alohaber android
Like Tree8Beğeni

Konu: Defter Hadleri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    1.727

    Defter Hadleri

    2012 alış 140.000, satış 190.000


    bu hadleri mi alacağız ?
    % 20 arttırılmış haddi mi ?

    VUK. 180 maddeyi açıklayabilirmisiniz ?

    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    5.751
    Selamlar
    Bu hadler VUK 411 nolu tebliğde açıklanmıştır.
    VERG USUL KANUNU GENEL TEBL SIRA NO:411

    Bakanlık %20 hariç olarak hadleri açıklar.Dikkate alacağınız hadler bunlardır.
    Saygılar
    İçindeki çocuğu asla öldürme!..Öldürme ki,her düştüğünde ACIMADI Kİ,diyebilesin.
    SMMM Tahsin Kurt (İst.)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    1.727
    üstad merhaba teşekkürederim,

    peki üstad % 20 fazlasını ne zaman dikkate alacağız,
    bir mükellefim varda satışları 190.000 oldu kendisi istemiyor büyüğe geçmek,
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    1.903
    Merhaba ;

    Ben hesaplamalarımı aşağıdaki şekilde yapıyorum.Tebliğde rakamın ne çıkacağı önceden bilinemediği için hesaplamalar sonucu çıkan rakamlar aynen yazılmıştır.

    Ama tabi ki çıkacak tebliği esas almak gerekir.


    2012 YILI % %
    ALIŞ 140.000 7,8 10.920 150.920 20 30.184 181.104
    SATIŞ 190.000 7,8 14.820 204.820 20 40.964 245.784
    HİZMET 77.000 7,8 6.006 83.006 20 16.601 99.607
    ORTAK 140.000 7,8 10.920 150.920 20 30.184 181.104
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  5. #5
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    5.751
    Selamlar
    %20 artışın ne zaman dikkate alınacağı şeklinde belli bir tarih yok..Neticede 31.12.2012 itibariyle son alış ve satış tutarları üzerinden işlem yapılır.Ama mesela şu anda satış 190 ise %20 eklediğinizde 228 olur.yani satış haddi olarak sınırınız en fazla 228 olur.Şu anda bile bu aşılmışsa,geçmiş olsun....yıl sonuna kadar aşılması ihtimali varsa,önlem almanız gerekir.Ama önlem nasıl alınacak,yani mükellefe fatura kesmeyin veya almayın da denmez ya.
    Saygılar
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    İçindeki çocuğu asla öldürme!..Öldürme ki,her düştüğünde ACIMADI Kİ,diyebilesin.
    SMMM Tahsin Kurt (İst.)

  6. #6
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    5.751
    Şimdi ben şunu anlamıyorum..Beni bu konuda ikna edin...
    2012 hadleri açıklanırken ne deniyor.."01.01.2012'den itibaren uygulanmak üzere" Şimdi sayın muhasebe'nin verdiği örnek en iyi ihtimalle 01.01.2013'ten itibaren uygulanacaktır.Yani 2013 alış-satışları için olacaktır.VUK 411 nolu tebliğ 26.12.2011 de yayınlanmıştır.
    Şimdi sorum şu: 2011 sonunda açıklanan hadler 2012 yılı faaliyeti için olup,2013 yılı için tasdik edilecek defterler açısından hadleri teşkil etmeyecek midir.yani ben 2013 yılında hangi defteri tasdik edeceğimi 2011 sonunda açıklanan 2012 hadleri üzerinden hesaplamayacak mıyım?

    ben diyorum ki 2011 sonunda açıklanan 2012 hadleri,2013 defterlerini hangi cinsten tasdik etmem gerektiğine aittir.
    2012 sonunda açıklanacak olan 2013 hadleri de 2014 yılında tasdik edilecek defterler içindir.
    Sayın muhasebenin son cümlesinden hareket edersek şöyle bir mantık ve işlem hatası doğar..Çıkacak tebliğ esas alınacaksa tebliğ 25-26 sından önce çıkmıyor.Bu tarihe kadar defterler tasdik edilemeyecek mi?Kusura bakmayın ama saçma...

