddesi uygulanacak ve bu faturalar vergi kanunları bakımından ispat edici bir vesika olarak değerlendirilecektir.

Ayrıca ;
    MB.nin, 17.02.1999 tarih ve 52/5211-44/5495 sayılı Özelgesi kısaca şu sonuçludur.

“Faturanın zamanında düzenlenmemiş olması nedeniyle hiç düzenlenmemiş sayılması faturada yazılı mal ve hizmetin teslim edilmediği anlamına gelmeyeceği gibi, faturanın harcamaların tevsikinde kullanılmasını da engellemeyecektir. Bu nedenle, zamanında düzenlenmeyen fatura için hiç düzenlenmemiş sayılarak özel usulsüzlük cezası kesilmesi ancak harcamanın yasal kayıtlara intikalinde söz konusu faturanın geçerli belge olarak kabul edilmesi gerekir.”

Dolayısıyla,
    - Harcama yasal kayıtlara intikal ettiğinde geçerldir.
    - cezaya muhatap, malı satan yani faturayı düzenleyen firmadır.
    bunlarda benim görüşüm..

Saygılar

burçak bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Burda sayın twolf a katılıyorum.Bende aynı görüşteyim.
    Ama sonuçta kanun maddesi açık.Bu kanunları söylerken en azından faturaları veya irsaliyeleri düzeltirme imkanınız varsa bunu zorlamanızdır.Son tahlilde incelemeye girerseniz o da çok detaylı incelemeye girerseniz farkedilir.Oda çok zor ihtimal.
    Bilindiği üzere gelir idaresi kendi görüşlerini yansıtan özelgeleri kendi sitesinde yayınlamaktadır.Bunu bizzat maliye bakanı söylemişti.Aşağıda alıntıladığım özelge hala sitede duruyor demekki maliye bu komuya böyle yaklaşıyor
    Başlık Fatura, mal teslimi veya hizmet ifası hallerinde, malın teslimi
    veya hizmetin yapıldığı andan itibaren Vergi Usul Kanununun 231. maddesinde
    belirtilen sürede düzenlenmesi gerekmektedir, bu sürede düzenlenmeyen faturalar
    hiç düzenlenmemiş sayılır.
    Tarih 18/03/1998
    Sayı B.07.0.GEL.0.29/2923-231-262/10369
    burçak bunu beğendi.
    Hasretim nazlıdır...

sn.metyo, sn. twolf.
    çok teşekkür ederim bilgiler için..
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın metyo,
    Konuyu uzatmak istemiyorum ama kafamda şöyle bir çelişki var.
    Sizinki de doğru yaklaşım benimki de..bunda hemfikiriz.
    Sizi eleştirmek değil maksadım.Sadece sesli düşünüyorum....
    Oldu da fatura geçersiz sayıldı.Farzedin ki bu fatura sayılmaz dediler,iyi,güzel... Sonuç?
    Geçersiz sayılır sayılmasına da,devamında ki uygulama nasıl olacak peki?Mal teslim edilmiş,hadi diyelim ödemesi de yapılmış.Ne olacak? Para ile mal geri mi verilecek?Hadi biraz daha zorlaştıralım mal irsaliye ile geldiğinden bir de bu mal satılmış olsun..
    Diyeceğim o ki,"fatura düzenlenmemiş sayılır" ibaresi çok eksik bir sonuç...Çözümü de devamında gelmeli...
    2 ihtimal var.
    * ya geriye dönük fatura kesilecek..
    * ya da sonraki tarihe fatura kesilecek.
    her iki halde de usulsüzlük cezası olacak ama fatura da geçerli olacak.
    böyle olmayacak mı?
    Saygılar..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Gözden Kaçan bir durum var irsaliyeyi faturaya dönüştürme süresi geçmiş ama Mevcut Ay içerisinde Herhangi bir vergi kaybı yok Bir incelemede Sadece usulsüzlük cezası kesilir 105 TL faturadan dolayı.Faturayı Yanlış kesen herzaman Suçludur. Yanlış işleyen suçlu olarak değerlendirilmez Meslekte

Sayın twolf size tamamıyla katılıyorum.Sizinle aynı taraftayım.Sizin gibi düşünüyorum.Dediğim sonuçta bu maddeye dayandırarak sonuç çıkarma ihtimalleri varmıdır yokmudur.
    Bence vardır.Uğraştırmak isteyen çıkabilir diyorum.
    Evet faturayı kesen suçludur.Bunuda kabul ediyorum.
    Hasretim nazlıdır...

Alıntı
    Burda sayın twolf a katılıyorum.Bende aynı görüşteyim.
    Ama sonuçta kanun maddesi açık.Bu kanunları söylerken en azından faturaları veya irsaliyeleri düzeltirme imkanınız varsa bunu zorlamanızdır.Son tahlilde incelemeye girerseniz o da çok detaylı incelemeye girerseniz farkedilir.Oda çok zor ihtimal.
    Bilindiği üzere gelir idaresi kendi görüşlerini yansıtan özelgeleri kendi sitesinde yayınlamaktadır.Bunu bizzat maliye bakanı söylemişti.Aşağıda alıntıladığım özelge hala sitede duruyor demekki maliye bu komuya böyle yaklaşıyor

Başlık Fatura, mal teslimi veya hizmet ifası hallerinde, malın teslimi
    veya hizmetin yapıldığı andan itibaren Vergi Usul Kanununun 231. maddesinde
    belirtilen sürede düzenlenmesi gerekmektedir, bu sürede düzenlenmeyen faturalar
    hiç düzenlenmemiş sayılır.
    Tarih 18/03/1998
    Sayı B.07.0.GEL.0.29/2923-231-262/10369

Bu özelgeden şu sonuçta çıkar mı?
    Örnek: 29.08.2012 tarihli irsaliye 01.09.2012 tarihinde faturaya dönüştürülebilir.
    Bildiğim kadarıyla irsaliyelerde ay atlanmaz. Ama bu özelgede dönem atlaması bile makul görülmüş.
    Konu zafer2734 tarafından (19.Eylül.2012 Saat 09:12 ) değiştirilmiştir.

Sayın zafer2734,
    Bahsettiğiniz konu ayrı bir değerlendirme konusudur.
    Ay atlanmaması olayı kdv dönemsellik ilkkesi gereğidir.Kdv açısından dönemsellik ilkesi gereği bu faturaya ait kdv yi Ağustos beyannamesinde belirtmek zorundasınız.Bununla ilgili özelgeler var.
    Uygulamada hem alıcı hem satıcı kdv si açısından hemde getirilen b formu zorunluluğu yüzünden sıkıntı yaşamamak için ay atlanmamasına dikkat edilir.
    Kolay gelsin...
    Konu metyo tarafından (19.Eylül.2012 Saat 09:43 ) değiştirilmiştir.
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)