kamu işçi maaş

Konu: Tevsik Sınırı Aşan Ödemelerin İadesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    101

    Tevsik Sınırı Aşan Ödemelerin İadesi

    Sn. İlgililer;

    9500 TL olarak gelen bir parayı parça parça nakit ödeme olarak verme şansımız var mıdır?

    Bununla ilgili bir karar örneği varsa sevinirim.

    İlginize teşekkür ederim.

    Saygılarımla


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Hayır öyle bir şansınız yoktur. 320 Nolu VUK Genel Tebliği madde 3'ten alıntı yapalım.

    "Tespit edilen tutarın üzerinde kalan işlemlerin tevsik zorunluluğundan kaçınmak amacıyla parçalara ayrılması kabul edilmeyecek, aynı günde aynı kişi veya kurumlarla yapılan işlemler tek bir ödeme veya tahsilat kabul edilecektir."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    101
    burda aynı günde diyor ya, atıyorum ayın 1'i , 20'si , diğer ayın 13'ü , vb. gibi gibi ödemelerle toplamda 9500 bulunsa durum farklı mıdır?

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Bu sorunun cevabı çok riskli. İki olasılık var

    1-Vergi inceleme elemanı yukarıda verdiğim genel tebliği dar olarak yorumlar ve 3 güne bölmeyi kabul ederek, eleştiri yapmaz.

    2-Vergi inceleme elemanı VUK md.3/b uyarınca vergilendirmede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır der ve sizin bu işlemi kötü niyetli olarak yaptığınıza kanaat getirip yine de ÖUC kesebilir.

    Ben olsam ne yapardım? Hiç riske girmeden banka havalesi ile ödemeyi gönderirdim, kafam rahat ederdi
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    8.000 TL tutarı ve üzerindeki ödemeleri banka,finans kuruşları ve ptt kanalı ile ödeyebilirsiniz.
    8.000 TL tutarı ve üzerindeki ödemeleri günlere bölerek ödeme yapamazsınız.

    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Bence ortada fatura olmadığı için bölerek ödeme yapılabilir.
    VUK faturadan söz ediyor amacı da faturasız satışları önlemek fiktif faturaya engel olmaktır.
    Belki vergi inceleme elemanı bunu eleştirebilir ama sonuç olarak mevzuatın özüne aykırı değil.
    Alınan paranın iadesi kolaylıkla ispat edilebilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence ortada fatura olmadığı için bölerek ödeme yapılabilir.
    VUK faturadan söz ediyor amacı da faturasız satışları önlemek fiktif faturaya engel olmaktır.
    Belki vergi inceleme elemanı bunu eleştirebilir ama sonuç olarak mevzuatın özüne aykırı değil.
    Alınan paranın iadesi kolaylıkla ispat edilebilir.
    nizam bey sonuçta 9.500 TL ödenecek ve sanırım olması gereken karşılığında mali belgenin ulaşması.
    9.500 TL ödeme yapıldıktan sonra muhasebe kayıtlarına mali belgenin girişi yapıldıktan sonra inceleme memuru ödeme tarihi ve fatura tarihi beni ilgilendirmez ben ödemenin nereden ve nasıl yapıldığına bakarım diye bir cevap verirse sonuç ne olur sizce?

    kaldıki 9.500 TL gelen bir parayı ödeyeceğiz diyor sanırım bir hizmet karşılığında bu para kendilerine geliyor inceleme memuru paranın nereden geldiğine ve neye istinaden geldiğine bakmayacakmı kaldıki paranın hangi kanaldan ve neye istinaden (faturalı bir işlem mi) geldiğine de bakmak gerekmezmi?

    İyi Çalışmalar,
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Benim anladığım olay fatura karşılığı değil . Bir geri ödeme söz konusudur. Eğer fatura varsa ve tek günde veya tek kalemde ise elbette nakten ödenemez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Nizam Bey fatura karşılığı olmak diye bir koşul yok, cari hesap hareketlerinde de tevsik zorunluluğuna uymak gerekiyor. VUK GT md.323 madde 1/B;

    "
    B) Cari Hesap Kullanılmasında:

    İşletmelerin kendi ortakları ile diğer gerçek ve tüzel kişilerle olan ve herhangi bir ticari içeriği olmayan nakit hareketlerinde işlem tutarı 10.000.000.000 Türk Lirasını aşıyor ise bunlar da tevsik kapsamında olacağından banka, özel finans kurumları veya PTT aracılığıyla tahsilat ve ödemeler yapılacaktır.

    Örnek: A işletmesi ortağı olan B işletmesinden nakit olarak borç almıştır. Bu borç ticari bir içeriği olmamakla beraber nakit hareketi söz konusu olduğundan bedelin 10.000.000.000 Türk Lirasını aşması halinde tahsilat ve ödemeler banka, özel finans kurumları ve PTT aracılığıyla yapılacaktır."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    101
    Bu tutarın güncel hali 10.000 TL midir? 8.000 TL midir?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 7000 Tl Tevsik Sınırı Parçalı 
    Konu Sahibi yigit84 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 28.Nisan.2017, 16:32
  2. Tevsik Sınırı Hakkında
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Ekim.2016, 12:12
  3. 8.000 TL yi Aşan Ödemelerde Tevsik Zorunluluğu
    Konu Sahibi asuri33 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Ocak.2013, 17:30
  4. Yurtdışı ödemesi tevsik sınırı
    Konu Sahibi spiderden Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Nisan.2011, 11:07
  5. Tevsik Sınırı
    Konu Sahibi juılet Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Nisan.2008, 11:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36