    Son söz olarak,
    2012 hadleri 2011 de açıklanmıştır.yıl sonu kontrolü 2012 hadlerine göre yapılacaktır.2013 yılında hangi defterlerin tasdik edileceği 2012 hadleri üzerinden hesaplanacaktır.


    Saygılar
    koraykarakaya ve ferhat bunu beğendi.
    İçindeki çocuğu asla öldürme!..Öldürme ki,her düştüğünde ACIMADI Kİ,diyebilesin.
    SMMM Tahsin Kurt (İst.)

  7. #7
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Sayın Twolf zaten gerekli açıklamaları gayet güzel bir şekilde yapmış, benim ekleyecek bir şeyim yok bu konuda. Yalnız ben şu ifadeye takıldım

    "bir mükellefim varda satışları 190.000 oldu kendisi istemiyor büyüğe geçmek"

    Mesela şahsen ben de maaşından gelir vergisi kesintisi yapılmasını istemiyorum ama takır takır kesiliyor, ne olacak şimdi?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    1.727
    üstad nelerle karşılaşıyoruz bilseniz..
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    1.903
    Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .............................Sayın muhasebenin son cümlesinden hareket edersek şöyle bir mantık ve işlem hatası doğar..Çıkacak tebliğ esas alınacaksa tebliğ 25-26 sından önce çıkmıyor.Bu tarihe kadar defterler tasdik edilemeyecek mi?Kusura bakmayın ama saçma...
    Saygılar
    Sayın twolf , farklı görüşler oldukça forum daha da güzelleşiyor.Aslında yazımın altına da yazacaktım ama inanın atlamışım. Örnek uygulama tarafıma aittir ve benim yorumumdur. Neticesinde de beni bağlar.

    “Şimdi sorum şu: 2011 sonunda açıklanan hadler 2012 yılı faaliyeti için olup,2013 yılı için tasdik edilecek defterler açısından hadleri teşkil etmeyecek midir.yani ben 2013 yılında hangi defteri tasdik edeceğimi 2011 sonunda açıklanan 2012 hadleri üzerinden hesaplamayacak mıyım?

    ben diyorum ki 2011 sonunda açıklanan 2012 hadleri,2013 defterlerini hangi cinsten tasdik etmem gerektiğine aittir.”
    demişsiniz .

    Evet ,ben de aynısını söylüyorum.Verdiğim örnekte de öyle değil mi ? 2011 yılında açıklanan örnek 1.bend alım ,140.000 TL ya yeniden değerleme oranı olan % 7,8 uyguluyoruz.

    Rakamlar yeniden değerleme oranı açıklandığında zaten az çok bellidir.Çıkacak tebliğde sadece küsuratlar yuvarlandığı için ben şahsen saçma bulmuyorum.

    Yıllardan bu yana her yıl gündeme gelir ,tartışılır.çeşitli görüşler ortaya atılır.Mantık ve işlem hatası doğmaması ve de saçma olmaması için tabi ki son karar uygulayıcıya aittir.

    Aynı durum ;

    VUK. göre her yıl yürürlükte olan vergi,ceza,fatura fiş amortisman sınırı gibi miktarların ilan edilen yeniden değerleme oranının uygulanması ile tespit edilip Aralık ayı içerisinde (dediğiniz gibi son günlerde)yayınlanarak takip eden yılda uygulanması değil midir ?

    Örnek ; Yazar kasa fişi düzenlemeyenlere 180 TL olarak uygulanmakta olan özel usulsüzlük cezası ,2012 yılı 180 TL * % 7,8=194,04 demek ki 190 TL dan aşağı olamayacak.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    1.670
    Hangi tarihte yayımlanan rakamın hangi yıl uygulanacağı sorusu için VUK 289 nolu tebliğini okuyabilirsiniz. Kısaca 2013 yılı defterleri için 12/2012 yayımlanacak tebliğdeki rakamlara göre hareket edilecek.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35