kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Muhtelif Müşterilere Kesilen Faturalar;

Sayın Koraykarakaya, mahsup fişi yevmiye defterine kayıt etmiyormuyuz.Bu defteri saklamak zorunda değilmiyiz. Dolayısıyla yevmiyenin ilgili maddesi de bu şekilde değerlendirilemez mi?
    İşin gerçek mahiyetini gözden kaçırmamak lazım.Fatura kesip kayıt yaparsan SMİYB var,fatura kesmeden direk defterlerine kayıt yaparsan SMİYB yok.İlginç geliyor bana açıkçası...Varsa ikisinede var yok ise ikisinede yoktur diye düşünüyorum.Neye dayanıyorum VUK 3/b ye.İşin gerçek mahiyeti esastır kısmına...

Hasretim nazlıdır...

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Peki güzel söylüyorsunuz. Ceza Hukukunun temel prensiplerinden biri de "Kanunsuz suç, suçsuz ceza olmaz" ilkesidir. Yine ceza hukukunda suçun kanuni, maddi ve manevi unsuru olmak üzere 3 temel unsuru vardır. Bizim tartışma konumuz daha ziyade kanuni ve maddi unsurları ilgilendiriyor.

Suç Tipi= Sahte ve Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge Düzenlemek
    Maddi Unsuru= VUK md.359'da tanımlanan şekilde SMİY BELGE düzenlemek.

Peki belgeden ne anlamamız gerekir? VUK'nun 229 ila 242'nci maddelerinde sayılan belgeleri anlamak gerekir.Zira belgeler düzenlenir, yasal defterler ise tutulur.

VUK md.359 sahte defter düzenlemek gibi bir suç yoktur, ama sahte belge düzenlemek diye bir suç vardır.

Ben kendi adıma bu tartışmayı burada kesiyorum. Sanmayın ki söyleyecek bir şeyim kalmadığı için, aslında söyleyecek çok şey var daha. Ancak bu forumu sizin ve benim gibi iyi niyetli insanlar mesleki tartışma yapmak için okuduğu gibi, kötü niyetli ve mevzuatın arkasından dolaşmak için fırsat kollayan insanlar da okuyor. Ve açıkçası ben tüm meslek sırlarımı, kanunlarda bulduğum bazı boşlukları buraya yazarak onlara yol göstermek istemiyorum. Zira bu kastı aşan bir davranış olur.
    Konu koraykarakaya tarafından (31.Ekim.2012 Saat 17:07 ) değiştirilmiştir.
    a.makineci bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad kesilen fatura "Muhtelif Müşteriler" adına olacağı için hiç bir şahıs veya firma tarafından kullanılıp, indirim konusu yapılmayacak.Bu durumdada SMYİB düzenlendiği varsayılabilir mi?
    Belki kanun tanımlamasında olabilir, ancak kendi de dahil hiç bir kuruma çıkar ve fayda sağlamadığı gibi, herşey devletin lehine gözüküyor.İnceleme elemanlarının bu kadar katı olduğunu hayal edemiyorum.Yoksa vay halimize !
    Olsa olsa, bana uygulanabilecek tek cezanın "varsa" fatura düzenlemedeki şekil şartlarına, zamanlamasına, adedine uyulmadığından dolayı usulsüzlük cezası kesilebilir gibi geliyor.
    Alıntı bilanço Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli üstadlar,

Stokları şişen bir müşterimiz için (bakkal değil) muhtelif müşteriler adı altında eylül ayına fatura kestik. 40.000.-TL artı kdv civarı. herhangi bir olumsuz durum söz konusu olur mu? Geçici vergider muhtelif müşteriye kesilen fatura bilgileri için ne yazmamız gerekiyor ? Hepinize saygılar...
    sn.bilanço hayırlı akşamalar,

tek faturamı ?
    tek ise borç hesabı ne kullandınız ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hadi bakalım parlak fikirler havada uçuşmaya başladı. Biz burada muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme suçu oluşur mu diye tartışırken, gelen çözüm önerisi sahte belge düzenlemek. Şimdiden o sahte belge olmaz, biz naylon faturacı mıyız diye itiraz edecek arkadaşlar için Yargıtaydan gelsin.

Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi’nin 13.06.2001 Tarih E:2001/6053, K:2001/6820 Sayılı Kararı;

"“Belgesiz yapılan satın almanın başka bir mükellefin faturasıyla belgelendirilmesi halinde, bu faturaların düzenleyip verenle gerçek bir alım-satım olmadığından sahte olarak kabulü gerektiği somut olayda; faturaların sahte olduğu ve KDV yönünden kullanılarak vergi ziyaına neden olduğu kabul edildiği halde sanığın mahkumiyeti yerine beraatine karar verilmesi yasaya aykırıdır.”

Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi’nin 08.07.2009 Tarih E:2008/18017 K:2009/8773 Sayılı Kararı;

“Belgesiz yapılan satın almanın bir başka mükellefin faturasıyla belgelendirilmesi halinde, bu faturaları düzenleyip verenle gerçek bir alım-satım olmadığından faturaların sahte olduğunun kabulü gerektiği”
    Estağfurullah abi! Sizin gibi patlak fikir, pardon parlak fikir sahibi saygı değer abimiz varken bize düşmez.
    40.000/9=4.444,44 ' den bahsediyoruz. Amaç burada kötü niyet değil, stok eritmek. Ya Allah' ın aşkına, adam zaten zamanında fiş-fatura kesmeyerek stoğunu şişirmiş yani fiilen satış gerçekleştirmiş, burada alıcı ve zaman farkı var. Saygılar.
    Konu OmErKuLu tarafından (01.Kasım.2012 Saat 11:34 ) değiştirilmiştir.

