kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Muhtelif Müşterilere Kesilen Faturalar;

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben olsam muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme suçu varken, BS den gelecek cuzi özel usulsüzlük cezasını pek düşünmezdim.

Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Bencede bu durumda fatura kesilmek suretiyle çıkış yapmak mümkün.."Muhtelif müşteriler" ibaresi soru işareti doğurur gibi dursa da bu şekilde de kesilebilir,işletme sahibinin kendi adına da kesilebilir.
    Nitekim (belki hatırlarsınız) geçmiş yıllarda yapılan sektörel bazlarda yoğun denetimlerde inceleme uzmanları mükellefi çağırırken "fatura koçanınıda al öyle gel" derlerdi ve, "gelir idaresi inceleme gereği vb." başlıklarla faturalar kestirterek hem kdv geliri elde eder,hemde firmanın daha önce kesmediği faturalarıda kestirmiş olarak,gelir beyan etmesini sağlarlardı ve bu şekilde mükellefi cezalandırma yoluna giderlerdi..Netice de devletin yaklaşımı "fatura kes,vergi ver" yaklaşımıdır.Yeri geldiğinde faturanın kime kesildiğinin hiç önemi yoktur, önemli olan o an o faturanın kesilmesidir.
    Burada da devletin herhangi bir tesbiti olmadan mükellef isteğiyle yapılmış bir fatura kesimi var.
    Sorun çıkacağını hiç sanmıyorum.Ama B formu için şu yapılabilir.
    40.000 lira gibi bir rakam beyan edip firma numaraları yazamamaktansa, fatura firma sahibi adına düzenlenip B formuna en azından o kişinin bilgileri yazılabilir.en azından 40.000 liralık satışın kime,neden yapıldığı sorusu bu şekilde daha rahat cevaplanabilir.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Gerçi vereceğim örnek çok farklı ama hani aklımızın bir köşesinde bulunmasında fayda var.173 seri nolu VUK genel tebliğinde sevk irsaliyesinin "muhtelif müşteriler" ibaresi ile düzenlenebileceğini belirtmektedir.Belli şartlar altında tabi...
    Hasretim nazlıdır...

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben olsam muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme suçu varken, BS den gelecek cuzi özel usulsüzlük cezasını pek düşünmezdim.
    Sayın koray bey; malın takipi konusunda faturanın önemi konusunda haklısınız, ona katılıyorum.Ben hep tek taraflı düşünüyorum.
    Ama iyiki denetim elemanı değilsiniz, niyetinizi çok iyi görmedim ben!

Sayın Metyo baştan belirtmişsiniz zaten farklı olduğunu ama ille de örnek vermek gerekirse 385 Nolu VUK Genel Tebliğinde de otomatik satış makineleri ve Bedeli Kredi Kartı Kullanılmak Suretiyle Ödenen Taşımacılıkta "muhtelif müşteriler" ibareleri fatura düzenlemesine ilişkin hükümler var.

Ahh bir de şu kıyas yasağı olmasa vergicilik ne kadar kolay olurdu
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Sayın Koraykaraya tamda onu yazacaktım benden önce davrandınız.Bunları yazmamım sebebi "muhtelif müşteriler" kavramının VUK nda bir şekilde kabul gördüğü...
    Hasretim nazlıdır...

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu fatura kesilmesiyle 3.şahıslara menfaat sağlanmamıştır.Fatura tek taraflı düzenlenip beyana konu edilmiştir.Gecikmeli de olsa (tesbit yapılmadan) idarenin lehine hareket edilmiştir.SMİYB belgesi olarak değerlendirilebileceğini hiç sanmıyorum..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

İyi ama bir şekilde kabul olmaz ki vergi hukukunda. Bakın "muhtelif müşteriler" ibareli faturaların hangi durumlarda kullanılabileceği spesifik olarak belirtilmiş VUK Genel Tebliğlerinde. Şöyle bir tebliğ olsa mesela zaten bana da sonsuza dek susmak düşer.

876 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

"Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, bazı mükelleflerin sürekli şekilde kayıt dışı satış yaptığı, bu nedenle aktiflerindeki stok tutarlarının çok yükseldiği tespit edilmiştir.

Bu durumdaki mükellefler nakit akış durumlarına, ödenecek KDV ve geçmiş yıl zararları olup olmamasına da dikkat ederek, arada bir, keyifleri yerine geldiğinde,akıllarına estikçe, fazla da dikkat çekmeden toplu olarak fatura düzenleyebilecek olup, faturanın müşteri kısmına "muhtelif alıcılar" yazılması Bakanlığımızca uygun görülmüştür.

Tebliğ olunur"

Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi ama bir şekilde kabul olmaz ki vergi hukukunda. Bakın "muhtelif müşteriler" ibareli faturaların hangi durumlarda kullanılabileceği spesifik olarak belirtilmiş VUK Genel Tebliğlerinde. Şöyle bir tebliğ olsa mesela zaten bana da sonsuza dek susmak düşer.

876 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

"Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, bazı mükelleflerin sürekli şekilde kayıt dışı satış yaptığı, bu nedenle aktiflerindeki stok tutarlarının çok yükseldiği tespit edilmiştir.

Bu durumdaki mükellefler nakit akış durumlarına, ödenecek KDV ve geçmiş yıl zararları olup olmamasına da dikkat ederek, arada bir, keyifleri yerine geldiğinde,akıllarına estikçe, fazla da dikkat çekmeden toplu olarak fatura düzenleyebilecek olup, faturanın müşteri kısmına "muhtelif alıcılar" yazılması Bakanlığımızca uygun görülmüştür.

Tebliğ olunur"
    Haklısınız...
    Bence bu endişeniz bu bölümün 5.mesajında yazdığınız içinde geçerli olmalı "Ben olsam hiç fatura düzenlemeden, 131/600-391 ile 621/153 kayıtlarını yapardım. "
    Hasretim nazlıdır...

Muhtelif niye kesiyorsunuz ki? 40.000 TL 'yi aliye veliye kesin dağıtın sorun kalmasın. Bizim müşterilerimizde de stok fazla olanları eritmek için diğer mükelleflere kesiyoruz.
    bilanço bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)