Like Tree1Beğeni

Konu: Kaza Yapan Ve Pert Olan Araç Vergi Dairesine Bildirilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    102

    Kaza Yapan Ve Pert Olan Araç Vergi Dairesine Bildirilir mi?

    Merhaba,

    Arkadaşlar mükellefin aktifine kayıtlı olan aracı 10 ekim tarihinde kaza yaptı ve araç pert oldu. Şimdi sigorta şirketi aracın bedelini mükellefe ödeyecek.
    Mükellef ise, sigortadan gelecek bu para ile yeni bir araç alacak.
    Pert olan araç daha önce vergi dairesine bildirilmişti, şimdi kaza olunca herhangi bir bildirim yapmak gerekir mi? prosedürü araştırdım ama tam net bişeye rastlayamadım
    sigortadan gelecek para ile alınacak olan yeni araç, vergi dairesine bildirilecek. O tamam da, kaza olup perte çıkan araç için herhangi bir işlem yapmak gerekir mi?
    Bunu şu yüzden soruyorum. Pert olan araç nedeni ile sigortadan para gelip yeni araç alınacağı için; hani neden-sonuç ilişkisi doğurur mu? diye düşündüm.

    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Bildirimden ziyade VUK md.329'a göre hareket etmek ve muhasebe kayıtlarını buna göre yapmak önemli. Zaten pert olan araç için MOTOP kayıtlarında terkin yapılacak, yeni araç ta şirket adın kaydedilecek.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    102
    anladım koray bey, çok teşekkür ederim yani herhangi bir bildirim söz konusu değil.
    bide 329.maddede şöyle yazıyor;
    "Şu kadar ki, alınan sigorta tazminatı ile zıyaa, uğrayan malların yenilenmesi işin mahiyetine göre zaruri bulunur veya bu hususta işletmeyi idare edenlerce karar verilmiş ve teşebbüse geçilmiş olursa bu takdirde tazminat fazlası, yenileme giderlerini karşılamak üzere, pasifte geçici bir hesapta azami üç yıl süre ile tutulabilir. Bu süre içinde kullanılmamış olan tazminat farkları kara ilave olunur."
    bu sigortadan gelecek para ile defteri değer arasında; bir fazlalık olduğu takdirde, bunu o halde fon hesabına alacağım. Yani bir nevi yenileme fonu gibi.
    Bu fazlalığı yeni alınacak aracın amortismanından düşebilir miyim?
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Aynen bu da bir yenilme fonu gibi olacak, tam olarak öyle.
    Konu koraykarakaya tarafından (17.Ekim.2012 Saat 17:28 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    102
    çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.030
    Aktifinize kayıtlı olan araç ticari ise bildirmeniz gerekir.Kaldı ki binek bile olsa alırken bildirmişsiniz,bu durumda yerinizde olsam mevcut durumuda bildirirdim.
    Hasretim nazlıdır...

  7. #7
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Sayın Metyo yasal dayanağınız nedir? İşyeri değişikliği yok, faaliyet konusu değişikliği yok, şube açılışı yok, bildirim zorunluluğu da yok. Bu konuda bir özelge;

    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

    Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

    Sayı:B.07.1.GİB.4.34.19.02-019.01-1459 05/09/2011
    "
    İlgide kayıtlı özelge talep formunda her türlü motorlu taşıt alım ve satım işi ile iştigal ettiğiniz belirtilerek, ticari emtia olarak alım satımında bulunduğunuz motorlu taşıtların vergi dairesine bildirim zorunluluğunun olup olmadığı sorulmaktadır.
    Bilindiği gibi, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 153 ve müteakip maddelerinde, mükelleflerin ilgili vergi dairesine bildirmekle zorunlu tutuldukları hususlar işe başlama, adres ve iş değişiklikleri ile işyeri sayısındaki değişiklikler, işi bırakma, bina ve arazi değişiklikleri şeklinde belirtilmiştir. Mükelleflerin işe başlamayı, işe başlamadan önce bağlı oldukları vergi dairesine bildirmek zorunda olmalarına karşın işe başladıklarını bildiren mükelleflerin,
    – İş ve ikamet adreslerindeki değişikliği,
    – Yeni bir vergiye tabi olmayı,
    -Mükellefiyet şeklinde değişikliği,

    -Mükellefiyetten muaflığa geçmeyi gerektirecek değişiklikleri
    Değişikliğin vuku bulduğu tarihi takip eden bir ay içinde bağlı bulundukları vergi dairesine bir dilekçe ile bildirmeleri gerekmektedir.


    Yukarıda yapılan açıklamalara göre, ticari emtia olarak ve şirket aktifine kaydedilmek üzere aldığınız araçların alım satımında vergi dairesine herhangi bir bildirim zorunluluğunuz bulunmamaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim. "
    Konu koraykarakaya tarafından (17.Ekim.2012 Saat 17:57 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.030
    Ticari emtia değil dikkat ederseniz ticari araç mı diye sordum.Örneğin firmanın taşıma işinde kullandığı bir kamyon ise evet bunu bildirmesi gerekiyor.Zira bu bir şubedir.Demek istediğim budur.
    Binek olsa bile alışını bildirmişse satışını veya pertini de bidlirmesinin en azından herhangi bir soruya muhattap olmasının önüne geçeceğini düşündüğümden faydalıdır dedim.
    Binek araçların bazı meslektaşlarımız tarafından bildirilmesine rağmen ben bildirmiyorum.Dayanağı yok.O konuyu kastediyorsanız haklısınız.
    Alıntıladığınız özlegenin kastımızla hiç ilgisi yoktur.Alım satım ile uğraşan bir mükellefin elbetteki aldığı ticari malları vergi dairesine bildirmeyeceği açıktır.

    VUK MADDE 159 — Aynı teşebbüs veya işletmeye dahil bulunan iş yerlerinin sayısında vukua gelen artış veya azalışları mükellefler vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar.
    Hasretim nazlıdır...

  9. #9
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Size kısmen katılıyorum. Burada kilit nokta alınan yeni aracın işyeri olarak kabul edilip edilmeyeceği bence.

    Örneğin;
    -Şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan bir firma otobüs aldı bildirecek
    -Nakliye firması yeni bir kamyon aldı,bildirecek
    -Nakliye firması genel müdür için makam otomobili aldı, bildirmeyecek
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.030
    Örneklerinize bir iki ilave yapayım.Hububat alım satımı yapıyorsunuz.Aldığınız veya kiraladığınız depo varsa bildirmek zorundasınız.zira gelir idaresi bunu şube gibi değerlendiriyor.
    Aynı firma hububat taşıma işinde kulanmak üzere kamyon alırsa buda şubedir ve bildirmek zorundasınız.Zaten kamyonu bildirir bildirmez şube diye tescil ediyorlar.
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kaza yapan kaskolu araç hk.
    Konu Sahibi erko10 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Temmuz.2011, 14:46
  2. Pert Olan Araç
    Konu Sahibi muhasip46 Forum KDV
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 28.Ekim.2010, 15:13
  3. Kaza Yapan Araç İçin Sigortaya Yansıtma Faturası Kesimi
    Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2009, 13:52
  4. Pert Olan Araç
    Konu Sahibi vedatde Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Mayıs.2008, 16:29
  5. Pert Olan Araç
    Konu Sahibi AHMET Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ağustos.2005, 12:56

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35