Sayın Ömer Kulu;

1-Sarkastik yazım tarzınızla aklınız sıra benimle dalga geçiyorsunuz, ama benimle dalga geçebilmek için önce benimle aynı bilgi seviyesinde, hatta benden daha iyi olmanız gerekir.

2-Dün saatlerce bu başlıkta hukuki boyutları, artısı ve eksisi ile bu konuyu tartıştık. İlgili kanun maddelerine, yargı içtihadlarına, doktirine atıf yaparak meseleyi değerlendirdim. Özellikle Sayın Metyo ve Sayın Zindan ile gayet medeni olarak fikir tartışması yaptık, bazı konularda hem fikir olmasak da.

3-Siz bu tartışma sürerken yine bizimle dalga geçer gibi ortaya çıktınız, "Ne uğraşıyorsunuz Ali'ye Veli'ye kesin faturaları" gibi muhteşem bir öneri getirdiniz. Evet bu hiç biriminiz aklına gelmeyen çok parlak bir fikirdi.

4-Yaptığınız işlemin doğru olduğunu düşünüyorsanız, en kısa zamanda kendinizi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine ihbar etmeyi deneyin. Bakalım Vergi Müfettişleri ne düşünecek?
    Tahsin Kurt bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Arkadaşlar lütfen konuları, katılır veya katılmazsınız, onaylar veya onaylamazsınız; seviyeli, saygılı, kırıcı olmadan, birbirimizin cevaplarını alaya almadan tartışalım.
    Teşekkürler.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Mesela bu işletme kırmızı et satıyor olsun, ortakta ben bunu şirketimden satın aldım ve özel ihtiyaçlarım için kullandım desin. Etin kilosu 25.-TL olsa, 40.000.-TL'ye 1.600 kg et alınır. Hadi bunu evinde 1 sene saklayacak kadar büyük bir derin dondurucusu var diyelim, ve 5 kişilik bir aile olsun. Kişi başına düşen yıllık et tüketimi 320 kg olacaktır. Türkiyede kişi başına yıllık et tüketimi 7 kg iken, ben adam başı 320 kg yedim derseniz en azından ben buna inanamayacağım gibi, VUK md.3/b'ye göre ispat külfeti de ben de olmaz.
    Örneğinize göre "eti (tabii o kadar büyük bir stok işyerinde bulunabiliyorsa) şahsıma aldım ve hayrat olarak dağıttım" diyebilir. Burada stoğun ne olduğu ve mantıklı bir açıklama getirelebilmesi önemli.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Yooo, şimdi büyük kombine bir et tesisi düşünelim, stokta 1.600 kg et olması gayet normal. Normal olmayan bu etin zati ihtiyaçlar için kullanılması veya sizin verdiğiniz örnekte olduğu gibi hayrat olarak dağıtılması. O zaman da şu soruya cevap vermek zorunda kalınacak nerede, ne zaman, nasıl ve kimlere dağıttınız?

Ben verdiğim örnekte özellikle nihai tüketim malı olan eti seçtim, zaten yapılan iş makine yedek parçası satmak gibi bir şeyse o zaman iyice komik olur bu açılmama.

Arrow

Sayın Ömer Kulu;

1-Sarkastik yazım tarzınızla aklınız sıra benimle dalga geçiyorsunuz, ama benimle dalga geçebilmek için önce benimle aynı bilgi seviyesinde, hatta benden daha iyi olmanız gerekir.

2-Dün saatlerce bu başlıkta hukuki boyutları, artısı ve eksisi ile bu konuyu tartıştık. İlgili kanun maddelerine, yargı içtihadlarına, doktirine atıf yaparak meseleyi değerlendirdim. Özellikle Sayın Metyo ve Sayın Zindan ile gayet medeni olarak fikir tartışması yaptık, bazı konularda hem fikir olmasak da.

3-Siz bu tartışma sürerken yine bizimle dalga geçer gibi ortaya çıktınız, "Ne uğraşıyorsunuz Ali'ye Veli'ye kesin faturaları" gibi muhteşem bir öneri getirdiniz. Evet bu hiç biriminiz aklına gelmeyen çok parlak bir fikirdi.

4-Yaptığınız işlemin doğru olduğunu düşünüyorsanız, en kısa zamanda kendinizi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine ihbar etmeyi deneyin. Bakalım Vergi Müfettişleri ne düşünecek?

Ben sizi, sizde beni tanımaz bilmezsiniz. Ben sarkastiksem sizde müşkülpesentsiniz. Kibirli davranmayın, "bir kimsede kibir varsa, söz söylerken soğan gibi kokar". Ben dalga geçer gibi konuya girmedim, alınganlık yapıp cevap vermeseydiniz.
    Konu OmErKuLu tarafından (01.Kasım.2012 Saat 16:24 ) değiştirilmiştir.
    Yeşim bunu beğendi.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yeşim hanım tebrik ediyorum...Bugün üye oldunuz,henüz hiç mesajınız yok ve forumda yaptığınız ilk hareket bu cümleyi beğenmek mi oldu..Ne düşüncelerle beğendiğinizi inanın çok merak ediyorum...
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)