Konu: Yurt İçinde Dövizli Fatura Kesmek

Yurt İçinde Dövizli Fatura Kesmek

Bir firmamız yurtiçinde bir müşterisine dolar üzerinden fatura kesmek ister. Fatura düzenlemek konusunda bize bir örnek verebilecek olan var mı? Normal tl gibi işlem yapacağımız biliyoruz,ama faturada üsul kanuna göre tutarın bir de tl bazında yazılması gerektiği görüşü var. Bu tutarı nereye yazacağız faturada ..teşekkürler

Yurtiçi firmalara kesilen dövizli faturalarda genellikle uygulanan sistem faturanın TL kesilmesi,açıklamasına "birim fiyat ..usd olup 1 usd ... TL olarak hesaplanmıştır.İş bu fatura bedeli toplam borcunuz .... Usd dir" şeklinde bir ibarenin yazılmasıdır.
    Hasretim nazlıdır...

Bu arada alomaliye de bu konu ile ilgili makale var.Buyrun inceleyin.

VERG MEVZUATI AÇISINDAN YABANCI PARA BRM LE DÜZENLENEN FATURALAR
    Hasretim nazlıdır...

işte ben de o makeleye istinaden sordum size aslında. makalede “… Buna göre; yurt içindeki firma adına düzenleyeceğiniz faturalarınızın, Türk para birimi ile düzenlenmesi esas olup, Türk parası karşılığı gösterilmek şartıyla yabancı para birimine göre de düzenlenmesi mümkün bulunmaktadır'' deniliyor. Türk parası karşılığını nereye yazacağız eğer herşeyi dövizli yaparsak ?

Bir önceki mesajımda gönderdiğim şekilde faturayı düzenlemeniz işinizi görmez mi? Zira genelde belirttiğim şekilde yapılıyor.
    Ama illa ben tutarı kdv yi döviz cinsinden yazacağım diyorsanız.Fatura üzerinde ayrıca döviz kurunu belirtmek süretiyle TL cinsinden açıklamasında belirtmeniz lazım.Neresine yazacağım diyorsanız faturanın boş bir yerine.
    Örneğin malın cinsinin altındaki boşluğa yazabilirsiniz
    Hasretim nazlıdır...

teşekkürler ...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yabancı para üzerinden fatura kesebilrisniz. Ancak bunun fatura tarihindeki döviz kurunu fatura üstünde belirtmek ve kayıtları tl üzerinden yapmak gereklidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

sayın merihs12,

yurtiçinde bulunan bir firmaya dövizli fatura kesebilirsiniz.

faturanızı dövizli olarak düzenleyin ve fatura açıklama kısmına faturanın düzenlenmiş olduğu TCMB döviz alış kurunu yazarak isterseniz fatura açıklamasına döviz kurunu yazdıktan sonra Matrah tutarını TL olarak göstererek + KDV şeklinde düzenlediğinizde bir sıkıntı oluşmayacaktır.

Örn: vermiş olduğunuz hizmet 10.000 euro + KDV şeklinde olsun (1,18)

faturayı düzenlerken bugün tarihli diyelim

10.000 euro matrah
    kdv 1.800 euro
    genel tutar 11.800 euro

fatura açıklamasına ........... verdiğiniz hizmeti yazar ve
    kur:2,3145 TL
    23.145 TL + KDV

faturanızın tahsilini yaparken 10.000 euro + KDV şeklinde euro olarak tahsil edebilirsiniz yada euro karşılığı TL olarak tahsil edebilirsiniz bu durumda faturanızı düzenlediğiniz tarihteki kurdan değil ödeme yapacakları güne ait TCMB döviz alış kurundan TL çevirerek ödeme yapmaları gerekir fatura tarihinde ödeme yapacaklar ise fatura üzerindeki kurdan TL olarak ödeyebilirler,arada oluşan fark kur farkı gelir/gider olarak fatura kesilerek kambiyo kar/zarar hesabına işleyebilirsiniz.

bu şekilde ilerleyişinizde bir sıkıntı oluşmayacaktır.

İyi Günler.
    Konu demiral tarafından (25.Eylül.2012 Saat 14:49 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı içeriğinde yanlışlık.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 5 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 5 misafir)