kamu işçi maaş

Konu: İthalatta ,Gümrük Tartısı İle Tedarikçinin Düzenlediği Faturadaki Miktar Arasındaki Fark Muhasebesi

Lightbulb İthalatta ,Gümrük Tartısı İle Tedarikçinin Düzenlediği Faturadaki Miktar Arasındaki Fark Muhasebesi

Değerli forum mensupları ve ziyaretçileri,

Olay şu,

sektör belirtmiyorum ,ithalat yapıyoruz 100 birim mal karşılığı 100 tl fatura düzenliyor yd tedarikçi.satıcı ile alıcı bu tutar üzerinden ödeme -teslim falan yapıp hesaplaşıyorlar.

alıcı malı ithal etmek için tr gümrük alanında işleme aldırıyor.Gümrük idaresi gelen malı tartıyor,tartığı miktar ile ithalatçının beyan ettiği fatura arasındaki miktar farkına bakıyor tartım faturadan düşükse faturadaki miktara göre vergi hesaplıyor .eğer tartım faturadaki miktardan fazla ise aradaki farkı hesaplayıp ileveten vergisini hesaplayıp tahsil ediyor.Buraya kadar sorun yok.

Bu 100 birimlik faturaya konu mal tartıda 110 birim geldi.Şirket muhasebe-stok kayıtlarına Gümrükteki tartım miktarı ile alıyor ( şuan piyasda genelde uygulanan yöntem bu,ben farklı düşünüyorum açıkçası )

bu uygulamanın dayandırıldığı yasal bir metin varmı,neden gümrükteki miktar ile giriş yapılma uygulamasına yönelmiş insanlar.kanundaki dayanağı nedir.

benim fikrim şudur ,gümrük malı tartar-ölçer çünkü beyan edilen değerleri aynen kabul etmez vergi kaybı ve kaçak giriş olmasın diye bunu yapıor.bence bu gümrük açısından geçerli durumdur.

firma ise mallara ödediği para belli 100 birim mala karşılık bir ödeme yapıyor.dolayısı ile stoklarına bu şekilde olamlıdır.diye düşünüyorum.aksini düşünenler varsa bildirsin lütfen..

tşk.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Gümrüğün gerçek tartı üzerinden hesaplayarak işlem yapması gümrük vergisi ve kdv'yi etkiler (artırır). Sizin, stoklarınıza gümrükteki miktarları almanız doğrusudur. Mal bedeli+gümrük vergisi+diğer giderlerle birlikte birim kilogram maliyetiniz düşmüş olur. Yani aynı toplam maliyetle 100 birim yerine stoklarınıza 110 birim almış olacaksınız.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bülent Beyin yaklaşımı gayet doğru, VUK md.3/b'ye göre vergilendirmede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır. Stoklarınızda miktar gümrük idaresinin tespit ettiği gerçek miktar, fiyat fiilen ödediğiniz gerçek fiyat, birim maliyet ise gerçek fiyat/gerçek miktar olmalıdır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)